3 min.
Tycie nie zawsze jest konsekwencją złego trybu życia

zdjęcie: istockphoto.com
Tycie najczęściej jest wynikiem przyjmowania zbyt dużej ilości kilokalorii w stosunku do ich zużycia. Wówczas nadwyżka energetyczna jest magazynowana i poziom tkanki tłuszczowej wzrasta. Zanim jednak jednoznacznie określimy, że „gruba bo lubi zjeść”, zwróćmy uwagę na choroby, które powodują tycie, mimo dobrze zbilansowanej diety i odpowiedniej aktywności fizycznej. Zalicza się do nich: niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, zespół Cushinga i stres.
Otyłość nie jest jedynie konsekwencją niezdrowego trybu życia, może wynikać także z chorób, które powodują tycie. Jeśli zmagasz się z nadprogramowymi kilogramami, mimo zdrowych nawyków żywieniowych i umiarkowanej aktywności fizycznej, warto zwrócić się do lekarza i zweryfikować stan swojego zdrowia.
Niedoczynność tarczycy
Z niedoczynnością tarczycy spotykamy się wtedy, gdy ilość produkowanych hormonów T3 i T4 jest niewystarczająca. Prowadzi to do spowolnienia procesów metabolicznych, w konsekwencji wzrost masy ciała, mimo stosowania odpowiedniej diety, a także wypadanie włosów, drżenie rąk, senność, poczucie zmęczenie. Leczenie przy niedoczynności tarczycy jest konieczne i odbywa się za pomocą tabletek hormonalnych.
Zespół policystycznych jajników
Zbyt wysoki poziom lutropiny oraz nieprawidłowe proporcje hormonów produkowanych przez przysadkę mózgową powodują, że nie dochodzi do owulacji. Wytwarza się wówczas ciałko żółte, ilość progesteronu we krwi nie zwiększa się a jego niedobór odpowiada za nieregularny tryb miesiączkowania. Jednym z symptomów choroby jest odkładanie się tkanki tłuszczowej, szczególnie wokół brzucha.
Zespół Cushinga
Nadmiernie odkładający się tłuszcz w okolicach karku, tułowia i na twarzy może być symptomem Zespołu Cushinga. Jest to choroba związana z występowaniem podwyższonego poziomu kortyzolu we krwi, wpływając na natężenie glukozy, co może prowadzić do zachwiania równowagi w jelitach, a także nietolerancji pokarmowych. Zespół Cushinga może objawiać się zaburzeniami miesiączkowania, pogorszonym nastrojem, nadmiernym owłosieniem a także cukrzycą.
Stres
Pod wpływem stresu uwalniania się hormon adrenalina i kortyzol. Długotrwały wiąże się często z jedzeniem emocjonalnym, „zajadaniem stresu” lub sięganiem po produkty o dużej zawartości cukru i tłuszczu. W stresie zaburzone jest również wydzielanie kwasu żołądkowego, enzymów trawiennych, prawidłowego wchłaniania substancji odżywczych i zachowania równowagi flory bakteryjnej w jelitach, co skutkuje przybieraniem na wadze.
Warto zadbać o dobrze zbilansowaną dietę i odpowiednią aktywność fizyczną, w celu zachowania zdrowia i wyglądu. Nie można jednak ignorować symptomów, które mogą świadczyć o chorobie a objawem których jest nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej. Jeśli prowadzisz zdrowy tryb życia a mimo to kilogramów przybywa, zgłoś się do specjalisty.
Udostępnij osobie, która martwi się o swoje zdrowie
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

29.05.2023
„20 proc. pacjentek, niejednokrotnie nawet z zaawansowaną endometriozą, nie ma żadnych dolegliwości bólowych” – mówi dr Jan Olek

27.05.2023
Uważano, że kobietom papierosy szkodzą szczególnie, niszcząc nie tyle ich zdrowie, co moralność. Jak kiedyś leczono tytoniem

25.05.2023
„Perspektywa psychoterapeuty nie ogranicza się do spojrzenia na indywidualne cierpienie. Sięga do tego, co się dzieje między światem a człowiekiem” – mówi Bogdan de Barbaro

23.05.2023