Przejdź do treści

Ból gardła ‒ jakie tabletki do ssania wybrać?

Ból gardła ‒ jakie tabletki do ssania wybrać?
Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Raw bars - zdrowe mrożone batony
Raw bars – zdrowe mrożone batony
kapsułki
Witaminy – kiedy, które i dla kogo?
Psychologiczny problem… zaparć
istockphoto.com
Jak mają się twoje biodra, gdy ty masz 20, 30, 40… lat?
istockphoto.com
„Czy podoba mi się moje ciało poporodowe? Nieszczególnie, ale jestem z niego bardzo dumna”. Kobiety pokazały, jak wyglądały po porodzie

64 mln – tak według badań konsumenckich TNS z 2014 roku przedstawia się szacunkowa liczba przypadków zachorowań na ból gardła. Co roku 16 mln ludzi przychodzi do aptek, by znaleźć pomoc w leczeniu dokuczliwej chrypy, wysuszonej śluzówki, a nawet zaniku mowy. Po jakie leki sięgać, by przynieść sobie ulgę?

Dosięga nas co najmniej cztery razy w roku. Spowodowany może być infekcją bakteryjną, nadwyrężeniem strun głosowych, suchym powietrzem, a także zbyt wysoką albo zbyt niską temperaturą pokarmu. Ból gardła – jak z nim walczyć? Odpowiedź jest prosta! Na rynku co roku pojawiają się nowe propozycje tabletek do ssania na ból gardła. Warto wiedzieć, jakie mają działanie i które są najskuteczniejsze.

Ból gardła ‒ powszechna dolegliwość

Szukając odpowiedzi na nurtujące nas pytania dotyczące bólu gardła, udałam się do apteki mgr. farmacji Dariusza Dobrzyńskiego, by mógł przybliżyć nam problem częstych infekcji gardła. Okazuje się, że zachorowań jest wiele. Nie ma dnia, by nie przyszedł pacjent skarżący się na dokuczliwy ból.

‒ Codziennie mamy kilku pacjentów, którzy przychodzą z dolegliwościami gardła. To nie tylko ból. To również chrypka, suchość gardła, nadwyrężenie strun głosowych, a nawet zanik mowy. Jeżeli mówimy o suchości gardła, to proponujemy pacjentom preparaty nawilżające. W przypadku chrypy również mamy preparaty nawilżające, ale z innej grupy leków. Są też różne bóle gardła. Tu należy wymienić ból wywołany stanem zapalnym albo infekcją. I zarówno w jednym, jak i w drugim przypadku najczęściej stosujemy te same produkty z substancjami przeciwbólowymi i przeciwzapalnymi, a zarazem kierujemy pacjenta z infekcją do lekarza rodzinnego, bo przypuszczamy, że może zajść konieczność zażycia antybiotyku – mówi mgr Dobrzyński.

Tradycyjny atak na łagodny ból: zioła

Bardzo często, widząc u siebie różne dolegliwości, sięgamy po domowe sposoby. Najchętniej korzystamy z ziół, których wszechstronne zastosowanie ma również odzwierciedlenie w pastylkach do ssania na ból gardła, które według farmaceuty niestety nie mają szybkiego działania.

‒ Produkty pochodzenia roślinnego mają działanie rozwleczone w czasie. Jeśli w pastylkach zawarte są same wyciągi z ziół, nie możemy się spodziewać natychmiastowych efektów. Wzmocnione farmakologicznie substancje ziołowe mają nieco szybsze działanie. Różnica w ich efektywności wynika ze stanu chorobowego, z jakim mamy do czynienia – twierdzi Dobrzyński.

Jednak samych ziół są tysiące, dlatego warto wiedzieć, które z nich wybrać, by sobie pomóc w początkowych stadiach choroby gardła. Według eksperta do tych najpowszechniejszych, naturalnych i ogólnodostępnych produktów należą: morszczyn, tymianek, podbiał, pędy sosny, czarny bez, miód i szałwia o działaniu przeciwzapalnym.

Na silniejszy ból gardła: coś więcej niż natura

Oczywiście w dostępnych na rynku tabletkach do ssania, poza naturalnymi substancjami, znajdują się również substancje pochodzenia syntetycznego. To dzięki nim tabletki zyskują mocy i możemy się spodziewać, że ból gardła szybko ustąpi.

‒ Trudno powiedzieć, czy leki syntetyczne są silniejsze niż te naturalne. Na pewno substancje syntetyczne mają działanie antyseptyczne. A dodatkowym walorem syntetyków są substancje znieczulające.

Substancji zawartych w lekach syntetycznych jest wiele. Nawet te najczęściej stosowane można podzielić na przeciwbólowe i przeciwzapalne. Dzięki temu jest wyraźny podział na tabletki, które szybko uśmierzą nasz ból gardła i stosowane są doraźnie, oraz na te, które powinniśmy stosować nieco dłużej, jak jest w przypadku substancji antyseptycznych.

‒ Jedną z takich substancji jest salicylan choliny, który ma działanie przeciwzapalne. Podobne działanie oferuje też chlorek cetylpirydyny. Dość powszechny jest też flurbiprofen, pochodna ibuprofenu. Istnieje również substancja stara, zapomniana, a skuteczna. Nazywa się ambazonum. Chętnie proponuję ją swoim pacjentom, bo skoro dawno jej nie zażywali, istnieje szansa, że bakterie nie miały możliwości, by się na nią uodpornić. Takim starym syntetykiem jest też chlorochinaldol.

Ból gardła ‒ jakie tabletki do ssania wybrać?

Nowości na rynku: farmakologiczny mix

Nowe technologie i rozwój wiedzy farmaceutycznej pozwoliły na stworzenie środków, które mają różne działanie. Dzięki temu powstają tabletki do ssania na ból gardła, które działają nie tylko przeciwzapalnie, ale również przeciwbólowo i znieczulająco.

‒ Dodatkiem do substancji antyseptycznych są często lidokainy i benzokainy, które mają za zadanie wzmacniać środki przeciwzapalne swoim działaniem znieczulającym – wymienia farmaceuta.

Jego zdaniem ciekawe jest również połączenie substancji antyseptycznych. ‒ W jednym z preparatów jest zawarte bardzo skuteczne połączenie amylometakrezolu z alkoholem 2,4-dichlorobenzylowym. Takie połączenie działa skutecznie przy zakażeniach bakteryjnych – dodaje.

Idealne tabletki do ssania

‒ Pacjenci poszukują tabletek, które natychmiast ich wyleczą. To jest niemożliwe. Szybko można przynieść tylko ulgę przeciwbólową. Natomiast leczenie zawsze będzie długofalowe. Nie da się wyleczyć infekcji od ręki. Minimum to 5‒7 dni stosowania preparatu – twierdzi mgr Dobrzyński.

Według badań Ipsos z 2013 roku dotyczących bólu gardła najważniejsza dla konsumenta jest szybkość działania. Pacjenci oczekują, że po spożyciu tabletki do ssania ból gardła ustąpi prawie natychmiastowo. Tak się faktycznie dzieje, jeśli nie ma infekcji gardła. Przy zapaleniu ból powinien ustąpić po 5‒15 minutach od zażycia leku. Niestety, w przypadku infekcji ulga występuje dopiero w drugiej, trzeciej dobie przyjmowania antybiotyku.

Z badań firmy Reckitt Benckiser Healthcare International z 2011 roku wynika, że najszybsze działanie ma połączenie amylometakrezolu i alkoholu 2,4-dichlorobenzylowego z lidokainą. To przynosi ulgę już w 5. minucie po zastosowaniu.

Nie przeciągaj struny. Zachowaj umiar

Ekspert zaznacza jednak, że należy zachować ostrożność również w przyjmowaniu tabletek do ssania. W szczególności tych o działaniu znieczulającym. ‒ W tabletkach pacjent dostaje paczkę substancji przeciwbólowych i przeciwzapalnych. Lecząc się tabletkami przeciwbólowymi, cały czas znieczula gardło, co nie jest obojętne dla receptorów i w dłuższej perspektywie może źle wpływać na organizm.

W związku z tym nie powinniśmy zapominać o umiarze w przyjmowaniu tabletek na ból gardła. Choć wzmocnione substancjami smakowymi, nie mogą być traktowane jak cukierki. Nadużycie substancji przeciwbólowych jest szkodliwe, dlatego sugeruje się przyjmowanie tabletek w najniższej z proponowanych dawek. Co istotne, przed zakupem odpowiedniego preparatu na ból gardła warto skonsultować się z farmaceutą i dokładnie sprecyzować swoją dolegliwość. To ułatwi znalezienie środków odpowiadających objawom.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Letni problem z gardłem

Lato z klimą. Jak przetrwać i nie zachorować?

dziewczyna leży w łóżku

„Boli mnie gardło, powoli tracę głos”. Pierwsza pomoc w bólu gardła

Zapalenie gardła – jak wyglądają objawy? Jakie są domowe sposoby leczenia?

Podejrzewasz, że masz zapalenie gardła? Sprawdź, co może Ci pomóc

Ból gardła – jak go zwalczyć naturalnie?

Ból gardła – jak go zwalczyć naturalnie?

5 mitów na temat bólu gardła.

5 mitów na temat bólu gardła. Prawda czy fałsz? Weryfikujemy je z lekarzem

Jak poradzić sobie z chrapaniem domowymi sposobami

„Miałam problem ze spaniem u kogoś, bo wiedziałam, że głośno chrapię. Dopiero po kilku latach uświadomiłam sobie, że winą były papierosy”

Czy lody łagodzą ból gardła?

Niby zima się kończy, ale wciąż łatwo o przeziębienie. Oto domowe sposoby na walkę z infekcjami

Dziewczyna z bólem gardła

Boli cię gardło? Zobacz, co warto dzisiaj zjeść na obiad

Aktualna pogoda sprzyja rozmaitym infekcjom. Oto 10 sposobów, jak chronić gardło

kobietę boli gardło

Jak leczyć ból gardła w ciąży?

kobietę boli gardło

Ból gardła przy przełykaniu – dlaczego powstaje i jak go leczyć?

Kobieta trzymająca się za szyję z powodu bólu gardła

Domowe sposoby na ból gardła – który wybrać, jak leczyć?

Ból gardła – to bakteria czy wirus?

Lody na ból gardła?

Ból gardła – to nie zawsze infekcja

Ból gardła – czy zawsze antybiotyk?

Antybiotyki: fakty i mity

Antybiotyki: fakty i mity

Red flag: ból gardła

Red flag: ból gardła

Chris Slupski / Unsplash

Rybia łuska nie musi być dziedziczona po rodzicach. Może też pojawić się przy nowotworze i chorobach przewlekłych

Szczepienia noworodka w szpitalu – dlaczego tak wcześnie? Odpowiada immunolożka

Jak wygląda człowiek po porażeniu piorunem? Co zrobić, by mu pomóc?