4 min.
Zaparcia w ciąży – jak sobie z nimi radzić? Domowe sposoby na poradzenie sobie z dolegliwościami

Fot. sianstock / stock.adobe.com
Zaparcia występują u ponad połowy kobiet ciężarnych. Jest to uciążliwy i niekiedy bolesny problem. Zaparcia w ciąży powstają w wyniku burzy hormonalnej, która ma miejsce na początku ciąży. Istnieje kilka skutecznych i bezpiecznych metod, które łagodzą przykre dolegliwości.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Nadmiar hormonów ciążowych spowalnia metabolizm, czego konsekwencją jest osłabienie perystaltyki jelit. Macica rozrasta się z każdym tygodniem ciąży, uciskając między innymi jelito grube, co dodatkowo utrudnia pasaż jelitowy. O zaparciach można mówić, kiedy do wypróżnienia dochodzi rzadziej niż trzy razy w tygodniu, a stolec ma twardą konsystencję, co powoduje trudności w defekacji.
Przyczyny zaparć w ciąży
Jest kilka przyczyn występowania zaparć w ciąży. Przede wszystkim jest to wysoki poziom progesteronu – jednego z hormonów odpowiedzialnych za utrzymanie oraz prawidłowy rozwój płodu. Jego podwyższone stężenie wpływa rozluźniająco na mięśniówkę gładką, co m.in. rozleniwia jelita i spowalnia ich pracę. Kolejną przyczyną jest rozrastający się mięsień macicy, który uciska na sąsiadujące narządy, w tym na jelito grube. Zaparcia mogą również powstawać w wyniku żylaków odbytu (hemoroidów). Zwężone światło odbytu i obecność żylaków powoduje ogromny ból podczas oddawania stolca.
Nie bez znaczenia jest również dieta kobiety ciężarnej. Jeśli w dziennym jadłospisie przeważają produkty ciężkostrawne i wzdymające, pojawienie się zaparć jest kwestią czasu. Niewystarczająca aktywność fizyczna także nie wspomaga i tak już spowolnionej perystaltyki jelit, powodując zaleganie mas kałowych w jelicie grubym. W niektórych przypadkach wchłanianie substancji odżywczych może zaburzać suplementacja żelaza.
Zobacz także
Co na zaparcia w ciąży będzie skuteczne?
Sposoby na zaparcia w ciąży nie ograniczają się do metod farmakologicznych. Istnieje kilka skutecznych i bezpiecznych domowych sposobów na zaparcia w ciąży.
- Dieta bogata w błonnik. Obecność produktów zawierających błonnik skutecznie eliminuje zaparcia. Jego obecność powoduje odklejanie się zalegających resztek pokarmowych od ścian jelita. Co więcej, błonnik wchłania wodę, dzięki czemu stolec jest luźniejszy, co ułatwia defekację. W przynajmniej trzech posiłkach dziennie powinny znaleźć się produkty bogate w błonnik, a więc na przykład: otręby zbożowe, kasza gryczana, surowe oraz suszone warzywa i owoce, buraki, sałata zielona, karczochy oraz pomidory.
- Siemię lniane. Przygotowanie wywaru z siemienia lnianego jest proste. Wystarczy zalać wrzątkiem dwie łyżki siemienia. Powstaje w ten sposób napar, który konsystencją przypomina kisiel. Najlepiej go spożyć na noc. Jego smak i konsystencję można poprawić, dodając odrobinę mleka.
- Kefir i maślanka. W produktach mlecznych, takich jak kefir czy maślanka, obecna jest duża ilość bakterii kwasu mlekowego, które stymulują i poprawiają perystaltykę jelit.
- Kuracja śliwkowa. Jest to metoda znana ze swej skuteczności. Wieczorem należy gorącą wodą zalać 5–6 suszonych śliwek, a rano (koniecznie na czczo, 30 minut przed pierwszym posiłkiem) wypić wodę i zjeść namoczone śliwki. Zamiast wody można użyć jogurtu naturalnego lub kefiru – wówczas będzie gotowy cały posiłek. Kuracja powinna trwać nie krócej niż miesiąc.
- Eliminacja z diety: białej mąki, kakao, czekolady, cukru (zarówno białego, jak i brązowego), gotowych mieszanek przypraw oraz dań przetworzonych, gazowanych napojów, bananów.
- W czasie ciąży bardzo ważne jest utrzymanie gospodarki wodno-elektrolitowej na prawidłowym poziomie. Oznacza to, że organizm powinien być odpowiednio nawodniony. Jest to również rodzaj profilaktyki przed zaparciami. Dziennie należy wypijać co najmniej 8 szklanek wody. Warto ją wypijać między posiłkami.. Rano na czczo można dodać sok z cytryny – pobudza on perystaltykę jelit. Ważne, aby woda była ciepła.
- Aktywność fizyczna. Regularny ruch i ćwiczenia dostosowane do kondycji kobiety ciężarnej znacząco wspomagają perystaltykę jelit.
- Zioła. W czasie ciąży należy bardzo ostrożnie dobierać zioła. Najlepiej skonsultować się ze specjalistą, ponieważ niektóre z nich mogą działać szkodliwie na płód lub wywołać przedwczesne skurcze. Bezpiecznie można stosować rumianek, mniszek lekarski oraz koper włoski.
- Owoce kiwi. Badanie udowodniły, iż mają podobne działanie na jelita jak śliwki.
- Preparaty farmaceutyczne. Absolutnie zabronione jest stosowanie środków przeczyszczających w okresie ciąży. Można jedynie stosować preparaty, które usprawniają metabolizm oraz perystaltykę jelit. Obecnie na rynku farmaceutycznym jest wiele takich wyrobów, jednak warto zapamiętać, że aby stosowanie jakiegokolwiek wyrobu medycznego było bezpieczne, należy skonsultować się lekarzem.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023