Przejdź do treści

Zaburzenia cyklu miesięcznego u kobiet zaszczepionych na COVID-19. Co na to eksperci?

Zaburzenia miesiączkowania a szczepienie przeciwko COVID-19 / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Brytyjski Urząd Rejestracji Leków i Produktów Leczniczych zgromadził dane o objawach poszczepiennych u kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. Jednym z nich są zaburzenia cyklu miesięcznego. Czy to oznacza zmiany w szczepieniach?

Zaburzenia cyklu miesięcznego

Dane Brytyjskiego Urzędu Rejestracji Leków i Produktów Leczniczych (MHRA) wskazują na 3957 przypadków zaburzeń cyklu miesięcznego (takich jak: bardziej obfite miesiączkowanie, spóźniający się okres czy niespodziewane krwawienie) u kobiet, które przyjęły szczepionkę przeciwko COVID-19. Mowa o preparatach firm AstraZeneka, Pfizer-BioNTech oraz Moderna.

Eksperci jednak wskazują, że obecnie posiadane dowody nie wskazują na związek między przyjęciem szczepionki na COVID-19 a wzrostem ryzyka zaburzeń cyklu menstruacyjnego czy występowania niespodziewanych krwawień.

Badacze dodają, że liczba takich przypadków jest niewielka „w porównaniu z tym, ile kobiet dotychczas przyjęło szczepionkę oraz tego, jak powszechne w populacji są zaburzenia cyklu miesiączkowego”.

„Kondycja psychiczna może w naturalny sposób wpływać na poziom hormonów w organizmie. Doświadczenie pandemii, która dotknęła wielu z nas i znacząco wpłynęła na nasze życia, może sprawić, że kobiety przechodzą cykl miesiączkowania inaczej niż zazwyczaj” – mówi dr Sue Ward, wiceprezeska ds. edukacji w Royal College of Obstetricians and Gynaecologists (RCOG).

Pat O’Brien, wiceprezes RCOG ds. członkowskich, dodaje:

„Zaburzenia miesiączkowania po przyjęciu szczepionki były łagodne i nie powinny zniechęcać innych osób do przyjmowania szczepionek”

Ile objawów poszczepiennych?

Jak podaje „The Sunday Times”, do 17 maja 2021 r. przypadki problemów z okresem odnotowano u 2734 osób, które przyjęły szczepionkę AstraZeneki, 1158 zaszczepionych preparatem Corminaty (Pfizer i BioNTech) oraz 66 kobiet po szczepieniu Moderną. Większość przypadków dotyczyła kobiet między 30. a 49. rokiem życia.

Pat O’Brien wyjaśnia, że do tej pory nie udowodniono istnienia związku między czasowymi zaburzeniami miesiączkowania a płodnością.

„Obecnie szczepionkę na COVID-19 otrzymuje wiele kobiet w wieku 20-30 lat. Wydaje się więc nieuniknione, że u wielu z nich dojdzie do zbiegu obydwu tych zdarzeń” – dodaje.

Temat zaburzeń miesiączkowych po szczepieniu przeciwko COVID-19 skomentowała na Twitterze również dr Victoria Male, wykładowczyni immunologii na Imperial College London. Ekspertka wytłumaczyła, że szczepionki przeciwko grypie czy wirusowi HPV też mogą zaburzać cykl miesiączkowy.

„Raporty, jakie otrzymaliśmy, wskazują na to, że zmiana związana z owulacją trwa zazwyczaj jeden, maksymalnie dwa miesiące. Patrząc w dłuższej perspektywie, takie odstępstwo od normy nie powinno wzbudzać niepokoju” – dodała dr Male.

System żółtych kartek

Skąd Brytyjski Urząd Rejestracji Leków i Produktów Leczniczych bierze dane o niepożądanych odczynach poszczepiennych? Ze stworzonego „systemu żółtych kartek”. To dobrowolna platforma, gdzie zaszczepieni mogą zgłaszać wszelkie niepożądane objawy, których doświadczyli po otrzymaniu szczepionki.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.