Przejdź do treści

Preejakulat – co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża

Preejakulat - co to jest, co zawiera, preejakulat a ciąża Pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Preejakulat to płyn wytwarzany przez męski układ rozrodczy podczas stymulacji seksualnej, ale przed jej kulminacją, czyli wytryskiem. W czasie podniecenia seksualnego, płyn wychodzi z cewki moczowej i często znajduje się na czubku penisa.

Preejakulat – co to jest?

Preejakulat różni się od ejakulatu, czyli spermy, która jest białą substancją, wydostającą się z penisa podczas orgazmu i zawiera plemniki u płodnej osoby. Preejakulat jest przezroczystym płynem wytwarzanym mimowolnie, wypływającym z prącia podczas podniecenia seksualnego, przed szczytowaniem. Może być naturalnym lubrykantem podczas seksu. Nazywa się go również płynem Cowpera.

Jak wytwarzany jest preejakulat?

Prekum nie pochodzi z jąder (gdzie produkowane są plemniki), ale z gruczołów Cowpera. Jest to para gruczołów wielkości grochu zlokalizowanych w pobliżu cewki moczowej, z którą są połączone kanałem. Wytwarzają alkaliczny śluz, który jest uwalniany do cewki moczowej podczas pobudzenia.

Ilość preejakulatu, którą produkuje organizm, waha się od osoby do osoby. Średnio są to cztery mililitry płynu w czasie stosunku.

IIe żyją plemniki

Funkcja preejakulatu

Preejakulat neutralizuje kwasowość wewnątrz cewki moczowej i zapewnia nawilżenie podczas stosunku płciowego. Mocz może zabijać plemniki, ponieważ są one wrażliwe na poziom pH. Preejakulat oczyszcza kanał dla plemników .

Preejakulat to także naturalny lubrykant. W ten sposób jest podobny do alkalicznego śluzu wydzielanego przez gruczoły Bartholina u kobiet. Gruczoły Bartholina w połączeniu z gruczołami Skene zapewniają nawilżenie pochwy i ścian pochwy.

Jak się pozbyć preejakulatu? Wielu mężczyzn czuje się nieswojo, widząc preejakulat na prezerwatywie. Ciecz ta w małych ilościach może przypominać mocz, co więcej, może w pewnych warunkach powodować zapłodnienie. Jednakże nie ma sposobu na pozbycie się preejakulatu – będzie on wydzielany, jeśli tylko mężczyzna posiada gruczoły Cowpera.

Czy preejakulat może zapłodnić? Preejakulat a plemniki

Co z preejakulatem a dniami płodnymi kobiety? Czy w preejakulacie są plemniki? Chociaż preejakulat nie pochodzi z jąder, może zawierać trochę żywych plemników. Naukowcy odkryli, że jeśli dana osoba miała wcześniej kontakt seksualny, preejakulat może zawierać plemniki z nasienia pozostającego w cewce moczowej.

Jest to uważane za zanieczyszczenie krzyżowe, ponieważ zarówno preejakulat, jak i nasienie przemieszczają się przez cewkę moczową. Z tego powodu szanse zajścia w ciążę z precum są niskie, ale nadal możliwe. W jednym z badań preejakulatu aż 41 proc. mężczyzn miało preejakulat zawierający poruszające się plemniki. Oznacza to, że mogłyby one dotrzeć do jajowodów i zapłodnić komórkę jajową.

Dlatego stosunek przerywany nie jest zalecany przy próbach uniknięcia ciąży. Badanie z 2017 roku wykazało, że w przypadku stosunku przerywanego odsetek ciąży wynosił 20 proc., w porównaniu z 13 proc. w przypadku prezerwatyw i 6 proc. w przypadku hormonalnej kontroli urodzeń.

Preejakulat a ryzyko chorób przenoszonych drogą płciową

Preejakulat może przenosić bakterie, wirusy i inne patogeny wywołujące choroby przenoszone drogą płciową . Zawsze najlepiej jest używać prezerwatywy do każdego kontaktu seksualnego z inną osobą i regularnie poddawać się testom.

HIV

Ludzki wirus niedoboru odporności (HIV) znajduje się we krwi, płynie pochwowym, nasieniu, mleku matki i w preejakulacie. Jeśli dana osoba uprawia seks (w tym waginalny lub analny) z osobą zakażoną wirusem HIV, powinna chronić się się, zakładając prezerwatywy i przyjmując lek Truvada który zmniejsza ryzyko zakażenia HIV o 44%.

Symptomy HIV to objawy grypopodobne, które mogą charakteryzować się się gorączką, dreszczami, bólem głowy, bólem gardła, zmęczeniem, bólem stawów, obrzękiem węzłów chłonnych i owrzodzeniem jamy ustnej.

Chlamydia

Bakterie wywołujące chlamydię mogą żyć w płynie pochwowym, nasieniu i preejakulacie. Wiele osób nie wykazuje objawów chlamydii pomimo noszenie w sobie bakterii. Objawy tej choroby mogą obejmować upławy z pochwy, swędzenie, pieczenie, ból podczas seksu i bolesne oddawanie moczu. Jest to najczęstsza choroba przenoszona drogą płciową w wielu miejscach na świecie. Można ją leczyć antybiotykami, z dobrym skutkiem.

Rzeżączka

Jest to kolejna powszechna infekcja bakteryjna, która może być przenoszona przez nasienie, płyn pochwowy i preejakulat. Objawy to żółta wydzielina z pochwy, swędzenie, pieczenie, zaczerwienienie lub ból podczas seksu lub oddawania moczu. Podobnie jak chlamydię, rzeżączkę można łatwo leczyć za pomocą antybiotyków.

Zapalenie wątroby typu B

Wirusowe zapalenie wątroby typu B to wysoce zakaźny wirus atakujący wątrobę. Jest to jedyny szczep zapalenia wątroby, który może być przenoszony przez preejakulat. Objawy zwykle pojawiają się kilka miesięcy po transmisji i obejmują ból stawów, gorączkę, nudności, zmęczenie, osłabienie i żółtaczkę.

Istnieją sposoby na leczenie zapalenia wątroby typu B, ale nie ma lekarstwa, które pozwoli całkowicie wyeliminować wirusa z organizmu. Większość objawów ustępuje w ciągu kilku miesięcy, jednak w przypadku wyjątkowo ciężkiego przebiegu stosowane są leki spowalniające uszkodzenie wątroby.

 

Źródła:

  1. Chudnovsky, A.; Niederberger, C.S. (2007). „Copious Pre-Ejaculation: Small Glands—Major Headaches”. Journal of Andrology. 28 (3): 374–5;
  2. Kovavisarach, E.; Lorthanawanich, S.; Muangsamran, P. (2016). „Presence of Sperm in Pre-Ejaculatory Fluid of Healthy Males”. J Med Assoc Thai. 99 Suppl 2: S38–41;
  3. Pudney, J., Oneta, M., Mayer, K., Seage, G., Anderson, D. (1992). „Pre-ejaculatory fluid as potential vector for sexual transmission of HIV-1”. Lancet. 340(8833): 1470.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: