Spóźniający się okres – przyczyny. Ile może się spóźniać?
Spóźniający się okres zdarza się niemalże każdej z nas, na różnym etapie życia. Nasz organizm jest sprytny i mądry, dlatego reaguje na wszystkie bodźce z zewnątrz, które wprowadzają jakiekolwiek zmiany, zarówno fizyczne, jak i psychiczne. Miałaś wyjątkowo trudny miesiąc w pracy? Stres to jeden z powodów spóźniania się okresu. Jeśli już przez kilka miesięcy nie dostałaś, a test ciążowy ma wynik negatywny, może to jednak oznaczać poważne problemy zdrowotne. Jakie mogą być przyczyny spóźniania się okresu? Ile może spóźniać się okres zanim powinno zacząć cię to niepokoić?
Ile może spóźniać się okres?
Menstruacja to naturalne, fizjologiczne zjawisko u kobiet, które pojawia się w momencie, gdy wchodzą w okres dojrzewania. Za prawidłowe przyjmuje się cykle trwające od 21 do 35 dni. Przez kilka lat po wystąpieniu pierwszej miesiączki typowo występują dłuższe i mniej regularne cykle, które z czasem ulegają skróceniu i uregulowaniu.
Comiesięczne krwawienie jest dyskomfortem, ale gdy spóźnia się chociażby o kilka dni, pojawia się stres, któremu często towarzyszy pytanie: „czy jestem w ciąży?”.
Kobiety, u których miesiączki występują nieregularnie, często zastanawiają się, ile może spóźniać się okres w normalnych warunkach. Pojawianie się menstruacji kilka dni wcześniej lub później niż zazwyczaj (maksymalnie 8) uznaje się za stan prawidłowy.
Jednak miesiączka spóźniająca się np. 10 dni czy 2 tygodnie lub przez dłuższy okres czasu albo taka, która nie pojawia się już od kilku miesięcy, może oznaczać schorzenie, które ma wpływ na nasze codzienne funkcjonowanie. Dlaczego spóźnia się okres i co z tym zrobić?
Przyczyny spóźniania się okresu
Michał Bieńko to trener personalny i ekspert sylwetkowy, który w swojej pracy wielokrotnie spotyka się z problemem spóźniającego się okresu u kobiet. Na swoim profilu na Instagramie poruszył właśnie tę kwestię, wymieniając możliwe przyczyny zanikającej miesiączki.
Natłok obowiązków, nieregularny sen albo przemęczenie może spowolnić nastąpienie okresu. To całkowicie normalne. Nasze ciało w różny sposób reaguje na stres. Receptą na uregulowanie cyklu jest eliminacja stresorów i regeneracja organizmu.
Częstym błędem jest minimalizowanie tłuszczy w diecie. Jeśli spożywasz ich za mało, spowalniasz (lub eliminujesz) pracę hormonów. Nie obawiaj się tłustych mięs, ryb i zdrowych olejów. To od bilansu dziennego zależy czy przytyjesz.
Jeśli zbyt intensywnie trenujesz i zostajesz przez dłuższy czas na ujemnym bilansie kalorycznym – nie ma możliwości, żeby procesy fizjologiczne przebiegały prawidłowo. Zwiększ kalorię, albo zmniejsz ilość treningów w tygodniu. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Zaburzenia hormonalne: niedoczynność i nadczynność tarczycy, nadnerczy, PCOS, zespół Cushinga, choroba Addisona, inne choroby autoimmunologiczne.. To przykłady powodów nieprawidłowego przebiegu miesiączkowania. Niezbędna jest odpowiednia dieto terapia i często zastępcza terapia hormonalna. ⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀⠀
Jak stres wpływa na okres?
Cykl miesiączkowy może ulec zaburzeniom, które mogą wynikać z naszego trybu życia, a także schorzeń, na które cierpimy. Bez wątpienia, mamy na to wpływ. Jednym z czynników jest stres. Jeśli w ciągu miesiąca odczuwamy silny lęk, stres, niepokój, wpływa to na nasz cykl miesiączkowy, może też powodować spóźnianie się okresu. Jak stres wpływa na okres?
Bardzo duży wpływ ma stres, zmiana klimatu, podróż. Zbyt wysoki poziom kortyzolu powoduje aktywację współczulnego układu nerwowego, co w konsekwencji hamuje działanie progesteronu. To z kolei przyczynia się do zaburzeń w cyklu miesiączkowym i dodatkowo nasila objawy napięcia międzymiesiączkowego.
Zbyt wysoki poziom kortyzolu wpływa również niekorzystnie na wygląd. Często prowadzi do odkładania się tkanki tłuszczowej, zaniku mięśni, skoków poziomu glukozy we krwi. Przyczynia się również do pogorszonej odporności. Wiele kobiet może odczuć pogorszenie samopoczucia i wahania nastroju, co często myli z objawami ciąży i dodatkowo dawkuje sobie stres
Dieta jako przyczyna spóźniania się okresu
Wiele kobiet, która stosuje restrykcyjne diety odchudzające, eliminując tłuszcz z diety lub stosując ujemny bilans kaloryczny przez dłuższy czas, mogą doświadczyć spóźniania się okresu lub całkowitego zaniku miesiączki. – Spożywanie zbyt małej ilości kalorii, albo zbyt częste wahania wagi prowadzą do rozregulowania cyklu. U dziewczyn, które chorują na zaburzenia odżywiania najczęściej występuje zanik okresu, powiedziała Iwona Szaferka, rozmawiając z nami na temat spóźniającej się miesiączki.
Spóźniający się okres a intensywne treningi
Jeśli codziennie odwiedzasz siłownię a do tego pilnujesz w 100 procentach, aby ujemny bilans kaloryczny zgadzał się, twój organizm może bronić się poprzez spóźniający się okres lub jego zanik. – Jeśli zbyt intensywnie trenujesz i zostajesz przez dłuższy czas na ujemnym bilansie kalorycznym – nie ma możliwości, żeby procesy fizjologiczne przebiegały prawidłowo. Zwiększ kalorię, albo zmniejsz ilość treningów w tygodniu, napisał Michał Bieńko, ekspert sylwetkowy, na swoim profilu na Instagramie.
Jakie zaburzenia hormonalne mogą powodować spóźniony okres?
Jeśli nie wprowadziłaś w swoje życie żywieniowych lub treningowych rewolucji, wysypiasz się i unikasz stresujących sytuacji a problem zaburzonego cyklu miesiączkowego dotyczy również ciebie, to może być sygnał ostrzegawczy, że twoje hormony nie funkcjonują w sposób prawidłowy. Zbadaj się! Nie bagatelizuj tego, problemy hormonalne mogą wynikać z szeregu schorzeń, między innymi:
- niedoczynności i nadczynności tarczycy lub nadnerczy,
- PCOS,
- zespołu Cushinga,
- choroby Addisona,
- licznych chorób autoimmunologicznych.
Co zrobić, gdy spóźnia się okres?
Na samym początku należy wykluczyć ciążę. Jeśli okaże się, że kobieta nie spodziewa się dziecka, wykonywane są badania hormonalne. Pierwsze z nich to prolaktyna. Jest to hormon produkowany w przysadce mózgowej, to dzięki niemu w okresie dojrzewania rosną piersi. Wzrost prolaktyny następuje pod wpływem stresującej sytuacji lub intensywnego wysiłku fizycznego. Zbyt wysoki jej poziom może powodować zaburzenia cyklu miesiączkowego, obniżone libido i problemy z zajściem w ciąże. Badanie stężenia tego hormonu powinno wykonać się rano, najlepiej na czczo.Zaburzenia miesiączkowania mogą wynikać również z nieprawidłową czynnością tarczycy. Wówczas wykonuje się wszelkie badania tyroksyny (fT4) oraz tyreotropiny (TSH).
Polecamy
Ma alergię na własną miesiączkę. „Ciągle łzawiły mi oczy, a policzki były zaczerwienione” – mówiła 28-latka
„Dlaczego Kubuś Puchatek zawsze jest gotowy na badanie cytologiczne? Bella Humphries bawi i edukuje o cyklu miesiączkowym
„Pogadamy jutro, dostałam okresu”. Ewa Swoboda zwraca uwagę na pomijany aspekt kobiecych zmagań
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?