Przejdź do treści

Pośladki a prawidłowa postawa. Sprawdź, co powinnaś poprawić

Pośladki a prawidłowa postawa. Sprawdź, co powinnaś poprawić
Pośladki a prawidłowa postawa. Sprawdź, co powinnaś poprawić
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Prawidłowo ułożone plecy odpowiadają za prawidłową postawę ciała. Ale nie tylko one! Jak się okazuje, duży wpływ na nią mają też pośladki. Jak możemy to wykorzystać? Podpowiada fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Jak pośladki wpływają na prawidłową postawę?

„Może cię zaskoczę… A co jeśli dowiesz się, że pośladki również odpowiadają za prostą postawę? Niestety siedzenie rozluźnia te mięśnie ponieważ biodra są zazwyczaj w zgięciu około 90 st. i wtedy włókna mięśniowe są od siebie oddalone, nie pracują. A wiadomo, nieużywany mięsień zanika” – tłumaczy fizjoterapeutka Magdalena Mikołajczyk.

Jak wzmocnić pośladki?

Fizjoterapeutka podpowiada, jakie ćwiczenie pozwoli nam wzmocnić pośladki. Wcale nie jest trudne, może warto spróbować już teraz?

1. Najpierw sprawdź w trzech różnych pozycjach zgięcia biodra, jak mocno potrafisz je napiąć.

2. Połóż się na plecy, wyprostuj nogi i spróbuj z całej siły napiąć pośladki. Powinnaś odczuwać wyraźne napięcie oraz, że konkretnie napina się tył pupy a nie tylko przód uda czy jego tył lub lędźwie.

3. Następnie spróbuj zgiąć nieco mocniej kolana, a w trzeciej pozycji pięty powinny być tuż przy pośladkach.

To, że zegniesz kolana i biodra w trzech różnych stopniach powoduje, że pośladek jest w różnym stopniu rozciągnięty. A ty znajdziesz miejsce w którym najtrudniej go napiąć! I właśnie w tym zakresie najwięcej ćwicz! Opracowujesz najsłabsze miejsce… Nie masz problemu z napięciem mięśnia i czujesz go prawidłowo” – podkreśla fizjoterapeutka.

Gimnastyka słowiańska

Magdalena Mikołajczyk – kim jest?

Magdalena Mikołajczyk jest absolwentką fizjoterapii na Śląskim Uniwersytecie Medycznym w Katowicach. „Na co dzień pomagam osobom aktywnym fizycznie ćwiczyć świadomie, bez zbędnych kontuzji” – tak opisuje sama siebie.

Jej profil na Instagramie rehab.fizjo obserwuje ponad 2 tys. osób. Chętnie dzieli się tam wiedzą zdobytą zarówno na studiach, jak i podczas pracy w zawodzie.

 

Wyświetl ten post na Instagramie.

 

Może Cię zaskoczę… a co jeśli dowiesz się, że pośladki również odpowiadają za prostą postawę?! Niestety siedzenie rozluźnia te mięśnie ponieważ biodra są zazwyczaj w zgięciu około 90° i wtedy włókna mięśniowe są od siebie oddalone, nie pracują… A wiadomo nieużywany mięsień zanika. Jak wzmocnić zatem pośladki i zadbać o nie w ciągu całego dnia? ?najpierw sprawdź w trzech różnych pozycjach zgięcia biodra jak mocno potrafisz je napiąć ?połóż się na plecy wyprostuj nogi i spróbuj z całej siły napiąć pośladki. Powinieneś odczuwać wyraźne napięcie oraz, że konkretnie napina się tył pupy a nie tylko przód uda czy jego tył lub lędźwie. Następnie spróbuj zgiąć nieco mocniej kolana a w trzeciej pozycji pięty powinny być tuż przy pośladkach. To, że zegniesz kolana i biodra w 3 różnych stopniach powoduje, że pośladek jest w różnym stopniu rozciągnięty. A Ty znajdziesz miejsce w którym najtrudniej go napiąć! – …i właśnie w tym zakresie najwięcej ćwicz! Opracowujesz najsłabsze miejsce… ?nie masz problemu z napięciem mięśnia i czujesz go prawidłowo! To świetnie! Wzmacniaj te mięśnie dalej z odpowiednim obciążeniem w różnych pozycjach, zgięcia bioder itd. ! Dzięki temu Twoje biodra, kolana, lędźwie pozostaną długo w dobrej kondycji! Przejdź do następnych zdjęć tam więcej tłumaczę. Czujesz teraz głód wiedz?! Chcesz więcej- zapraszam na mój blog! Tam dowiesz się więcej. Aktywny link znajdziesz w opisie mojego profilu tu na insta w BIO (pod zdjęciem w kółku). www.rehabfizjoterapia.pl/blog (ten link jest aktywny tylko w BIO) #dbamosiebie #bieganie #biegambolubie #odchudzanie #odchudzaniebezwymówek #fajterka #zdrowie #pośladki #cwiczenianaposladki #ćwiczenia #sylwetka #polskasylwetka #kobieta #mlodamama #polskadziewczyna #biegaczka #trening #potreningu #wakacje2020 #polskiemorze #instawtorek #kobietasukcesu #baltyksea #pośladki #outdorlife #cialo #zdrowamama #aktywnie #trening #cwiczenia #treningpersonalny #treningfunkcjonalny

Post udostępniony przez Magdalena Mikołajczyk (@rehab.fizjo)

Ćwiczenia na pośladki

Szukasz więcej ćwiczeń na pośladki, dzięki którym poprawi się twoja postawa? Zobacz, jakie mamy dla ciebie propozycje:

1.Unoszenie nogi w leżeniu bokiem

Do tego ćwiczenia potrzebny jest partner. Układacie się w pozycji bocznej jak na zdjęciu. Osoba wykonująca ćwiczenie stawia opór ręką i sama wykonuje pięć wolnych ruchów odwodzenia nogi góra dół. W drugiej fazie partner kładzie jedną dłoń w okolicy kolana. Kiedy noga podnosi się, partner oporuje ją ręką, a kiedy noga schodzi w dół, dociska ją umiarkowanie, a osoba leżąca oporuje. Wykonujecie pięć takich ruchów, po czym osoba leżąca ponownie spokojnie sama wykonuje odwodzenia.

Bardzo ważne jest w tym przypadku, aby wyizolować pracę pośladka, czyli ustawić się w takiej pozycji, aby nie zginać się w talii. Głowa powinna być przedłużeniem kręgosłupa, czyli najlepiej podłożyć pod nią poduszkę lub inny miękki i wygodny przedmiot.

2.Ćwiczenie z gumą na problemy z kręgosłupem

Pozycja wyjściowa – boczna. Obie nogi są ugięte i ustawione jedna na drugiej (udo jest w jednej linii z tułowiem). Stopy ustawione jedna na drugiej. Nad kolanami umieszczona jest mini guma. Wolnym ruchem wykonujecie ruch odwodzenia kolan, tak aby guma cały czas była napięta. Stopy nie odrywają się od siebie.

Ćwiczenie jest wykonane dobrze, jeżeli czujecie „kłucie” w pośladkach. Wykonajcie 10 wolnych ruchów i połóżcie się na drugim boku.

Więcej ćwiczeń na pośladki znajdziesz tu. Pamiętaj, jeśli się źle czujesz, przerwij ćwiczenia. Nic na siłę!

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.