Przejdź do treści

6 sposobów, aby poradzić sobie ze zmęczeniem

6 sposobów, aby poradzić sobie ze zmęczeniem Autri Taheri/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zdarzają ci się dni, podczas których jesteś zmęczona i nie masz na nic siły? Nie musisz sięgać po leki czy kawę. Poznaj sześć sposobów na to, aby poradzić sobie ze zmęczeniem i mieć więcej energii na co dzień.

Po pierwsze – zlokalizuj problem

Często odczuwasz zmęczenie? Nie masz siły na to, aby przez cały dzień nie uciąć sobie drzemki? Jesteś zmęczona i cierpi na tym twoja koncentracja? Pierwszym krokiem jest odkrycie, w czym tak naprawdę jest problem i jak możesz go rozwiązać. Ale jak to zrobić? Zacznij prowadzić dzienniczek, w którym będziesz notować swoje spostrzeżenia.

Co powinnaś w nim umieścić? Przede wszystkim, ile godzin spałaś i jaka była jakość snu. Bardzo często problemy ze snem odbijają się na ogólnym samopoczuciu. Zanotuj sobie także, co jadłaś i piłaś w ciągu dnia oraz czy zdarzyło się coś wyjątkowo stresującego lub nieprzyjemnego. Zapisz sobie także, czy ilość energii zmieniła się w ciągu dnia. Dzięki prowadzeniu dzienniczka będziesz w stanie dokładnie prześledzić swój dzień oraz nawyki, a tym samym łatwiej będzie ci znaleźć przyczynę zmęczenia.

Kobieta siedzi zmęczona

Sposoby na zmęczenie

Naturalne sposoby na zmęczenie są dobre w każdej sytuacji. Kiedy czujesz się ciągle zmęczona i pozbawiona energii, zacznij się stosować do tych zasad.

  • Pij dużo wody

Woda jest organizmowi potrzebna do tego, aby wszystkie procesy w ciele przebiegały prawidłowo. Ile wody powinnaś pić? Przynajmniej 2 litry, czyli osiem szklanek wody, ale musisz mieć na uwadze to, że jeśli pracujesz fizycznie, często ćwiczysz albo dużo ważysz – potrzebujesz jej więcej. Wyrób sobie dobre nawyki sięgania po wodę często, nie tylko wtedy, kiedy zaczynasz odczuwać pragnienie. Pojawienie się uczucia pragnienia oznacza, że twój organizm już lekko się odwodnił. Kiedy wychodzisz z domu, zawsze miej przy sobie butelkę z wodą, dzięki temu nie zapomnisz o tym, aby ją pić.

  • Zrezygnuj z używek

Jesteś palaczem? A może lubisz po powrocie do domu wypić wino dla relaksu? Czas skończyć ze złymi nawykami! Zapalenie papierosa czy wypicie szklanki piwa od czasu do czasu nie zaszkodzi, ale jeśli zaczynasz sięgać po używki zbyt często, zaczniesz odczuwać negatywnie skutki ich działania. Jeśli masz problem z zerwaniem z nałogiem, nie bój się poprosić specjalistów o pomoc.

Kobieta w ciemnych włosach i w ciemnych okularach zasnęła nad stosem książek na biurku.
  • Zadbaj o odpowiedni sen

Doskonałą metodą walki ze zmęczeniem jest… sen. Wiele osób nie zdaje sobie w ogóle sprawy z tego, jak bardzo jest on ważny. Osiem godzin snu to nie opcjonalny wybór – to mus dla każdego! Twój organizm w trakcie snu się regeneruje i nabiera sił na więcej. Musisz jednak pamiętać także o tym, że czasami osiem godzin snu może nie przynieść należytego odpoczynku. Jeśli śpisz dużo, ale się nie wysypiasz, czas zadbać o odpowiednia higienę snu. Często wymieniaj pościel, wietrz sypialnię przed snem, zadbaj o odpowiedni materac i zrezygnuj z oglądania telewizji lub przeglądania telefonu tuż przed snem. Od razu zauważysz lepszą jakość snu.

  • Zrelaksuj się

Zmęczenie często związane jest ze stresem. Wysoki poziom stresu wpływa na sen, samopoczucie i pokłady energii jakimi dysponujemy. Nie daj się zjeść stresowi, bo będziesz odczuwać negatywne skutki przez długi czas. Po pierwsze – zastanów się, co jest największym źródłem twojego stresu. Postaraj się rozwiązać sytuację, a dodatkowo wypróbuj techniki medytacyjne i relaksacyjne.

  • Bądź aktywna

Kiedy jesteś zmęczona, to na pewno jedną z ostatnich rzeczy, o jakich myślisz, jest aktywność fizyczna. Ale to naprawdę pomaga i warto zmusić się do pierwszych kroków. Oczywiście nie porywaj się z motyką na słońce i nie decyduj się od razu na przebiegnięcie maratonu. Na początek wybierz się po prostu na długi spacer, zrób kilka skłonów albo rozciągnij się. To bardzo proste, ale skuteczne sposoby.

  • Postaw na zdrowszą dietę

Odpowiednio zbilansowana dieta to podstawa, a to co trafia na nasz talerz, ma wpływ na ogólne samopoczucie.  Zrezygnuj z wysokoprzetworzonej żywności, jedz częściej warzywa i owoce, sięgaj po pełnoziarniste pieczywo, nie przejadaj się. Dzięki tym prostym zasadom poprawisz jakość swojego życia i przestaniesz odczuwać zmęczenie tak często.

 

Źródło: powerofpositivity

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.