Przejdź do treści

„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi”. Christina Applegate o pierwszych symptomach stwardnienia rozsianego

Christina Applegate w sierpniu 2021 r. ujawniła, że choruje na stwardnienie rozsiane\ Fot. Matt Winkelmeyer/Getty Images for Critics Choice Association
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Christina Applegate głośno mówi o swojej chorobie. Aktorka cierpi na stwardnienie rozsiane i porusza się przy pomocy laski. Jej celem jest uświadomienie innych na temat tej choroby. Jak wyznaje, sama zbagatelizowała jej pierwsze sygnały. Jakie?

Pierwsze objawy były bardzo delikatne

Kiedy Christina Applegate kręciła sekwencję taneczną do netfliksowego serialu „ Już nie żyjesz”, poczuła, że ma problem z utrzymaniem równowagi. Wtedy zbagatelizowała ten objaw. Dziś wie, że był to jeden z pierwszych symptomów choroby, z którą się boryka, czyli stwardnienia rozsianego.

„Żałuję, że nie zwróciłam na to uwagi. Ale kim ja jestem, żeby to wiedzieć?” – mówiła w rozmowie z „New York Times”.

Specjaliści wskazują, że to właśnie brak równowagi oraz problemy z koordynacją ruchową stanowią pierwsze objawy stwardnienia rozsianego. Przez to, że początkowe objawy w SM mogą być bardzo delikatne, wiele osób je ignoruje. U chorego pojawia się ogólne osłabienie, które może być błędnie łączone z przemęczeniem, miesiączką czy też dużą liczbą obowiązków. Następnie objawy te przybierają na sile. Dołączają do nich mrowienia, drętwienia i drżenia kończyn, a także zaburzenia czucia w tułowiu.

Applegate również dokuczało drętwienie i mrowienie kończyn, które stawało się coraz bardziej uporczywe. Ale dopiero kiedy już otrzymała właściwą diagnozę, dowiedziała się, że były to symptomy tej choroby.

Aktorka uskarżała się również na zmęczenie. Słabiej szła jej gra w tenisa. Żeby nie pozostać w tyle, trenowała jeszcze intensywniej. To było błędne koło, bo wóeczas czuła się gorzej. Nie skojarzyła, że zmęczenie było objawem SM.

Christina Applegate porusza się dziś przy pomocy laski. Jak mówi, przytyła również prawie 20 kg.

„Nie jestem w stanie chodzić bez wspierania się na lasce. Chcę, żeby ludzie wiedzieli, że ja zdaję sobie sprawę z tego, jak wyglądam. Najważniejsze, że czuję się dobrze i mam wokół siebie bliskich, którzy mnie kochają” – wyznała w rozmowie z „New York Times”.

Stwardnienie rozsiane to kolejna ciężka choroba, która dotknęła aktorkę. Christina Applegate w 2008 roku dowiedziała się, że ma raka piersi. Najpierw przeszła podwójną mastektomię, a później rekonstrukcję piersi. Jest założycielką Right Action for Women, fundacji, która wspiera finansowo chorych na raka piersi.

Christina Applegate

Stwardnienie rozsiane – objawy

Stwardnienie rozsiane (SM) to jedna z najczęstszych chorób ośrodkowego układu nerwowego. Choroba ma charakter przewlekły i w zdecydowanej większości przypadków przebiega w formie nawrotów, które przeplatają się z okresami remisji. Powolny i podstępny rozwój to jedna z gorszych cech stwardnienia rozsianego.

Pierwotna przyczyna choroby nie została ustalona. Jej objawy powstają w wyniku zaniku osłonek komórek nerwowych, przez co nie są one w stanie odpowiednio przewodzić impulsów nerwowych. Przyjmuje się, że na pojawienie się choroby wpływają: predyspozycje genetyczne, czynniki środowiskowe oraz nieprawidłowości funkcjonowania układu odpornościowego. Jedną z przyczyn warunkujących jej postęp jest również nieprawidłowe żywienie.

Pacjentowi podaje się leki, by załagodzić objawy i opóźnić zachodzące zmiany. 

Jakie są to objawy?  Mogą wystąpić zaburzenia widzenia, problemy z ostrością i podwójne widzenie, narastający niedowład, zaburzenia czucia, zaburzenia równowagi, nagłe zawroty głowy, nerwobóle.

źródło: „New York Times”

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.