3 min.
Zapalenie tarczycy – kto może na nie chorować, jak wyglądają objawy i jakie są sposoby leczenia?

Zapalenie tarczycy
Zapalenie tarczycy to choroba, która dotyka głównie kobiety w wieku od 30 do 50 lat. Nie można jednoznacznie określić przyczyny powstawania tej choroby, ponieważ czynników może być bardzo wiele, w tym także takie jak drobnoustroje, wirusy i bakterie.
Spis treści
Zapalenie tarczycy – jakie są jego rodzaje?
Zapalenie tarczycy dzieli się na różne rodzaje i każdy z nich charakteryzuje się odmiennymi objawami, dolegliwościami, sposobami leczenia, wpływem na organizm i wiele innych. Głównie rodzaje podzielone są na: ostre zapalenie tarczycy, przewlekłe zapalenie tarczycy i chorobę Gravesa-Basedowa.
Ostre zapalenie tarczycy – objawy oraz leczenie
W ostrym zapaleniu tarczycy objawy są bardzo podobne do tych, które występują podczas zwykłego przeziębienia i jest to wyjaśnianie tym, że ostre zapalenie tarczycy powodują infekcje wirusowe.
Leczenie odbywa się przez kilka tygodni i przyjmowane są wtedy środki przeciwzapalne i przeciwbólowe. W ostateczności i w ciężkich przypadkach lekarze decydują o tym, aby zacząć podawać sterydy. Ten rodzaj stanu zapalnego tarczycy jest całkowicie uleczalny i w ciągu maksymalnie 6 miesięcy tarczyca powraca do swoich funkcji.
Przewlekłe zapalenie tarczycy, czyli Hashimoto – objawy, leczenie i przyczyny
Bardzo dużo można usłyszeć teraz na temat przewlekłego zapalenia tarczycy zwanego Hashimoto, ponieważ choruje na nie coraz więcej osób. Zdecydowana część to kobiety, ale i u mężczyzn choroba daje się we znaki. Przyczyny nie są do końca znane, ponieważ szuka się ich na różnym podłożu i na chorobę może mieć wpływ zarówno genetyka, jak i stres oraz ciągły pośpiech. Swoje oznaki Hashimoto daje już w bardzo młodym wieku.
Chorobę wpisuje się do rodzaju chorób autoimmunologicznych, ponieważ w tym przypadku układ immunologiczny atakuje tarczycę i przy tym niszczy jej komórki. Objawy mogą być bardzo późno wykryte, ponieważ są trudne do wykrycia, a choroba najczęściej rozpoznawana jest wtedy, gdy pojawi się już niedoczynność tarczycy.
W leczeniu tego rodzaju zapalenia tarczycy stosuje się hormon tarczycy, który ma za zadanie uregulować całą pracę tarczycy. Jest to choroba, którą w największej liczbie przypadków trzeba leczyć do końca życia.
Choroba Gravesa-Basedowa – czym się wyróżnia ten rodzaj zapalenia tarczycy?
Choroba Gravesa-Basedowa, czyli jeden z rodzajów zapalenia tarczycy jest również schorzeniem autoimmunologicznym i posiada cechy nadczynności tarczycy, czyli w skrócie mówiąc tarczyca ma nadprodukcję hormonów, co wpływa źle na wszystkie funkcje organizmu.
Ten rodzaj zapalenia tarczycy najczęściej objawia się wołem tarczycowym oraz wytrzeszczem oczu. Są to objawy bardzo rozpoznawalne, co ułatwia diagnozę pacjenta i zlecenie odpowiednich badań. Dodatkowe do objawów zalicza się gwałtowny spadek wagi, drżenie rąk, bezsenność i przyspieszone tętno.
W leczeniu tego rodzaju zapalenia tarczycy stosuje się leki, które spowalniają pracę tarczycy, zalecany jest również aktywny jod. Wspomnieć też trzeba, że czasem konieczne jest również operacyjne usunięcie części narządu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

29.03.2023
„Sami zapracowaliśmy na to, że wyżej cenimy wiedzę celebrytki niż profesora psychiatrii”. O fake newsach w kontekście zdrowia psychicznego mówi Marta Glanc, analityczka Stowarzyszenia Demagog

26.03.2023
Są wyrafinowanymi myśliwymi, którzy w wymyślny sposób uśmiercają swoje ofiary. Czy grzyby mogą uratować świat?

24.03.2023
Uważano, że ich przyczyną może być smutek, post, a nawet ciąża. Jak kiedyś leczono galopujące suchoty, czyli gruźlicę

22.03.2023