Przejdź do treści

Sezonowe zmiany czasu powinny zostać zniesione – poznaj zagrożenia przestawiania zegarków

Kobieta trzyma na wysokości głowy zegarek
Amerykańska Akademia Medycyny Snu: sezonowe zmiany czasu powinny zostać zniesione/ iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Amerykańska Akademia Medycyny Snu wydała oświadczenie, w którym odnosi się do zagrożeń, jakie płyną ze zmiany czasu. Czym grozi nam przestawianie zegarków?

Zmiana czasu – kiedy obowiązuje?

Zmiana czasu w całej Unii Europejskiej odbywa się w ostatnią niedzielę marca oraz ostatnią niedzielę października. W Europie jedynie Białoruś i Islandia postanowiły zrezygnować z przejścia z czasu standardowego na czas letni. I choć od 2021 roku w państwach unijnych przestaje obowiązywać czas sezonowy, to jeszcze kilka razy przestawimy wskazówki w zegarkach.

O tym, jaka jest bezpieczna dawka kawy

Wpływ zmiany czasu na nasz organizm

Temat zmiany czasu co pół roku wraca do nas jak bumerang. Eksperci biją na alarm, że przeskok rytmu domowego nawet o jedną godzinę, może znacząco odbić się na naszym zdrowiu. Jakie choroby może wywołać zmiana czasu?

Gwałtowne przejście od czasu standardowego do czasu letniego pociąga za sobą istotne zagrożenia dla zdrowia i bezpieczeństwa publicznego, w tym zwiększone ryzyko niepożądanych zdarzeń sercowo-naczyniowych, zaburzeń nastroju i wypadków samochodowych – wyjaśniają eksperci z Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu. 

Przede wszystkim większość z nas zauważy u siebie trudności ze snem. Możemy także odczuwać wzmożone zmęczenie, rozbicie, gorszy nastrój, problemy z koncentracją a nawet dolegliwości żołądkowe. Ponadto eksperci zaznaczają, że czas letni jest mniej powiązany z naturalnym okołodobowym rytmem człowieka, co również nie pozostaje obojętne dla naszego zdrowia. 

Ze względu na wpływ opóźnionego naturalnego cyklu światła i ciemności na działalność człowieka może wystąpić niewspółosiowość dobowa, która w niektórych badaniach była powiązana ze zwiększonym ryzykiem chorób układu krążenia, zespołem metabolicznym i innymi zagrożeniami dla zdrowia. Dlatego też, według stanowiska Amerykańskiej Akademii Medycyny Snu, te sezonowe zmiany czasu powinny zostać zniesione na rzecz stałego, ogólnokrajowego, standardowego czasu całorocznego – dodają specjaliści.

Kobieta z lampą w ręce

Jak sobie radzić ze złym samopoczuciem?

1. Nawet jeśli mamy taką możliwość, po zmianie czasu nie ucinajmy sobie drzemek w ciągu dnia ani nie odsypiajmy w weekendy. Takie czynności jedynie przedłużą proces adaptacji do nowego rytmu dobowego. To samo dotyczy chodzenia spać według starego czasu. W końcu pobudkę fundujemy sobie już według nowego czasu.

2. Ważne jest, aby w tym czasie często wystawiać się na słońce. Róbmy to niezależnie od pogody. Ekspozycja na światło ograniczy produkcję melatoniny przez organizm, dzięki czemu będziemy mieć więcej energii. W porze jesiennej nie zapominajmy także o suplementacji witaminy D.

3. Zadbajmy o aktywność fizyczną. Może to być nawet dłuższy spacer. Ważne, by zapewnić sobie dodatkowy poziom endorfin, które znacznie wpłyną na poprawę nastroju.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.