Przejdź do treści

Czym jest endermologia? Efekty, wskazania i przeciwwskazania do masażu podciśnieniowego

Endermologia / istock
Endermologia / istock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Endermologia – co warto o niej wiedzieć? Masaż endermologiczny to innowacyjny zabieg wykonywany przy użyciu niewielkiego urządzenia pracującego pod ciśnieniem, pozwalający bezinwazyjnie wywierać efekty kosmetyczne oraz rehabilitacyjne w głębokich strukturach skóry i mięśni całego ciała. Jakie są efekty uboczne endermologii? I dla kogo jest masaż endermologiczny?

Urządzenie do endermologii można wykorzystać do masażu niemal każdej powierzchni ciała, dzięki czemu możliwa jest endermologia twarzy, brzucha, ud czy pośladków. Endermologia wywołuje silne efekty terapeutyczne powłok zewnętrznych organizmu, dlatego osoby z grup ryzyka intensywnych masaży powinny powstrzymać się od skorzystania z zabiegu.

Czym jest endermologia?

Endermologia to masaż podciśnieniowy, wykonywany specjalistycznym urządzeniem oddziałującym na skórę i tkankę łączną. Zabieg powierzchni ciała, z wyjątkiem twarzy, przeprowadza się za pośrednictwem izolacyjnego stroju, w który pacjent ubiera się przed rozpoczęciem sesji.

Kostium do endermologii jest niezbędny dla bezpiecznego i sprawnego przeprowadzenia masażu. Wykonany z odpowiednich materiałów kombinezon chroni skórę pacjenta przed zaciągnięciem włosków i podszczypywaniem oraz mikrourazami mechanicznymi w przypadku zbyt wysokiej intensywności podciśnienia.

Ponadto zapewnia higienę i ułatwia przesuwanie głowicy aparatu do endermologii. Strój do masażu zachowuje intymność, mimo że pod materiał pacjent zakłada wyłącznie bieliznę jednorazową. Masaż endermologiczny wykonuje się głowicą zasysającą kombinezon wraz ze skórą za pomocą podciśnienia, którego moc dobierana jest na podstawie subiektywnych doznań pacjenta.

Na czym polega zabieg endermologii?

Endermologia brzucha czy twarzy nie różni się od siebie pod względem metodologii prowadzenia zabiegu. Masaż podciśnieniowy wykonywany jest za pomocą aparatu do endermologii z głowicą o wielkości dostosowanej do wybranej okolicy ciała, tzn. im większa powierzchnia poddana zabiegowi, tym większy masażer urządzenia.

Głowica sterowana komputerowo składa się z dwóch ruchomych rolek i komory ssącej, która pod wpływem ciśnienia wciąga fałd między rolki i dzięki ich niezależnemu od siebie ruchowi, wałkuje i ugniata głębokie oraz powierzchniowe tkanki skóry.

Zabieg endermologii trwa ok. pół godziny i kosztuje ok. 150 zł.

Komu polecany jest masaż endermologiczny?

Masaż endermologiczny zalecany jest osobom, które odchudzają się, chcą zlikwidować cellulit i pragną wymodelowania sylwetki. Dzięki masażowi organizm szybciej usuwa toksyny i tkankę tłuszczową.

Endermologię wykorzystuje się też w leczeniu bólu kręgosłupa, bólu mięśni czy w chorobach reumatycznych.

Efekty zabiegów endermologii

Efektywność zabiegów endermologii zauważalna jest już po pierwszej sesji, jednak w przebiegu kompleksowego działania zaleca się serię 10–12 zabiegów dwa razy w tygodniu. Osoby pragnące regularnie korzystać z endermologii, powinny powstrzymać się przed kolejną serią co najmniej 3 miesiące, a zabieg wykonywać raz w tygodniu. 

Masaże endermologiczne silnie wpływają na przyspieszenie tempa pracy układu limfatycznego, przemianę materii oraz procesów usuwania toksyn i nadmiaru płynów. Endermologia stymuluje organizm do odnowy biologicznej skóry na całej jej głębokości. Wykorzystywana jest też w terapii bólowej mięśni, kręgosłupa i ogólnego przemęczenia.

Sprzęt do endermologii poprawia metabolizm tkanki tłuszczowej i sprzyja procesom produkcji włókien kolagenowych, dzięki czemu endermologia jest szczególnie popularna w walce z cellulitem, wiotkością skóry i w terapiach przeciwzmarszczkowych.

Efekty endermologii:

  • efekt odmłodzenia – uzyskiwany poprzez ujędrnienie i poprawę elastyczności skóry twarzy, szyi, dekoltu i ramion, wygładzenie zmarszczek i złagodzenie konturu oczu i ust oraz spłycenie rozstępów i blizn,
  • efekt odchudzenia, czyli endermologia brzucha, pośladków i ud, redukuje tkankę tłuszczową i cellulit, modeluje sylwetkę,
  • efekt oczyszczenia – następuje na skutek stymulacji krążenia krwi i limfy, drenażu płynów ustrojowych i przyspieszenia detoksykacji organizmu,
  • efekt terapeutyczny, czyli łagodzenie dolegliwości bólowych mięśni i obrzęków.

Endermologia to również domena rehabilitacji, podczas której uzyskuje się efekty usprawniające, pod warunkiem kombinacji odpowiedniego trybu intensywności masażu do okoliczności. Można wyróżnić:

  • tryb sportowy endermologii, o działaniu rozgrzewającym, przygotowujący mięśnie, ścięgna i więzadła do intensywnego wysiłku fizycznego z efektem kosmetycznym, czyli modelowaniem i ujędrnianiem sylwetki,
  • tryb terapeutyczny, czyli działanie powysiłkowe – dla rozluźnienia i regeneracji mikrouszkodzeń włókien mięśniowych, przedłużenia treningu – poprzez utrzymanie temperatury ciała oraz napięcie skóry i tkanek podskórnych.

Efekty uboczne endermologii

Efekty uboczne endermologii to głównie dyskomfort bólowy okolic ciała poddawanych zabiegowi oraz wybroczyny z powodu zbyt wysokiej intensywności. Tymczasowa bolesność i siniaki mogą być szczególnie uciążliwe dla osób nadwrażliwych dotykowo.

Endermologia nie jest długotrwale efektywna. Dla utrzymania poprawy stanu zdrowia należy powtarzać zabiegi oraz wspierać się dodatkowymi metodami, np. zbilansowaną dietą czy aktywnością sportową.

Przeciwwskazania do endermologii

Endermologia nie jest polecana każdemu.

Przeciwwskazaniami do masażu są m.in.:

  • nowotwory,
  • infekcje skóry,
  • uszkodzenia,
  • stany zapalne i rany naskórka,
  • zakrzepica.

Endermologia w ciąży i podczas karmienia piersią również nie jest wskazana.

lek. Marta Dąbrowska

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska

lekarz

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.