Przejdź do treści

Wytrzeszcz oczu – co go wywołuje i jak wygląda leczenie schorzenia?

wytrzeszcz oczu - kobieta badająca oczy
Fot. Robert Przybysz / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

Wytrzeszcz oczu (orbitopatia) jest chorobą, która polega na przesunięciu gałek ocznych do przodu. W efekcie gałki oczne wyglądają na nienaturalnie duże, a twarz przybiera dziwny wyraz. Stan ten ma bardzo wiele przyczyn – mogą być to choroby oczu, guzy lub różnego rodzaju schorzenia internistyczne.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

lek. Marta Dąbrowska
Marta Dąbrowska
lekarz

Na tkanki miękkie oczodołów składają się mięśnie poruszające oczami, tkanka tłuszczowa i tkanka łączna. Wytrzeszcz oczu może być spowodowany obrzękiem tych tkanek miękkich – ich powiększenie sprawia, że gałka oczna wypychana jest do przodu, poza oczodół. Wytrzeszcz powstaje również w wyniku patologicznych tworów rosnących w oczodole, najczęściej różnego rodzaju guzów. Wytrzeszcz oczu może pojawić się nagle lub narastać powoli. Może przybierać postać jednostronną lub obustronną.

zez

Przyczyny wytrzeszczu oczu

Wyżej opisane, mechanizmy powstawania wytrzeszczu oczu są wywołane różnymi chorobami wewnętrznymi, nowotworami i chorobami okulistycznymi. Stan ten kojarzony jest bardzo często z chorobami tarczycy – wytrzeszcz oczu występuje w jej nadczynności, przy chorobach Gravesa-Basedowa. Dzieje się tak, ponieważ na powierzchni komórek tkanek miękkich oczodołu występują podobne białka, co na komórkach tarczycowych. System immunologiczny odczytuje je jako wrogie, dlatego przeciwciała atakują tkanki oczodołu (i tarczycy). W oczodole pojawia się stan zapalny, który obejmuje tkankę tłuszczową, gruczoł łzowy i mięśnie. Pod wpływem zapalenia komórki tłuszczowe rozpleniają się, dlatego powierzchnia tkanki zwiększa się, jednocześnie wypychając gałkę oczną do przodu. Wytrzeszcz oczu przy chorej tarczycy to zjawisko dość często spotykane i endokrynolodzy biorą go pod uwagę przy stawianiu diagnozy.

Wytrzeszcz pojawia się w przypadku zapalenia tkanek oczodołu, ropowicy oraz przy różnego rodzaju guzach tam powstających. Ropowica i zapalenie tkanek oczodołu to schorzenia będące powikłaniem zapalenia zatok sitowych, czyraków i innych zakażeń bakteryjnych w okolicach oczu, które przeniosły się również do oczodołu. Wytrzeszcz oczu u dzieci może być oznaką zapalenia zatok sitowych lub łagodnych nowotworów – tłuszczaków i naczyniaków. Również złośliwe nowotwory dają objawy w postaci orbitopatii – mięsaki, nerwiaki zarodkowe (wytrzeszcz oczu u niemowląt). Guz powodujący wytrzeszcz oczu może być przerzutem z innych narządów (najczęściej sutków, jąder, tarczycy, przewodu pokarmowego, nerek, płuc i prostaty).

Wytrzeszcz oczu – objawy

Przy głębokiej krótkowzroczności występuje wytrzeszcz rzekomy, który spowodowany jest zbyt dużą gałką oczną – jest to wada wrodzona, której nie wywołuje ani opuchlizna tkanek, ani nowotwór. Objawy orbitopatii to nie tylko sam wytrzeszcz oczu. Pojawić się może wiele symptomów towarzyszących. Zależnie od tego, czy jest to wytrzeszcz jednostronny, czy obustronny i jakie jest jego natężenie, może wystąpić upośledzenie ruchliwości gałek ocznych, co z kolei wywołuje zaburzenia ostrości widzenia, podwójne widzenie, mroczki, uczucie tętnienia lub bólu. W wytrzeszczu oczu występuje również przekrwienie powiek i spojówek. Jeśli wytrzeszcz nie pozwala na pełne zamknięcie oczu, wtedy pojawić się może wysychanie rogówki.

Wytrzeszcz oczu na tle tarczycowym zazwyczaj jest obustronny. Występuje przekrwienie gałek ocznych i niedomykalność powiek. Towarzyszy im również światłowstręt, ból oczu, zaburzenia widzenia. Warto wspomnieć, że przy stanach nadczynności tarczycy wytrzeszcz oczu nie jest jedynym objawem. Występuje z: nadciśnieniem tętniczym, suchością skóry, biegunką, szybkim tętnem, problemami ze snem, niepokojem, chudnięciem, osłabieniem włosów i paznokci. Objawem niedoczynności jest również duża męczliwość.

Zobacz także

Wytrzeszcz oczu – leczenie

Wytrzeszcz oczu jest objawem, którego nie wolno lekceważyć. Bagatelizowanie problemu może doprowadzić do uszkodzeń oczu. Stany zapalne i nowotwory umiejscawiające się w oczodole mają tendencję do szybkiego rozprzestrzeniania się, dlatego należy jak najszybciej zasięgnąć porady okulisty. Leczenie wytrzeszczu oczu opiera się na terapii choroby, której jest objawem. Jeśli jest wywołane nowotworem, leczenie polega na radioterapii. W przypadku chorób tarczycy stosowane są leki przeciwtarczycowe, które mają na celu „wyciszyć” jej nadreaktywność. Czasem wymagane jest wręcz zastosowanie jodu radioaktywnego lub nawet usunięcie gruczołu, ale wytrzeszcz oczu jest leczony sterydami. W niektórych przypadkach stosuje się leki obniżające ciśnienie, tzw. beta-blokery, np. propranolol. Przy łagodzeniu objawów wytrzeszczu oczu pomocne jest zakraplanie solą fizjologiczną i noszenie ciemnych okularów. Jeśli mamy do czynienia z owrzodzeniem lub stanem zapalnym, podawany jest antybiotyk w kroplach lub kortykosteroid.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Fitness dla oczu. Wypróbuj tych ćwiczeń i ciesz się dobrym wzrokiem przez lata

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

freepik

Czy to, co jemy, ma wpływ na nasze oczy? Zdecydowanie tak! Co zatem warto włączyć do diety?

Zespół suchego oka – oto 9 objawów tego schorzenia

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

kolor oczu

Czy kolor oczu ma znaczenie dla naszego zdrowia? Odpowiada dr n. med. Andrzej Styszyński, okulista i ekspert Krajowej Rzemieślniczej Izby Optycznej

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

10 rzeczy, za które podziękują ci twoje oczy

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

co szkodzi oczom

Co najbardziej szkodzi oczom?

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?