Przejdź do treści

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – objawy, leczenie

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – objawy, leczenie IStock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu
Mary Komasa pokazała blizny na ciążowym brzuchu. „Będą mi przypominały o mojej walce z endometriozą”
Dorota Szelągowska
Dorota Szelągowska w wyjątkowy sposób uczciła swoje 41. urodziny. Wybrała się na mammografię!
Jest nowa metoda diagnozowania raka piersi. Może być nawet o 37 proc. bardziej skuteczna od tradycyjnych sposobów
Jest nowa metoda wykrywania raka piersi. Może podnieść skuteczność diagnozy nawet o 37 proc.
Nowy lek doustny w zapobieganiu COVID-19
Nowy doustny lek przeciwwirusowy na COVID-19. Pfizer rozpoczął drugą fazę testów
Ręka chorej
„1/3 pacjentów, którzy przeżyją, wyjdzie do domu z uszkodzonymi nerkami”. Ekspert ostrzega przed nową epidemią, spowodowaną COVID-19

Zespół górnego otworu klatki piersiowej to zespół objawów związanych z uciskiem na splot ramienny, tętnicę podobojczykową i pachową oraz żyłę podobojczykową. Często występuje u pacjentów z nieprawidłową postawą ciała, a konkretnie – obniżeniem obręczy barkowej. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na ten temat.

Co to jest zespół górnego otworu klatki piersiowej?

Zespół górnego otworu klatki piersiowej (TOS) jest efektem zaburzeń naczyniowo-nerwowych kończyn górnych, a te z kolei są najczęściej konsekwencją ucisku na struktury nerwowe oraz naczynia krwionośne w górnym otworze klatki piersiowej. Problem najczęściej występuje u kobiet między 30. a 40. rokiem życia, zwłaszcza po mastektomii oraz operacjach plastycznych. Czasem pojawia się również u mężczyzn, szczególnie u pracowników fizycznych oraz sportowców i jest konsekwencją napięcia w obręczy barkowej.

Górny otwór klatki piersiowej – co to jest?

Górny otwór klatki piersiowej to niewielka przestrzeń występująca między pierwszym kręgiem piersiowym, pierwszymi żebrami a rękojeścią mostka. Otaczają go różne mięśnie, m.in. pochyłe, piersiowy mniejszy, podobojczykowy, część zstępująca mięśnia czworobocznego oraz dźwigacz łopatki. W wyniku oddychania otwór znajduje się w nieustannym ruchu, a do tego poddawany jest sporym obciążeniom z zewnątrz, a to ze względu na zwykłe, codzienne aktywności. To z kolei oznacza, że w miejscu tym występuje zwiększone ryzyko pojawiania się dysfunkcji.

Kobieta z bambusem na plecach

Zespół otworu górnego klatki piersiowej – objawy

Objawy zespołu otworu górnego klatki piersiowej można podzielić na kilka rodzajów.

  • Objawy zespołu neurogennego – dotyczą 95 proc. pacjentów. Obejmują bóle odcinka szyjnego kręgosłupa lub obręczy barkowej, a także mrowienia i drętwienia ręki, przedramienia lub całego ramienia. Chorzy skarżą się także na bóle głowy oraz osłabienie mięśni rąk – często wypadają im z nich różne przedmioty.
  • Objawy zespołu żylnego – dotyczą 3-5 proc. pacjentów. Zmagają się oni z uciskiem żyły podobojczykowej lub pachowej, umiejscowionej między obojczykiem a pierwszym żebrem. W wielu przypadkach efektem ucisku jest zakrzepica, która narasta stopniowo lub pojawia się nagle. Najczęściej jest to problem młodych pacjentów, związany z aktywnością fizyczną obejmującą kończyny górne. Wiąże się to z uczuciem „ciężkiej ręki”, zwłaszcza podczas leżenia, np. podczas snu. U takich pacjentów odnotowuje się również obrzęk kończyny i przebarwienia. Co więcej, na ramieniu, szyi, plecach i klatce piersiowej pojawiają się popękane naczynka. Ignorowanie tego problemu prowadzi niekiedy do zakrzepicy żylnej.
  • Objawy zespołu tętniczego – pojawiają się u 1-2 proc. pacjentów. Symptomy występują w postaci przewlekłej lub ostrej, związane są z drętwieniem dłoni lub całej kończyny. Ból pojawia się zwłaszcza podczas intensywnej aktywności ręką oraz spania na zajętym zespołem boku.
Pośladki a prawidłowa postawa. Sprawdź, co powinnaś poprawić

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – ćwiczenia

Poniżej podajemy przykładowe ćwiczenia, które warto wykonywać w przypadku tego problemu.

Ćwiczenie nr 1

Usiądź na krześle. Głowę delikatnie cofnij do tyłu. Następnie dłonią po stronie zajętej przez TOS chwyć za oparcie krzesła. Ręką po stronie zdrowej chwyć za ucho po stronie zespołu, a następnie zbliżaj uchu do barku po stronie zdrowej, aż do pojawienia się uczucia lekkiego ciągnięcia po drugiej stronie. W pozycji należy pozostać przez 10 sekund.

Ćwiczenie nr 2

Usiądź na podłodze z ugiętymi nogami. Chwyć dłońmi obszar między łydką a kolanem z górnej strony. Połącz łopatki, wypchnij klatkę piersiową w przód. Zrób wdech i wydech. Utrzymuj tę pozycję, a następnie ją rozluźnij.

Ćwiczenie nr 3

Połóż się na plecach. Ugnij nogi w stawach kolanowych oraz biodrowych. Po stronie zajętej przez zespół otworu górnego klatki piersiowej ułóż dłonie pod obojczykiem. Następnie postaraj się ściągać dłonie w kierunku biodra znajdującego się po tej samej stronie. Jednocześnie głowa powinna poruszać się do góry, w przeciwnym kierunku. Pozycję tę utrzymuj przez 30 sekund.

Kobieta ćwiczy

Zespół górnego otworu klatki piersiowej – rehabilitacja, leczenie, powikłania

Bardzo ważna przy zespole górnego otworu klatki piersiowej jest rehabilitacja. Bazuje ona na regularnej gimnastyce, mającej na celu wzmocnienie mięśni, których zadaniem jest unoszenie poręczy barkowej. Pacjenci powinni również wykonywać ćwiczenia korekcyjne i ogólnousprawniające.

Często u pacjentów z TOS stosuje się również fizykoterapię, która obejmuje masaże oraz nagrzewanie okolicy barku i mięśni pochyłych – dzięki temu można je rozluźnić oraz zmniejszyć ucisk na naczynia i splot barkowy. Najczęściej wykorzystywane są tu zabiegi z udziałem ciepła, a więc jonoforeza, laser czy też pole magnetyczne.

Oprócz rehabilitacji i fizykoterapii stosuje się także leki przeciwbólowe i wazoaktywne, a także niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ). Warto zaznaczyć, że leczenie zespołu górnego otworu klatki piersiowej nie jest łatwe i wiąże się z regularnie wykonywaną pracą przez wiele miesięcy.

Zdarza się, że w wyniku zespołu górnego otworu klatki piersiowej pojawiają się powikłania: tętniak, zakrzepica, zespół Pageta-Schroettera oraz dodatkowe żebro szyjne. W takich sytuacjach konieczna może być operacja, podczas której usuwa się to żebro. Jeżeli do tego w obrębie tętnicy podobojczykowej pojawią się zmiany naczyniowe, lekarze mogą wykonać dodatkowy zabieg naczyniowy. Warto dodać, że odpowiednio prowadzona fizjoterapia pomaga uniknąć chorym z objawami neurologicznymi interwencji chirurgicznej w 80 proc. przypadków.

Kurza klatka piersiowa

Przyczyny zespołu górnego otworu klatki piersiowej

Przyczyny zespołu górnego otworu klatki piersiowej mogą być uwarunkowane anatomicznie, związane np. z przebytymi urazami lub wrodzonymi wadami. Czasem też wynikają ze zbytniego napięcia mięśni pochyłych oraz mięśnia piersiowego mniejszego, np. ze względu na utrzymywanie ich w nieprawidłowej pozycji przez dłuższy czas.

 

Źródła:

  1. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/books/NBK557450/
  2. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3526474/
  3. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4129179/
  4. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6023437/
  5. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6514035/
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Enzymy – co to jest? Budowa, rodzaje, zastosowanie

Pochwica

„Z pokolenia na pokolenie przekazywane jest przyzwolenie na takie traktowanie seksualności kobiet: ma boleć” – mówi dr Beata Wróbel

Świąd odbytu – przyczyny i leczenie u dzieci i dorosłych

Niedożywienie – definicja, przyczyny, objawy, skutki

Wideotorakoskopia – co to jest? Wskazania, przebieg

Rozwarstwienie aorty – przyczyny, diagnostyka i leczenie

Zwężenie tętnic szyjnych – przyczyny, objawy. Jak leczyć?

Mikrobiom – co to jest, wpływ na organizm człowieka, badanie

Kobieta

„Uwolniłam się od uzależniania szczęścia od wyglądu. Ta wolność w głowie jest warta każdej ceny” – pisze dietetyczka Magda Hajkiewicz-Mielniczuk

Rewaskularyzacja laserowa – wskazania, przygotowanie, przebieg

Tętniak aorty piersiowej – diagnostyka, operacja, powikłania

Tętniak aorty – przyczyny, objawy, leczenie i rokowania

Jaki filtr do opalania dla osoby z żylakami jest najlepszy? Odpowiadają flebolog i dermatolog

Jaki filtr do opalania jest najlepszy dla kogoś, kto ma żylaki? Odpowiadają flebolog i dermatolog

ak ulżyć swoim nogom w czasie upałów? Ten masaż kostkami lodu może zdziałać cuda

Jak ulżyć swoim nogom w czasie upałów? Ten masaż może zdziałać cuda

Rozstępy naprawdę można polubić? „Teraz jestem w znacznie lepszej relacji ze swoim ciałem niż wcześniej” – mówi Katarzyna

Badania obrazowe – rodzaje, wskazania, przebieg badania

Zespół żyły głównej górnej – objawy, diagnostyka, leczenie

Odma podskórna – objawy, postępowanie, leczenie

Porażenie prądem – objawy, pierwsza pomoc, powikłania

Guzy śródpiersia – rodzaje, objawy, leczenie (operacja)

Choroby mikrokrążenia – skutki i profilaktyka zaburzeń

Oparzenia I, II i III stopnia – pierwsza pomoc

Rany i rozcięcia – rodzaje i pierwsza pomoc

Choroba Takayasu – przyczyny, objawy, diagnoza i leczenie

Najpopularniejsze

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

Ból trzustki - kobieta trzymająca się za brzuch

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Płatki kwiatków na otwartej dłoni

Zastrzał – 7 domowych sposobów jak sobie z nim poradzić

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Objawy odstawienia alkoholu. Jakie są korzyści z niepicia alkoholu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

przeziębiona kobieta

Żółty katar – objaw infekcji, którą trzeba leczyć. Jak pomóc dziecku a jak dorosłemu?

Badanie krwi AST - co to jest i jak interpretować wyniki?

Badanie krwi AST – co to jest i jak interpretować wyniki?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?