4 min.
Zapalenie żył – objawy, przyczyny i leczenie. Kto jest najbardziej narażony na zapalenie żył powierzchownych i głębokich?

Fot. doroguzenda / stock.adobe.com
Zapalenie żył to choroba powstała na skutek zaburzeń przepływu krwi w żyłach. Przyczyną utworzenia się zatorów mogą być choroby współistniejące, rozległe operacje chirurgiczne, niedowłady, nowotwory, a nawet ciąża. Leczenie zakrzepowego zapalenia żył opiera się na farmakoterapii.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Objawy zapalenia żył są przez chorych bagatelizowane, czego skutkiem jest opóźniona diagnostyka i późno wdrożone leczenie. Bóle nóg, ich obrzęk i zaczerwienienie są traktowane jako objaw przemęczenia, a nie poważnej choroby. Tym samym zakrzepowe zapalenie żył może dalej się rozwijać i doprowadzić do groźnych w skutkach powikłań.
Zapalenie żył – co to jest?
Zapalenie żył tworzy się, gdy wskutek zamknięcia światła naczynia w żyle dochodzi do zaburzeń przepływu krwi i powstania w niej zakrzepu. Choroba obejmuje głównie kończyny dolne. Inne lokalizacje, np. zapalenie żył w ręce, są rzadkie.
Z zakrzepowym zapaleniem żył borykają się osoby, które mają szereg chorób współistniejących, zwłaszcza powodujących problemy z krzepnięciem lub pracę wymagającą długotrwałego stania czy siedzenia. Ryzyko zachorowania wzrasta wraz z wiekiem. Najwięcej zachorowań odnotowuje się między 40 a 60 rokiem życia. Zakrzepy spowodowane stanem zapalnym mogą lokalizować się zarówno w żyłach powierzchownych, jak i głębokich. Z tego powodu wyróżnia się:
- zakrzepowe zapalenie żył powierzchownych – objawia się, gdy w kończynach jest rozległy stan zapalny. Nieleczone może prowadzić do zakrzepicy;
- zapalenie żył głębokich – to zakrzepica, która stanowi zagrożenie dla zdrowia.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Zapalenie żył – przyczyny
Przyczyną objawów zapalenia żył są zakrzepy. Ich powstawaniu sprzyja:
- palenie papierosów,
- praca siedząca lub stojąca,
- choroby układu krzepnięcia,
- choroby metaboliczne np. cukrzyca,
- infekcje bakteryjne,
- żylaki,
- kąpiele w gorącej wodzie.
Wpływ na powstawanie zakrzepów mają także uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek zakładania wenflonów, poboru krwi lub urazów.
Zapalenie żył – objawy
Choroba potrafi rozwijać się w ukryciu, dlatego pierwsze symptomy mogą być niewidoczne. Jeśli już się pojawią, są mało charakterystyczne, dlatego często bagatelizuje się je.
Objawem początkowym zapalenia żył w nodze mogą być dolegliwości bólowe, które nie ustępują nawet w czasie spoczynku (bolesne skurcze). Bywa, że ból uniemożliwia normalne poruszanie się i długie chodzenie. Chore kończyny są cieplejsze od pozostałych. Z kolei objawem zapalenia żył w ręce jest zasinienie i niewielki ból w miejscu uszkodzenia. Skóra osoby z zakrzepowym zapaleniem żył jest też bardzo wrażliwa na dotyk.
Jeśli dolegliwości stają się uporczywe, to sygnał, że powinno się rozpocząć leczenie. Nieleczone zapalenie żył powierzchownych może przeistoczyć się w zapalenie żył głębokich, które kończy się zwykle poważnymi powikłaniami, takimi jak zatorowość płucna, udar mózgu lub zawał mięśnia sercowego.
Zobacz także
Zapalenie żył – diagnostyka
Kluczowym badaniem w diagnostyce zapalenia żył kończyn dolnych (górnych) jest badanie ultrasonograficzne metodą Dopplera. USG pozwala ocenić obecny stan żył i prawdopodobieństwo wystąpienia choroby zakrzepowej. Chory musi również wykonać podstawowe badania laboratoryjne i obrazowe.
Zapalenie żył – leczenie
Leczenie zapalenia żył zależy od stopnia zaawansowania objawów i lokalizacji zmian. Na początku terapii choremu proponuje się leczenie farmakologiczne polegające na stosowaniu środków przeciwzakrzepowych. Przy zapaleniu żył leki są podawane doustnie lub w postaci podskórnych zastrzyków z heparyny drobnocząsteczkowej.
Jeśli chory ma zapalenie żył w nodze, może zakładać specjalistyczną bieliznę uciskową i stosować preparaty o działaniu miejscowym. W aptekach można kupić żele, maści oraz kapsułki, które będą działać przeciwzakrzepowo i uszczelniająco na naczynia. Zawierają one diosminę, hesperydynę, rutynę oraz witaminę C. Przy zapaleniu żył w nodze leczeniem domowym wspomagającym mogą być również preparaty roślinne na bazie kasztanowca.
Leczenie operacyjne zapalenia żył wykonuje się w ostateczności. Zabieg polega na usunięciu zakrzepu lub jego rozpuszczeniu. Operacja jest konieczna, jeśli objawy u chorego uniemożliwiają mu wykonywanie codziennych czynności. Zaniedbanie grozi powikłaniami.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023