Przejdź do treści

Czy optymiści żyją dłużej?

Czy optymiści żyją dłużej?
Zdjęcie: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Kampania Fundacji Arena i Świat
Wspaniałe bohaterki w kampanii „Badaj się i żyj pełną piersią. Nie daj się rakowi”
Agnieszka Hyży o macierzyństwie: wszystkie jedziemy na tym samym wózku!
Michał Lipa o dodatkowych kilogramach w ciąży. Ile może przytyć ciężarna?
Fryzjerka znalazła dziwną plamkę na jej głowie. Okazało się, że po 13 latach ma nawrót raka
szczepionka
Grypa – dlaczego się szczepimy?

Twoja szklanka jest zawsze do połowy pełna czy w połowie pusta? Naukowcy od lat zachodzą w głowę, czy nasza postawa jest w stanie w rzeczywisty sposób oddziaływać na zdrowie fizyczne. Czy optymizm jest w stanie przedłużyć nam życie?

Optymista, czyli kto?

Mówiąc „optymista”, nie mamy na myśli marzyciela, który chodzi z głową w chmurach i stara się ignorować wszystko, co nieprzyjemne. Optymista to osoba, która mierząc się z problemami dnia codziennego, zawsze widzi światło na końcu tunelu i wierzy, że z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Nawet jeśli wymaga ono pewnego poświęcenia. Według psychologii pozytywnej optymiści są bardziej kreatywni, produktywni, zdrowsi i odnoszą więcej sukcesów. Okazuje się, że nasza życiowa postawa wpływa na każdy aspekt życia. Nawet na… małżeństwo.

W 2008 r. amerykański magazyn dotyczący psychologii stosowanej opublikował wyniki badań, według których młode kobiety, które szczerze uśmiechały się na zdjęciach do rocznika absolwentów liceum, 25 lat później były dużo szczęśliwsze w swoich małżeństwach niż ich ponure rówieśniczki.

Zdrowie w różowych okularach

W byciu optymistą nie chodzi o magiczne myślenie i jego tajemniczy wpływ na nasze życie. Okazuje się po prostu, że optymiści są bardziej skłonni do tego, by rezygnować ze złych nawyków i móc w pełni cieszyć się życiem. Naukowcy z University College London przebadali grupę 369 osób będących po zawale serca bądź cierpiących na stenokardię. Podzielili ich na tych, którzy do życia podchodzą optymistycznie, i na tych, których cechuje pesymizm. Przez 46 miesięcy badacze monitorowali stan zdrowia i zmiany w stylu życia tych ludzi. Okazało się, że ponad połowa pesymistów po roku od hospitalizacji wciąż paliła, natomiast aż 85 proc. optymistów w tym samym czasie pozbyło się nałogu. Dwukrotnie więcej osób spośród tych, którzy przychylnie patrzą na świat, zmieniło swoje nawyki żywieniowe, włączając do codziennej diety warzywa i owoce. Nic dziwnego, że wyniki badania jednoznacznie wskazują na to, że optymiści mają szansę żyć dłużej i śmiertelność wynikająca z problemów sercowych jest u nich dużo niższa.

Pozytywny Polak?

Narodowy stereotyp mówi o tym, że Polak to wiecznie niezadowolony malkontent. Tymczasem jak wynika z raportu „Style zdrowia Polek i Polaków” opracowanego przez USP Zdrowie, najliczniejszą grupę w Polsce reprezentują… Poprawni Optymiści. Przedstawicielem tego stylu zdrowia jest już co czwarta Polka i co czwarty Polak. W tym przypadku nie chodzi oczywiście o patrzenie na świat przez różowe okulary, ale o holistyczne podejście do własnego zdrowia. Według definicji WHO zdrowie to nie tylko brak choroby, ale także dobre samopoczucie fizyczne, psychiczne oraz społeczne. Dla Poprawnych Optymistów najważniejszymi wartościami są spokój i równowaga, a ich osiągnięcie umożliwia zbilansowanie wszystkich aspektów życia ‒ pracy, czasu wolnego oraz relacji z bliskimi. Jak to się przekłada na nasze zdrowie? Wśród 191 państw Polska zajmuje 32. Miejsce, jeśli chodzi o oczekiwaną długość życia!

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Zainteresują cię również:

Selena Gomez

Selena Gomez ma nieuleczalną chorobę. Jak przewlekłe choroby wpływają na zdrowie psychiczne?

Lizi Jackson-Barrett

Łysa Lizi Jackson-Barrett: Rok temu płakałam. Teraz czuję się świetnie

smutna kobieta

Czy kobiecy gniew może być zdrowy?

modelka Adwoa Aboah

Adwoa Aboah na instagramie: to są zdjęcia z czasu, kiedy próbowałam odebrać sobie życie

Smutna dziewczyna

Depresja a smutek. Jak je odróżnić? Ekspert odpowiada

śpiąca kobieta

Zbyt długi sen szkodzi naszemu mózgowi, podobnie jak zbyt krótki

Amy Steele z córką

Depresja poporodowa. Amy Steele: błagałam lekarzy, aby pozwolili mi umrzeć

Kobieta stojąca tyłem

Zaburzenia psychiczne: aż jedna czwarta Polaków może mieć z tym problem

Miejski jet lag, czyli problem ze snem. Jak temu zaradzić?

Para całująca się

Wielka Brytania: pary mieszane wkrótce będą mogły zawierać związki partnerskie

Chłopiec z autyzmem i dinozaur. Za tą sesją kryje się niezwykła historia

Katarzyna Miller: Brak edukacji seksualnej skazuje dzieci na wulgaryzm i pornografię