Zbliża się jubileuszowy 10. Bieg po Oddech! Razem pobiegnijmy dla chorych na mukowiscydozę

Wielkimi krokami zbliża się wyjątkowa, bo już dziesiąta edycja Biegu po Oddech, której matronuje Fundacja Hello Zdrowie, a wspiera od lat Justyna Kowalczyk-Tekieli. Wydarzenie, organizowane przez Polskie Towarzystwo Walki z Mukowiscydozą, łączy sportową rywalizację z charytatywnym celem, jakim jest pomoc osobom chorym na mukowiscydozę. 31 sierpnia stańcie wraz z nami na starcie w Zakopanem!
Przypomnijmy, że już od 1 kwietnia uczestnicy mogą brać udział w formule wirtualnej biegu, która potrwa do 30 września. Dla tych, którzy preferują sportowe emocje na żywo, tradycyjnie w ostatnią niedzielę wakacji, wypadającą w tym roku 31 sierpnia, odbędzie się bieg na 5 km w Zakopanem.
Dlaczego warto wziąć udział?
- 5 km dla zdrowia i wsparcia: to doskonały dystans dla początkujących biegaczy, jak i dla zawodników, którzy chcą ustanawiać nowe rekordy.
- Bieg z mistrzynią: Justyna Kowalczyk-Tekieli, mistrzyni olimpijska oraz ambasadorka Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, nie tylko sprawuje patronat honorowy nad imprezą, ale też dotychczas biegła we wszystkich edycjach, dodając wydarzeniu wyjątkowego charakteru. Swój udział zadeklarowała również podczas jubileuszowej 10. edycji Biegu po Oddech.
- Pomoc dla potrzebujących: cały dochód z wydarzenia zostanie przeznaczony na wsparcie osób chorych na mukowiscydozę, ich leczenie i rehabilitację.
Udział w imprezie będzie wsparciem chorych, bowiem każdy zakupiony pakiet startowy to cegiełka, która pomaga w walce z mukowiscydozą – ciężką, ogólnoustrojową chorobą o podłożu genetycznym. Środki finansowe pozyskane podczas „Biegu po Oddech” są przekazywane m.in. na rehabilitację, fizjoterapię domową, wsparcie w zakupie leków czy pomoc psychologiczną. Dzięki coraz większej liczbie uczestników wydarzenia, którzy z każdym rokiem biją rekordy frekwencji, organizatorzy mogą nieustannie poszerzać zakres tej pomocy.
Leczenie mukowiscydozy to przykład ogromnego postępu medycyny!
Leki przyczynowe (modulatory białka CFTR) stały się prawdziwą rewolucją – dla wielu osób diametralnie zmienił się obraz choroby, rokowania, a przede wszystkim perspektywy i nadzieje.
– Choroba, którą definiowaliśmy dotąd jako „ciężką, nieobliczalną, skracającą życie” na naszych oczach staje się chorobą przewlekłą, którą można kontrolować – podkreśla Magdalena Czerwińska-Wyraz, wiceprezes zarządu Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą. – Po rozszerzeniu refundacji dla kolejnych osób możemy wziąć głęboki oddech. Niemniej jednak musimy pamiętać o pacjentach, dla których z uwagi na różne czynniki to leczenie nie jest skuteczne. Dla nich jedyną opcją pozostaje leczenie objawowe – codzienne, żmudne zabiegi ratujące życie. Dziś szczególnie o nich musimy pamiętać i jesteśmy wdzięczni, że naszą misję pomocy możemy realizować przy wsparciu sprawdzonych partnerów Biegu i jego uczestników – dodaje.
Tegoroczny „Bieg po Oddech” będzie także okazją, żeby spojrzeć wstecz i docenić zmiany, jakie zaszły w dostępie do leczenia i wsparcia chorych w ostatnich latach. W trakcie imprezy organizatorzy będą wspominać tych, którzy stanęli na starcie pierwszej edycji Biegu, ale niestety nie udało im się doczekać rewolucji w leczeniu.
Współpraca na medal!
Sponsorem Głównym wydarzenia już po raz dziesiąty został Santander Consumer Bank. – Nasza współpraca z Polskim Towarzystwem Walki z Mukowiscydozą to znacznie więcej niż wsparcie finansowe – to wspólna misja budowania świadomości, edukacji i realnej pomocy. Od dziesięciu lat działamy razem i szerzymy wiedzę na temat mukowiscydozy. Zależy nam także, aby te informacje przekazywać także wewnątrz organizacji. Dlatego też, we współpracy z PTWM prowadzimy konsekwentnie działania edukacyjne dla naszych pracowników i pracownic, które pozwalają zwiększyć naszą świadomość w zakresie wyzwań, z jakimi mierzą się chorzy oraz ich rodziny, a także pomocy, jakiej każdy z nas może realnie udzielić. Jest to bardzo ważny temat, o którym powinniśmy mówić głośno i wspólnie działać, aby pomagać – mówi Przemysław Kończal, prezes zarządu z Santander Consumer Banku.
W gronie Sponsorów Złotych znaleźli się po raz kolejny Nosalowy Dwór Resort & Spa, który m.in. ufundował nagrody dla uczestników Biegu i wsparcie organizacyjne, Kryjówki.pl zapewniające poczęstunek na mecie oraz Vertex Parmaceuticals. Bieg uzyskał także dofinansowanie w konkursie PKL Pasje górą.
Nie zwlekaj, zapisz się już dziś i pobiegnij z nami dla chorych na mukowiscydozę!
Rejestracja uczestników jest dostępna na stronie www.bieg.oddychaj.pl. Na każdego uczestnika zakopiańskiego biegu, który zarejestruje się przed 10 sierpnia b.r., czekać będą piękne koszulki i wyjątkowe medale, a po biegu poczęstunek.
Organizatorzy zadbają o niezapomnianą atmosferę. W miasteczku biegowym odbędzie się charytatywny piknik rodzinny, podczas którego przewidziano liczne zabawy i konkursy z nagrodami dla uczestników biegu i ich rodzin, w tym wiele atrakcji związanych ze świętowaniem jubileuszu.
Nie tylko w Zakopanem
Dla wszystkich, którzy nie mogą w ostatnią niedzielę wakacji przybyć do Zakopanego, organizatorzy proponują wirtualną formułę biegu, która świetnie się sprawdziła w ubiegłych latach. Wirtualnie czyli jak? Między 1 kwietnia a 30 września można pokonać 5 km w dowolnym miejscu na świecie, dedykując swój udział chorym na mukowiscydozę. Każdy i każda z nas może przebiec ile sił w nogach, może zabrać kije do nordic-walking, dobrze się bawić i cieszyć mijanymi widokami. Ciekawą opcją jest zachęcenie swoich najbliższych – przyjaciół, sąsiadów i rodzinę, a także lokalnych biegaczy, by dołączyli do Biegu po Oddech. I tu na uczestników czekać będą jubileuszowe niespodzianki.

Fundacja Hello Zdrowie matronuje Biegowi po Oddech / fot. materiały nadesłane
Zobacz także

Joanna Baczul: „Na co dzień często żyjemy tak, jak wszyscy żyli w czasie pandemii. Mukowiscydozie towarzyszy samotność”

„Słyszałam, że nie dożyję osiemnastki” – mówi Anna Bubrowska, która choruje na mukowiscydozę

Trzy leki przyczynowe dla chorych na mukowiscydozę będą refundowane! Zmiana wchodzi w życie już od marca
Polecamy

Miriam Synger: „Ja nie czuję się odmienna, jestem sobą, ale też wiem, że skoro w jakiś sposób odbiegam od normy, to mogę wzbudzać niepokój”

Reguła wzajemności. Co robić, żeby częściej dobro wracało, niż żeby było wet za wet? Tłumaczą autorzy poradnika „Mózg na autopilocie”

Karolina Kędziora: „Od dzieciństwa czułam bunt wobec przypisywanych mi ról. Teraz stawiam na edukację i włączanie, a nie walkę”
10:19 min
Joanna Talewicz: „Kobiety romskie często funkcjonują w sytuacji wielokrotnego wykluczenia”
się ten artykuł?