Przejdź do treści

Czym jest zapalenie cewki moczowej? Objawy nie zawsze są oczywiste

Czym jest zapalenie cewki moczowej? Objawy nie zawsze są oczywiste Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Zapalenie cewki moczowej jest schorzeniem dotykającym wiele kobiet i wielu mężczyzn. Przyczyną tego problemu zwykle są bakterie i drobnoustroje, przenoszone między innymi w trakcie stosunku seksualnego, ale także na basenie czy w innych miejscach. Dowiedz się więcej na temat przyczyn, objawów i leczenia zapalenia cewki moczowej.  

Dlaczego dochodzi do zapalenia cewki moczowej?

Zapalenie cewki moczowej to problem występujący stosunkowo często, dotykający zarówno kobiety, jak i mężczyzn. Niestety to właśnie panie są w większym stopniu predestynowane do tego zaburzenia, ponieważ ich cewka moczowa jest zdecydowanie krótsza. Nieleczona dolegliwość może doprowadzić do zapalenia pęcherza, a u wielu osób zapalenie powraca lub przechodzi w stan przewlekły. Do najważniejszych przyczyn zapalenia cewki moczowej można zakwalifikować: 

  • zakażenie bakteryjne, przenoszone m.in. w trakcie kontaktów seksualnych, co jest zdecydowanie najczęstszą przyczyną; 
  • uraz, wprowadzenie cewnika do pęcherza moczowego lub innego ciała obcego; 
  • nieprawidłową higienę; 
  • ciążę; 
  • osłabienie odporności. 

Dodatkowo warto zaznaczyć, że w około 50% przypadków zapalenie cewki moczowej jest rzeżączkowe, a więc wywołane przez bakterię dwoinka rzeżączki, natomiast w pozostałych przypadkach schorzenie może być spowodowane innymi bakteriami, nierzeżączkowymi. 

Jak rozpoznać zapalenie cewki moczowej? Objawy 

Dobrze wiedzieć o tym, że zapalenie cewki moczowej w wielu przypadkach przebiega bezobjawowo, a dotyczy to nawet 70% kobiet i 50% mężczyzn. Właśnie dlatego to u panów występują bardziej charakterystyczne objawy, w związku z czym niektóre statystyki mogą błędnie wskazywać, że to u nich schorzenie jest częstsze. Symptomy zapalenia cewki moczowej są różne w zależności od płci, a wynika to ze specyfiki budowy narządów wewnętrznych i zewnętrznych. W przypadku kobiet do charakterystycznych objawów można zakwalifikować: 

  • ból w podbrzuszu; 
  • pieczenie w trakcie oddawania moczu; 
  • występowanie upławów, wydzielin oraz krwawienia między miesiączkami. 

Mężczyźni z kolei mogą mieć następujące objawy: 

  • ból i pieczenie w czasie oddawania moczu; 
  • zaczerwienienie i świąd cewki moczowej; 
  • wyciek wydzieliny o żółtym zabarwieniu, czasami także z krwią; 
  • obrzęk jąder.  
7 zgubnych nawyków dla układu moczowego / Fot. Pexels

Ile trwa zapalenie cewki moczowej? 

Niestety, objawy zapalenia cewki moczowej zwykle nie ustępują szybko, ponieważ mogą obejmować czas od kilku tygodni do 6 miesięcy w przypadku braku leczenia. Nawet w sytuacji, gdy symptomy znikną, nie oznacza to pełnego wyleczenia, ponieważ bakterie nadal mogą być obecne. W takiej sytuacji osoba zakażona może dalej przenosić patogeny na partnerki i partnerów seksualnych, nawet o tym nie wiedząc.  

Szczególne znaczenie ma szybkie rozpoczęcie leczenia i unikanie współżycia. Problemem jest natomiast to, że wiele osób nie ma objawów lub po prostu nie decyduje się na zgłoszenie do lekarza, przez co nie wiadomo, jak dokładnie prezentują się statystyki dotyczące schorzenia. W sytuacji zauważenia objawów u siebie lub swojego partnera, polecane jest wybranie się na wizytę do lekarza pierwszego kontaktu lub ginekologa (w przypadku kobiet). 

Zapalenie cewki moczowej – leczenie i diagnostyka 

Podstawą diagnozy zapalenia cewki moczowej jest zwykle badanie fizykalne, a dodatkowo koniecznie należy wykonać ogólne badanie moczu. Jeżeli wyniki pokażą stan zapalny oraz obecność białka w próbce, lekarz zleci posiew moczu. W ten sposób można sprawdzić rodzaj bakterii odpowiedzialnych za dolegliwości, a także stworzyć antybiogram, w którym określa się podatność mikroorganizmów na poszczególne antybiotyki 

W trakcie leczenia infekcji cewki moczowej lekarze przepisują najczęściej antybiotyki takie jak doksycyklina czy erytromycyna. Spore znaczenie ma też zadbanie o stosowanie się do zaleceń specjalisty, a więc przyjmowanie środków farmaceutycznych przez określony czas oraz unikanie seksu i odpowiednia higiena okolic intymnych.  

Leczenie farmaceutykami na receptę trwa zwykle do 7 dni, a po 2. tygodniach można już wrócić do czynności seksualnych, chyba że lekarz zaleci inaczej. Po tym czasie specjalista powinien sprawdzić, czy leczenie było wystarczająco skuteczne i czy przyniosło odpowiednie rezultaty. Zapalenie cewki moczowej nie wymaga zwykle skomplikowanych badań, a leczenie nie jest bolesne, dlatego nie należy obawiać się wizyty u specjalisty. Kluczowe jest szybkie podjęcie diagnostyki i zadbanie o swoje zdrowie. 

Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej

Domowe sposoby na zapalenie cewki moczowej niestety nie zastąpią wizyty u lekarza, jednak możliwe jest zastosowanie pewnych dodatkowych środków, które zmniejszają dolegliwości. Zwykle pomocne są nasiadówki z kory dębu lub rumianku, a także okłady z tych ziół. Ważna jest także odpowiednia higiena intymna oraz dieta. Zaleca się spożywanie: 

  • soku z żurawiny; 
  • owoców żurawiny; 
  • innych owoców bogatych w witaminę C. 

 

Bibliografia: 

  1. Choroszy-Król I., Bober T., Frej-Mądrzak M., Teryks-Wołyniec D., Wykrywanie antygenów Chlamydia trachomatis w wymazach z cewki moczowej i szyjki macicy u dorosłych, Family Medicine & Primary Care Review 2012, 3: 354-357. 
  2. Choroszy-Król I., Frej-Mądrzak I., Teryks-Wołyniec D., Zakażenia układu moczowo-płciowego wywoływane przez Chlamydia trachomatis w praktyce lekarza rodzinnego, Family Medicine & Primary Care Review 2011, 2: 292-295. 
  3. Czurak K., Czajkowski M., Matuszewski M., Mężczyźni z objawami zapalenia dolnych dróg moczowych (LUTS)–praktyczne aspekty nowoczesnej farmakoterapii, Farmakologia Polska 2019, 75: 44-50. 

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.