4 min.
Zwyrodnienie plamki żółtej – przyczyny i objawy. Jak wygląda leczenie schorzenia?

Fot. Robert Przybysz/AdobeStock
16.05.2022
„Nigdy nie wiemy co nas czeka, ja w wieku 27 lat dostałam udaru” – pisze Weronika, partnerka ReZigiusza, jednego z najpopularniejszych youtuberów w Polsce
16.05.2022
Britney Spears wyznała, że straciła wyczekiwaną ciążę. „To druzgocący czas dla każdego rodzica”
15.05.2022
Poranna suchość w ustach – co to oznacza?
15.05.2022
Co możesz zrobić, jeśli czujesz, że za bardzo się pocisz?
15.05.2022
Ćwiczenia na poprawę mobilności barków oraz odciążenie kręgosłupa w części lędźwiowej. Spróbuj!
Zwyrodnienie plamki żółtej to choroba oczu, która rozpoczyna się zwykle po 50 roku życia. Związana jest w uszkodzeniem siatkówki, co prowadzi do pogorszenia się wzroku. Rozróżnia się dwa rodzaje schorzenia: suche i wysiękowe. Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej ma na celu zatrzymanie postępu choroby i łagodzenie objawów.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
Marta Dąbrowska
lekarz
Plamka żółta jest punktem znajdującym się w centralnej części siatkówki. To największe skupisko światłoczułych fotoreceptorów, które odpowiadają za prawidłowe i ostre widzenie w świetle dziennym. Z wiekiem dochodzi do zaburzenia przemiany materii w oku, co wpływa na niedostateczne dotlenienie siatkówki i odkładanie się w niej szkodliwych związków chemicznych. Skutkiem tego procesu jest zwyrodnienie plamki żółtej. Objawy schorzenia rozwijają się powoli, a pierwszym z nich jest pogorszenie widzenia.
Na czym polega zwyrodnienie plamki żółtej?
Zwyrodnienie plamki żółtej, określane także jako AMD (age-related macular degeneration) to przewlekła i postępująca choroba oczu związana z zanikiem fotoreceptorów w plamce żółtej. Pierwsze objawy pojawiają się zwykle po 50 roku życia, chociaż zdarzają się przypadki, że rozpoznaje się zwyrodnienie plamki żółtej u młodych osób (po 40 roku życia). AMD występuje najczęściej w obu oczach jednocześnie, ale stopień zaawansowania zmian może być różny. Istnieją dwa rodzaje schorzenia:
- wysiękowe zwyrodnienie plamki żółtej – ma nagły i szybki przebieg; naczynia krwionośne znajdujące się pod siatkówką stają się kruche, w wyniku czego dochodzi do licznych krwotoków, gromadzenia się płynu i niszczenia komórek w plamce żółtej;
- suche zwyrodnienie plamki żółtej – jest to najczęstsza postać choroby; ma łagodny przebieg i charakteryzuje się stopniowym pogorszeniem wzroku; patomechanizm polega na obumieraniu fotoreceptorów i odkładaniu się pod plamką żółtą produktów przemiany materii.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej
Przyczyny zwyrodnienia plamki żółtej nie zostały dokładnie ustalone. Badacze uważają, że na jej pojawienie się mają wpływ czynniki genetyczne, ponieważ odkryto mutacje w genach, które powodują procesy patologiczne w obrębie siatkówki i plamki żółtej. Duże znaczenie przypisuje się również stylowi życia i środowisku. Do czynników ryzyka rozwoju zwyrodnienia plamki żółtej należą:
- wiek powyżej 50 lat,
- płeć żeńska,
- jasny kolor tęczówki oka,
- występowanie zwyrodnienia plamki żółtej w najbliższej rodzinie,
- otyłość,
- palenie tytoniu,
- schorzenia układu sercowo-naczyniowego, m.in. nadciśnienie tętnicze,
- cukrzyca,
- niedobór składników odżywczych (beta-karotenu, selenu, witamin E i C).
Objawy zwyrodnienia plamki żółtej
Pierwsze objawy zwyrodnienia plamki żółtej w większości przypadków rozwijają się powoli i nie zawsze są dostrzegane przez pacjenta od razu – zwykle dolegliwości zauważa się, patrząc tylko jednym okiem. Na początku jest to:
- pogorszenie ostrości wzroku,
- pogorszenie widzenia z bliskiej odległości,
- trudności z czytaniem,
- zaburzenia związane z widzeniem barw,
- wrażliwość na światło,
- widzenie prostych linii jako zakrzywionych lub falujących,
- pojawienie się w centrum widzenia nieruchomej, szarej plamki.
Wraz z postępem choroby objawy zwyrodnienia plamki żółtej nasilają się. Obraz może stać się przymglony, pacjent ma problemy z dostrzeganiem szczegółów. Charakterystyczna jest zmienność widzenia – w niektóre dni wzrok się polepsza. Znaczne pogorszenie widzenia utrudnia codzienne funkcjonowanie i aktywność. W niektórych przypadkach schorzenie prowadzi do całkowitej utraty wzroku.
Zobacz także
Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej
Leczenie zwyrodnienia plamki żółtej ma na celu powstrzymanie postępu choroby i łagodzenie dolegliwości. Wybór terapii zależy od stopnia zaawansowania schorzenia. W przypadku łagodnej postaci stosuje się leki poprawiające ukrwienie oraz dietoterapię. Dieta na zwyrodnienie plamki żółtej powinna być bogata w produkty zawierające witaminy C i E, luteinę, beta-karoten i selen. Warto jeść ryby i owoce morza, rośliny strączkowe, orzechy, owoce i warzywa (głównie szpinak, marchew, kapustę i buraki). Można zażywać także suplementy na zwyrodnienie plamki żółtej: luteinę, zeaksantynę, witaminę E. W zaawansowanej postaci choroby stosuje się zastrzyki na zwyrodnienie plamki żółtej. Są to iniekcje doszklistkowe. Leki zmniejszają stan zapalny, przyspieszają wchłanianie płynu i hamują tworzenie się patologicznych naczyń krwionośnych w oku. Inną metodą jest leczenie zwyrodnienia plamki żółtej laserem (terapia przezźreniczna, terapia fotodynamiczna). Polega ono na niszczeniu nieprawidłowych naczyń krwionośnych. Operacja zwyrodnienia plamki żółtej jest wskazana w przypadku wylewu krwi pod siatkówkę w przebiegu wysiękowego AMD. Polega na wykonaniu witrektomii, czyli zabiegu na tylnej części oka.
Najnowsze w naszym serwisie

13.05.2022
Piłka rehabilitacyjna – kiedy warto na niej ćwiczyć i jak ją dobrać?

13.05.2022
Kroplówki witaminowe – na czym polegają i ile kosztują? Czy to bezpieczne?

13.05.2022
W maju pylą trawy! Jakie są objawy alergii na pyłki?

10.05.2022
Wypadanie płatka zastawki mitralnej – objawy i leczenie. Jak żyć z chorobą Barlowa?
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

15.05.2022
„Przez całe życie była toksyczną osobą, w każdej roli: pracownika, koleżanki, siostry, córki. I toksyczną mamą” – opowiada 35-letnia Ada o swojej matce

15.05.2022
„Wstawiłeś zmywarkę?”, „powinnaś schudnąć” albo „ostatnio robiłaś to lepiej”. Są zwroty, których nie powinniśmy używać w łóżku!

14.05.2022
„Tyle razy słyszałam, że go zdradzam. Żałuję, że tego nie zrobiłam”. Z Joanną Godecką rozmawiamy o patologicznej zazdrości w związku

13.05.2022