Przejdź do treści

7 zaskakujących korzyści, jakie da ci poobiedni spacer. Nie tylko od święta!

Spacerująca para, kobieta i mężczyzna: Hello Zdrowie
Aktywność fizyczna ma mnóstwo prozdrowotnych korzyści źródło: Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Rano sałatka jarzynowa i mnóstwo wędlin, na obiad żur z jajkiem i mięsa na ciepło. Po obiedzie koniecznie mazurek lub wielkanocna babka. A gdyby tak zamiast deseru…. pójść na spacer? Wystarczy 15 minut, żeby poczuć się lepiej i przyspieszyć metabolizm. Ale to nie wszystko! Ta prosta i przyjemna aktywność zapewni nam jeszcze szereg innych korzyści. Jakich?

Poprawia nastrój i przyspiesza metabolizm

Aktywność fizyczna jest niezbędnym elementem zdrowego życia. Niestety bardzo często o niej zapominamy. Codzienny pośpiech, mnóstwo obowiązków, stres i nadmiar pracy sprawiają, że wielu z nas zaniedbuje tę sferę życia. Kiedy przychodzą święta, zwalniamy tempo i idziemy na zasłużony wypoczynek. Najczęściej odbywa się on przy stole.

Naukowcy udowodniają, że nawet krótki, zaledwie 15-minutowy spacer po obfitym obiedzie, jest w stanie dać nam zaskakujące korzyści. Jedną z nich, szczególnie ważną dla osób zagrożonych rozwojem cukrzycy typu 2, jest utrzymanie stabilnego poziomu cukru we krwi.

Badania rzucają nowe światło na tą sprawę. Naukowcy zachęcają, żeby po każdym posiłku pospacerować 15 minut. Dzięki temu przez kolejne 24 godziny będziemy utrzymywać optymalny poziom cukru we krwi i go kontrolować. Jeśli jest to niemożliwe, możemy pospacerować raz w ciągu dnia, ale niech to będzie 45-minutowy spacer.

Równie dobrze podziała na nasz organizm spacer po kolacji. Wtedy skutecznie obniżymy poziom cukru we krwi. Ta wieczorna prosta aktywność jest bardzo ważna o tej porze, bo wtedy najczęściej zjadamy największy posiłek w ciągu dnia, a to podnosi glikemię. Naukowcy do dokładnych obliczeń posłużyli się kalorymetrią, czyli dyscypliną zajmującą się badaniem zużywanej energii przez nasz organizm.

Jakie korzyści jeszcze daje nam spacer?

  1. Poprawia trawienie.

  2. Przyspiesza metabolizm.

  3. Pozytywnie wpływa na nasz układ immunologiczny.

  4. Reguluje poziom cukru we krwi.

  5. Pozytywnie wpływa na apetyt i poskramia zachcianki.

  6. Poprawia samopoczucie i nastrój, łagodzi objawy lęku i depresji.

  7. Wpływa pozytywnie na jakość snu i szybkość zasypiania.

„Maseczka” dla ciała

Spacer jest aktywnością, która pozwala nam zadbać o zdrowie nie tylko fizyczne, ale także psychiczne. Już nawet niewielka dawka ruchu obniża stres i działa antydepresyjnie. Oczywiście w przypadku depresji konieczne jest leczenie, ale aktywność fizyczna może wspomóc terapię.

To także szansa na lepszy sen, poprawę pamięci i koncentrację oraz  lepszy nastrój. Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje aktywność fizyczną jako najlepszą upiększającą „maseczkę” dla naszego ciała: po dawce ruchu skóra nabiera zdrowego kolorytu, a tkanki są lepiej dotlenione. Dzięki regularnemu wysiłkowi o umiarkowanej intensywności i długim czasie trwania, organizm lepiej radzi sobie z wolnymi rodnikami (utleniaczami), które są odpowiedzialne za starzenie się naszej skóry.

A więc spacerujemy na zdrowie!

źródło: gulfnews.com

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.