Przejdź do treści

Angioplastyka – zabieg poszerzenia naczyń krwionośnych. Wskazania i przebieg

angioplastyka balonowa w poszerzaniu naczyń krwionośnych
Fot. hywards / Adobe
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie
Nike
Kończy się świat, w którym nie podejmujemy trudnych tematów. Nowa kampania Nike walczy z depresją i próbami samobójczymi

Angioplastyka to zabieg, którego celem jest poszerzenie światła naczyń krwionośnych poprzez wprowadzenie do niego specjalnego balonika lub stentu. Dzięki temu przepływ krwi w tętnicach nie jest zaburzony. Wykonywana jest angioplastyka tętnic szyjnych, tętnic wieńcowych i kończyn dolnych.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz

Do zwężenia światła naczyń krwionośnych dochodzi zwykle na skutek odkładania się w nich blaszki miażdżycowej. Jest to zmiana zbudowana głównie z cholesterolu i komórek zapalnych. Gdy dochodzi do zwężenia ponad 50% tętnicy, pojawiają się pierwsze dolegliwości. Ratunkiem jest angioplastyka, dzięki której możliwe jest poszerzenie naczyń krwionośnych objętych procesem patologicznym.

angiolog - lekarz bada nogę kobiety

Co to jest angioplastyka?

Angioplastyka to zabieg polegający na wprowadzeniu do światła naczynia krwionośnego cewnika z niewielkim balonem, który po napełnieniu powietrzem powoduje rozszerzenie zwężonej tętnicy (angioplastyka balonowa). Najczęściej wykonywana jest angioplastyka tętnic wieńcowych, tętnic szyjnych i tętnic kończyn dolnych.

Niekiedy istnieje potrzeba, aby założyć podczas angioplastyki stenty – stalowe lub chromowo-kobaltowe sprężynki, które zapobiegają ponownemu zapadnięciu się naczynia krwionośnego. Zgodnie z danymi Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego aż 80% zabiegów na tętnicach wieńcowych wymaga implantacji stentu. Angioplastyka jest zabiegiem przezskórnym. Oznacza to, że nie wymaga nacięcia ciała, a wprowadzony do naczynia cewnik jest kontrolowany przy pomocy promieni rentgena (RTG).

Najnowszą metodą jest angioplastyka laserowa. Na niedrożny odcinek naczynia krwionośnego kierowane są promienie lasera, które wydrążają w nim kanał. Po wykonaniu tej części zabiegu możliwe jest założenie stentu metodą klasyczną. Uważa się, że angioplastyka laserowa jest skuteczniejsza i trwalsza, jednak jej koszt jest zdecydowanie większy.

Wskazania do angioplastyki

Istnieje kilka stanów chorobowych, które są wskazaniem do zabiegu poszerzenia naczyń krwionośnych. Przezskórna angioplastyka wieńcowa (tętnic wieńcowych) jest przeprowadzana u pacjentów z chorobą niedokrwienną serca. Dzięki temu znacznie polepsza się ich jakość życia i zmniejsza się ryzyko powikłań. Zabieg wykonuje się planowo lub w sytuacjach nagłych. Angioplastyka tętnic wieńcowych przy świeżym zawale serca znacząco przyczynia się do zmniejszenia śmiertelności.

Angioplastyka tętnic szyjnych wykonywana jest w przypadku jej zwężenia lub wystąpienia niedokrwiennego udaru mózgu. Ten rodzaj zabiegu jest preferowany u osób, u których z powodu wyższego ryzyka nie można wykonać endarterektomii (operacyjne usunięcie blaszek miażdżycowych). Są to pacjenci z chorobą niedokrwienną serca, upośledzoną wydolnością oddechową, po radioterapii, po nawrocie zwężenia, ze zwężeniem drugiej tętnicy oraz z krótką szyją. Angioplastyka kończyn dolnych jest zalecana w przypadku zaawansowanej miażdżycy.

Zobacz także

Jak wygląda zabieg angioplastyki?

Zabieg angioplastyki wykonuje się w pracowni hemodynamicznej. Przeprowadza się go w znieczuleniu miejscowym, co oznacza, że pacjent jest przytomny. Lekarz zakłada do tętnicy promieniowej, ramiennej lub udowej igłę z plastikową rurką (koszulką naczyniową). Wprowadza się przez nią bardzo cienkie cewniki, które mają trafić do właściwego miejsca, np. tętnicy wieńcowej. Następnie lekarz podaje kontrast, dzięki któremu na obrazie RTG może zobaczyć miejsce zwężenia. Kolejnym krokiem jest wprowadzenie balonika i wypełnienie go płynem. Po jego rozprężeniu tętnica zostaje udrożniona. Cały zabieg trwa od 30 minut do godziny.

Angioplastyka z założeniem stentu polega na tym, że na wspomniany wcześniej balonik nałożona jest cienka sprężynka. Po napełnieniu balonu płynem stent rozpręża się i zostaje w naczyniu krwionośnym. Dzięki temu osłabiona tętnica nie zapada się ponownie. Angioplastyka wieńcowa jest zabiegiem, który aż w 80% przypadków wymaga założenia stentu.

Powikłania po angioplastyce

Powikłania po angioplastyce zdarzają się bardzo rzadko. Niemniej jednak mogą wystąpić, jak podczas każdego zabiegu inwazyjnego. Zwykle są to niewielkie siniaki lub krwiaki w miejscu, przez które wprowadzany był cewnik do naczynia krwionośnego. U pacjenta mogą wystąpić również dolegliwości wskazujące na uczulenie na użyty kontrast. Do poważniejszych powikłań angioplastyki zalicza się:

  • udar niedokrwienny mózgu,
  • zawał serca,
  • pęknięcie naczynia,
  • zaburzenia rytmu serca,
  • ostrą niewydolność nerek,
  • zgon.

Do czynników ryzyka wystąpienia powikłań należą: ogólny zły stan chorego, zaawansowany wiek, cukrzyca i inne choroby przewlekłe. Również osoby z przebytym wcześniej zawałem są bardziej narażone na skutki uboczne.

Najnowsze w naszym serwisie

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

kobieta przed komputerem

„Im bardziej napinasz szyję, tym mocniej „ciągniesz” również za nerwy, które przechodzą przez nadgarstek”. Fizjoterapeuta o syndromie biurowego nadgarstka

istockphoto.com

5 codziennych zagrożeń dla kręgosłupa

Masz cerę naczynkową? Zobacz, dlaczego fotoprotekcja jest dla ciebie tak ważna! Ostrzegają dermatolożki z Dermatolook

klimatyzacja

Klimatyzacja – poznaj jej plusy i minusy

swędząca skóra

Dlaczego skóra swędzi? Sprawdź, jaka może być przyczyna problemu

paznokcie

Paznokcie mówią wiele o twoim zdrowiu. Sprawdź, jakie ostrzeżenia mogą ci wysyłać

kobieta ucząca się reanimacji

Reanimacja a resuscytacja. Jaka jest różnica? Jak je przeprowadzić?

Migrena na talerzu. Czego nie jeść, by uniknąć bólu głowy?

„W pierwszej kolejności pobiera się serce, następnie płuca, wątrobę, trzustkę i na końcu nerki”. Panna Chirurg, czyli dziewczyna przy stole operacyjnym, opowiada jak wygląda procedura przeszczepiania

kobieta w stanie lękowym

Stany lękowe – jak i dlaczego powstają? Pokonywanie lęku

Jak pomóc, gdy ktoś się zadławi?

Kobieta w szpitalu

7 faktów o zaburzeniach krzepliwości krwi, które trzeba znać

Biegacz ze zdjętymi butami sportowymi i skręconą kostką siedzi na ziemi

Objawy i sposoby leczenia skręconej kostki

kobieta na ćwiczeniach

Tiki nerwowe – jakie są przyczyny, rodzaje i objawy powtarzalnych ruchów mięśni?

Dziewczyna z długimi włosami, uśmiecha się i pokazuje język

Co można wyczytać z języka? Kolor, nalot i faktura mówią dużo o twoim stanie zdrowia

5-10-8 – prosta zasada zdrowego serca

ilustracja przedstawiająca neuroprzekaźniki

Rola neuroprzekaźników w poprawnym funkcjonowaniu organizmu

ilustracja ukazująca leukocyty

Co to są leukocyty? Funkcje białych krwinek oraz przyczyny ich nieprawidłowych wyników

kobieta cierpiąca na leukoplakię otwiera usta

Leukoplakia – jakie czynniki predysponują do jej powstania? Czym jest stan przedrakowy?

lekarz przeprowadzający badania genetyczne

Jak przebiegają badania genetyczne i jakie choroby pozwalają wykryć?

Neurolog omawia z pacjentką wyniki badań

Neurolog, czyli specjalista od schorzeń i chorób układu nerwowego. Jakie dokładnie leczy choroby?

różne rodzaje opatrunków w postaci plastrów i bandaża

Opatrunki – rodzaje, wskazania oraz sposób doboru odpowiedniego środka

Wykonywanie badania elektromiograficznego

Badanie EMG – elektromiografia. Jak wygląda badanie i jakie są wskazania?

Zabieg wstrzykiwania toksyny botulinowej

Toksyna botulinowa w praktyce neurologicznej oraz kosmetologii