Anna Chorowiec 5 przysmaków, którymi możesz się objadać w święta Są takie świąteczne dania i przysmaki, którymi możesz się objadać bezkarnie i z pożytkiem dla zdrowia. Złap mandarynkę zamiast kolejnego pieroga, doceń barszcz czerwony, postaw na ryby i orzechy! 25.12.2022 3 min.
Natalia Suchocka Żółty, jasny, przezroczysty, zielonkawy – czy każdy śluz w kale wymaga oceny? Jak mu zapobiec? 20.11.2022 5 min.
Patrycja Fijałkowska 7 zdrowotnych właściwości imbiru. Poznaj jego wielką moc! Imbir jest idealną przyprawą do podkręcania smaku potraw, deserów lub napojów. Skrywa w sobie niesamowite właściwości lecznicze. Poznaj je! 06.11.2022 3 min.
Małgorzata Germak 8 rzeczy, za które pokocha cię twoja trzustka Trzustka odgrywa kluczową rolę w procesach trawiennych oraz wytwarza hormony. Bez niej prawidłowa przemiana materii w organizmie jest niemożliwa. Więc bądź dla niej dobry! 05.11.2022 5 min.
Małgorzata Różańska Masz brzuch jak balon? Sprawdź, jak możesz zapobiec wzdęciom Śmichy-chichy, wstydliwy temat. Ale gdy problem wzdęć dotyczy nas samych, to już śmiesznie nie jest. Ból, dyskomfort, zakłopotanie. Co robić, by ten przykry stan przytrafiał się nam jak najrzadziej? 22.10.2022 4 min.
Milena Marchewka Zioła na wątrobę – na co pomagają i jak je stosować, właściwości ostropestu, karczocha i lukrecji 05.09.2022 5 min.
Karolina Twardowska Wydaje ci się, że o trzustce wiesz wszystko? Sprawdź te odpowiedzi Słyszałeś o trzustce, ale nie wiesz, gdzie leży, jaką pełni funkcję ani jak rozpoznać, że coś z nią nie tak? Warto się tego dowiedzieć, bo to naprawdę ważny organ. 30.07.2022 5 min.
Joanna Germak 6 zaskakujących rzeczy powodujących wzdęcia Bób, fasola, kapusta… Wiadomo, że po nich można się spodziewać balona w brzuchu. Ale nie tylko po nich! Poznaj produkty spożywcze, które wywołują wzdęcia, a raczej byś ich o to nie podejrzewała. 18.04.2022 4 min.
Małgorzata Różańska Jak zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyć święta wielkanocne? Święta już niebawem. Czas radości, odpoczynku i wizyt rodzinnych. Ale też czas biesiadowania, który często kończy się... bólem brzucha z przejedzenia. Jak zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyć święta wielkanocne? 16.04.2022 3 min.
duet masz.talerz Przepis na domowy chrzan na lepsze trawienie. W sam raz na Wielkanoc! Chrzan jest przede wszystkim naturalnym antybiotykiem. Ma działanie bakteriobójcze i grzybobójcze. Warto go podjadać podczas przeziębienia. Oprócz tego poprawia trawienie, pobudza apetyt i przemianę materii. Obniża poziom… 12.04.2022 2 min.
Justyna Mazur Ślina – skład, funkcje, zaburzenia wydzielania. Co sygnalizują zaburzenia pracy ślinianek? Ślina jest wydzieliną produkowaną i uwalnianą przez ślinianki - gruczoły zlokalizowane w jamie ustnej. Podstawową rolą śliny jest nawilżanie jamy ustnej, usuwanie bakterii i resztek pokarmowych, uczestniczenie we wstępnym… 25.02.2022 4 min.
Ewa Wojciechowska Zmagasz się z nadmiernymi wzdęciami? Wystarczy kilka ruchów, by poczuć ulgę "Dzięki odpowiedniej technice głaskania brzucha i okrężnym ruchom, pobudzana jest praca i napięcie mięśni narządów pokarmowych, co korzystnie wpływa na perystaltykę naszych jelit” – mówi o masażu na wzdęcia dietetyczka… 22.02.2022 7 min.
Małgorzata Różańska 5 prostych patentów na poprawę trawienia Jeśli po posiłku, nawet lekkostrawnym, boli cię brzuch, masz poczucie przepełnienia, wzdęcia i inne „atrakcje” – pora zadbać o przewód pokarmowy. Sprawdź 5 prostych patentów na to, by proces trawienia odbywał się szybciej i sprawniej. 29.01.2022 5 min.
Natalia Puciłowska 8 sposobów na spędzenie świąt bez wyrzutów sumienia Święta to szczególny okres w ciągu roku. Spotkania rodzinne, wspólne spędzanie czasu, obdarowywanie się prezentami, całodniowe biesiadowanie. Wiele osób zastanawia się, jak zachować zdrowy rozsądek i nie stracić kontroli… 23.12.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Wybierz dla bliskich produkty wspomagające trawienie, by zdrowo i bez uczucia ciężkości przeżyli święta Grudzień to jeden z najlepszych miesięcy, bo to czas prezentów! W tym roku stawiamy na podarunki, które będą nie tylko miłą niespodzianką, ale wesprą również nasze… brzuchy. Nie wiesz, w jaki sposób poprawić humor swoim… 13.12.2021 4 min.
Małgorzata Germak 7 nieoczywistych produktów, po których może ci się odbijać Najczęściej odbija nam się po wypiciu napoju gazowanego lub gdy za szybko coś zjemy. Są jednak produkty, po których nie spodziewasz się, że mogą nasilić odbijanie. 01.11.2021 6 min.
Ewelina Kaczmarczyk Ćwiczenia na wzdęcia. Skuteczne sposoby na gazy – poleca fizjoterapeutka i trener Gosia Włodarczyk Zdarza ci się, że nie możesz dopiąć guzika w ulubionych jeansach, a już jesteś spóźniona do pracy? Gosia Włodarczyk, znana w sieci jako Pani Fizjotrener, ma na to sposób. Na swoim profilu na Instagramie pokazuje, jak w 3 prostych… 25.10.2021 5 min.
Patrycja Nawojowska Kamica przewodowa – objawy, diagnostyka, leczenie i dieta Kamica przewodowa objawia się bólem w prawym podżebrzu, żółtaczką i świądem skóry. Symptomy te pojawiają się w odpowiedzi na kamienie zalegające w przewodach żółciowych. Powstałe złogi utrudniają odpływ żółci, co w… 25.09.2021 4 min.
Ewa Wojciechowska Masz niedoczynność tarczycy i problemy żołądkowe? Uważaj, jedno łączy się z drugim! "Problem z niskimi poziomami hormonów tarczycy (HT) to problem bardziej systemowy. Mechanizm ich działania jest naprawdę szeroki a skutki niskich poziomów mogą rzutować na pracę układu nerwowego, immunologicznego czy na cały… 23.08.2021 3 min.
Milena Marchewka Badanie pH kału – wysokie i niskie pH, nietolerancja laktozy Badanie pH kału jest testem wchodzącym w skład badania ogólnego stolca. Jego wynik można wykorzystać w diagnostyce chorób układu pokarmowego, takich jak nietolerancja laktozy. Jak przygotować materiał do badania pH kału? Jakie… 11.08.2021 4 min.
Magdalena Bury „Mniam! Co w brzuchu burczy” Anny Czerwińskiej-Rydel. Przedstawiamy przedpremierowy fragment książki! "Ile to jest kęs? Jak to się dzieje, że połykamy jedzenie? Co dzieje się w żołądku? Czy to dobrze, że w jelitach mieszkają bakterie? Po co robimy kupę?" - na te wszystkie pytania wraz ze swoim dzieckiem znajdziesz odpowiedź w… 10.08.2021 3 min.
Justyna Makowska-Tomalczyk Chinina – co to jest, właściwości i skutki uboczne, cena Chinina to bardzo gorzka substancja w postaci białego proszku, która swoje największe zastosowanie znalazła w leczeniu malarii. Wykorzystywana jest także w przypadku innych schorzeń oraz w przemyśle spożywczym. Co ciekawe,… 20.06.2021 5 min.
Katarzyna Ogrodziec Nie wstydź się puszczania gazów! Poinformują cię o twoim stanie zdrowia Ups... To zjawisko - puszczanie gazów - dotyczy każdego. U zdrowego człowieka gazy są bezwonne. Jeśli ich zapach jest przykry czy wręcz nie do wytrzymania - coś jest nie tak. Z własnych gazów możesz się wiele dowiedzieć o… 10.05.2021 5 min.
Żaneta Michalak Dieta na refluks żołądkowy – zalecenia, czego nie jeść przy refluksie? Refluks żołądkowy (refluks żołądkowo-przełykowy) to niestety bardzo powszechna dolegliwość, związana z dysfunkcją mięśnia zwanego dolnym zwieraczem przełyku. Jego rozluźnienie powoduje, że treść obecna w żołądku z… 31.03.2021 5 min.
Magdalena Więch 5 zaskakujących spowalniaczy metabolizmu Regularnie ćwiczysz, masz dobrze zbilansowaną dietę, jesz cztery‒pięć razy dziennie, unikasz stresów, pijesz dużo wody. Mimo to twoja waga stoi w miejscu albo, co gorsza, tyjesz? Przyczyną może być jeden z mniej znanych… 06.03.2021 6 min.
Małgorzata Germak 6 sposobów na poprawę trawienia bez wyrzeczeń O swoim układzie pokarmowym zaczynasz myśleć dopiero wtedy, gdy dopadnie cię niestrawność, zgaga czy ból brzucha. Za późno! 27.12.2020 5 min.
Dagmara Smolarek-Kędziorek Zielony stolec, biegunka i inne problemy z kupą. Co oznaczają? Chyba nie ma bardziej wstydliwego tematu. O kupie się nie rozmawia! Nie namawiamy, aby kwestia wizyt w toalecie stała się nagle wiodącym tematem small talków, ale przypominamy: to, co wydalamy, naprawdę wiele mówi o stanie naszego… 12.09.2020 9 min.
Agnieszka Michalak Enzymy trawienne – jaka jest ich rola? Jak działają? Enzymy trawienne są substancjami, które warunkują prawidłowe trawienie spożywanych przez nas pokarmów. Dzięki nim możliwy jest rozkład spożywanych węglowodanów, białek i tłuszczy do substancji przyswajalnych przez organizm, a… 26.08.2020 5 min.
Ewa Wojciechowska W których odcinkach przewodu pokarmowego wchłaniane są poszczególne witaminy? Wyjaśnia dietetyczka Wchłanianie składników pokarmowych jest jedną z ważniejszych funkcji układu pokarmowego. Bez tego nasz organizm nie miałby sił funkcjonować. 18.08.2020 3 min.
Agnieszka Michalak Zespół złego wchłaniania – z czego może wynikać? Jak go rozpoznać? Zespół złego wchłaniania jest schorzeniem, w którym dochodzi do nieprawidłowego wchłaniania i trawienia składników odżywczych w przewodzie pokarmowym, co prowadzi do postępującego niedożywienia i niedoborów pokarmowych. Może… 04.08.2020 5 min.
Dominika Chirek Chrzan – właściwości zdrowotne. Lepiej kupić tarty czy korzeń? By otrzymać pyszny, ostry dodatek do mięs i innych potraw, wystarczy utrzeć korzeń chrzanu i dodać podstawowe przyprawy. A jeśli chcemy kupić gotowy – należy oczywiście przyjrzeć się etykiecie. Na co zwrócić uwagę? 08.06.2020 5 min.
Dominika Chirek Imbirówka na spirytusie? Przepis na nalewkę na wódce Nalewki w umiarkowanych ilościach świetnie wpływają na organizm. Przykład? Figówka i imbirówka. Przepis na nie, ponadto, nie wymaga ani spirytusu, ani świeżych owoców, ani wielu godzin spędzanych w kuchni. Oto dwie proste… 05.06.2020 4 min.
Justyna Mazur Skrobia – jakie ma właściwości i zastosowanie? Skrobia to cukier występujący powszechnie w produktach roślinnych. Dostępność skrobi w diecie jest wysoka - wielocukier ten znaleźć można m. in. w ziarnach zbóż, ziemniakach, kukurydzy. Cukier ten zaliczany jest do błonnika… 27.04.2020 5 min.
Marta Figas Wielkanocne obżarstwo i co potem? Jak uniknąć kłopotów z niestrawnością? Zastawione stoły, wiele dań na czele z żurkiem i ciastami. Mało kto z nas się powstrzyma przed zjedzeniem kolejnej porcji. A co potem? Wachlarz nieprzyjemności wszelakich: od zgagi po wzdęcia. Jak sobie radzić? 12.04.2020 4 min.
Małgorzata Różańska Jak uniknąć przejedzenia w Wielkanoc? 7 sposobów na święta bez problemów trawiennych Kiedy stoły uginają się pod ciężarem ulubionych potraw, a rodzinne spotkania wiążą się nieodłącznie z posiłkami, niełatwo jest przetrwać Wielkanoc bez uczucia przejedzenia. Bo któż nie czeka na świątecznego mazurka,… 12.04.2020 4 min.
duet masz.talerz Przepis na domową musztardę na lepsze trawienie O tym, że smaczniej i zdrowiej jest przygotowywać jedzenie samemu, niż je kupować, piszemy dosyć często. I to samo dotyczy musztardy. Chyba nie ma nic prostszego – potrzebujesz jedynie gorczycy, wody, octu, odrobiny soli i miodu.… 08.03.2020 2 min.
Julia Krupińska Co daje wolniejsze jedzenie? Czy często jesz w pośpiechu? W stresie? Jesz byle jak, myśląc o zupełnie innych rzeczach niż czynność, którą wykonujesz? Jeśli tak, ten tekst jest dla ciebie. 01.03.2020 4 min.
Małgorzata Różańska Top 10 produktów na leniwe jelita Badania pokazują, że coraz więcej osób ma problem z leniwymi jelitami. Sprzyja temu siedzący tryb życia, brak ruchu w czasie wolnym, stres oraz nadmiar żywności wysokoprzetworzonej w diecie. 18.01.2020 4 min.
Katarzyna Głuszak Święta – jak polepszyć trawienie? O czym warto pamiętać? Kto nigdy się nie przejadł w święta, niech pierwszy rzuci kamień. Znamy dobre rady, ćwiczymy silną wolę... ale to wszystko nic, w obliczu apetycznych przysmaków, które czekają na nas na świątecznych stołach. Podpowiadamy… 26.12.2019 5 min.
Inga Kazana 6 świątecznych grzechów za stołem. Który z nich popełniasz? Kiedyś obfitość świątecznego stołu kontrastowała ze skromnością powszedniej kuchni, a kilkudniowa celebracja nie wpływała trwale na wagę. Dziś w naszej części świata mało kto na co dzień nie dojada, więc trudno zrzucić… 21.12.2019 6 min.
Marta Figas Świąteczny stół – niestrawność w imię tradycji? O czym warto pamiętać, by kolacja wigilijna nie spowodowała bólu brzucha? Czas świąt rządzi się własnymi prawami. Na chwilę zmienia się wystrój domu, nasze zachowanie i zawartość lodówki. W imię tradycji kupujemy, przygotowujemy i jemy rzeczy, których później nie dotykamy przez kolejne 364 dni. I… 20.12.2019 6 min.
Małgorzata Różańska 9 zasad, by spędzić święta zdrowo i bez zbędnych kilogramów Święta to nie jest czas, który sprzyja diecie odchudzającej. I absolutnie nie będę namawiać do tego, by się jej bezwzględnie trzymać. Warto jednak poznać kilka zasad, dzięki którym pożegnasz święta bez dodatkowych… 19.12.2019 4 min.
Zuzanna Kowalewska Lipaza – rola w organizmie, normy, interpretacja wyników badań Lipaza jest bardzo ważnym enzymem w ludzkim organizmie, który odpowiada za prawidłowe trawienie tłuszczów. Każde odchylenie od przyjętej normy może być oznaką postępującej choroby. Jeśli w organizmie jest jej zbyt dużo lub za… 15.11.2019 3 min.
Ewa Wojciechowska Kolejny lek na zgagę wycofany. Może zawierać substancje rakotwórcze Główny Inspektor Farmaceutyczny podjął decyzję o wycofaniu z obrotu wszystkich serii leku Ranimax Teva. Lek ten stosuje się w przypadku zaburzeń dyspeptycznych, zgagi, nadkwaśności i bólu w nadbrzuszu. 30.10.2019 2 min.
Jolanta Pawnik „Trzustka to mały śpiący tygrys. Kiedy go obudzimy, może doprowadzić do katastrofy” – mówi prof. Mikołaj Spodaryk 17.09.2019 14 min.
Paulina Trofimiec Przejadłaś się? Sprawdź, jakie zioła mogą przynieść ulgę Czarna herbata – matka wszystkich przejedzonych, ostatnie koło ratunkowe rzucone w otchłań łakomstwa. Gdy brzuchy się przepełniają, to właśnie w niej pokładamy nadzieję na ulgę. Istnieją jednak lepsze sposoby na walkę z… 01.08.2019 4 min.
Julia Krupińska Po co urozmaicać dietę? Aż 80 proc. przetworzonego jedzenia składa się z czterech podstawowych składników. Dla porównania, nasi przodkowie spożywali z żywnością 150 rozmaitych składników. Ta różnica może być odpowiedzialna za plagę otyłości i… 13.06.2019 3 min.