Przejdź do treści

Zatokowy ból głowy – jak go rozpoznać i leczyć?

kobieta z bólem głowy
Zatokowy ból głowy – jak go rozpoznać i leczyć? Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Ból głowy w przypadku zapalenia zatok jest objawem, a nie dolegliwością samą w sobie. Aby go wyeliminować, musimy wyleczyć przyczynę. Jak rozpoznać, że powodem bólu głowy są chore zatoki, i jak go prawidłowo leczyć? Dzięki wskazówkom eksperta będzie to łatwiejsze.

Jak rozpoznać zatokowy ból głowy?

Problemy z bólem głowy są bardzo powszechne, bo rocznie dotykają co drugą osobę, a w ciągu życia aż 90 proc. ludzi. Przyczyn tej „popularnej” dolegliwości może być wiele, ale jeśli winowajcą są zainfekowane zatoki, to problem jest poważny. Przewlekłe zapalenie zatok i kilkumiesięczne bóle głowy, stany ropne czy zakrzepica zatok żylnych to tylko niektóre z powikłań nieleczonego lub nieprawidłowo leczonego zapalenia zatok. Problemów można jednak uniknąć. Wystarczy wiedzieć, jak odróżnić zatokowy ból głowy od innych i na czym polega jego skuteczne leczenie.

Objawy zapalenia zatok

Choć może zabrzmi to nieprzyjemnie, to o prawidłową ocenę sytuacji najłatwiej jest, gdy już dopadła nas infekcja. To właśnie wtedy, gdy czujemy się osłabieni, zmęczeni i senni, a bólowi głowy towarzyszą dolegliwości charakterystyczne dla zapalenia zatok, takie jak katar, zatkany nos, gorączka, możemy być niemal pewni ‒ ten ból głowy jest związany ze stanem zapalnym zatok.

Zapalenie zatok w ciąży - co pomoże?

Można więc pokusić się o twierdzenie, że ból głowy to towarzysz większości osób chorych na zapalenie zatok. Dlaczego jednak do jego pozbycia się nie wystarczą tylko tabletki przeciwbólowe? Musimy przede wszystkim poznać źródło bólu.

W większości przypadków zatokowy ból głowy powstaje w wyniku podciśnienia lub wzrostu ciśnienia gazu powstającego w świetle zatok, związanego z blokadą ich naturalnego ujścia, najczęściej w wyniku rozwijającego się stanu zapalnego. Przyczyną bólu może być również gromadzący się w świetle zatoki płyn, który nie może wydostać się przez zamknięte ujście lub narastający obrzęk błony śluzowej ‒ wyjaśnia dr Marta Held-Ziółkowska, laryngolog ze szpitala Medicover przy al. Rzeczypospolitej w Warszawie.

Jeśli więc zatoki będą nadal zainfekowane, nie pozbędziemy się na trwałe bólu głowy.

Miejsce bólu

Jest wiele rodzajów bólu głowy – zatokowy, napięciowy, migrena itd. Głowa to jednak pojęcie na tyle ogólne, że większość z nas z reguły wkłada jej dolegliwości do jednego worka. A gdyby tak doprecyzować, jakie konkretnie miejsce odczuwania bólu na głowie świadczy o stanie zapalnym zatok? Okazuje się, że jest to możliwe.

– Ból odczuwany jako „zatokowy ból głowy” lokalizowany jest głównie w okolicy twarzy. Jego dokładne umiejscowienie zależy jednak od tego, w której zatoce rozwija się proces zapalny. W przypadku zatok przynosowych ból odczuwany jest szczególnie w obrębie policzków, zębów, oczu a także czoła. Może jednak też manifestować się bólem odczuwanym w głębi oczodołów lub na szczycie głowy​ – mówi dr Held-Ziółkowska.

Bądźmy jednak nadal czujni! Nawet mimo stwierdzenia u siebie objawów zapalenia zatok nadal można pomylić „zatokowy ból głowy” z innym rodzajem bólu głowy. Przykłady? Gdy zapomnieliśmy już o zapaleniu zatok, a silne bóle głowy utrzymują się jako pozostałość po niedoleczonej infekcji, wtedy najłatwiej o błąd. Zmylić nas może także umiejscowienie bólu. Z reguły gdy walczymy z zapaleniem zatok, to odczuwamy ból w okolicach twarzy. Doktor Held-Ziółkowska tłumaczy jednak, że przez różnorodność miejsc rozwoju stanu zapalnego w danej zatoce trudno czasami odróżnić zatokowy ból głowy od innych. Jeśli ból promieniuje do wierzchołka głowy, to część z nas może bardziej kojarzyć go z migreną czy napięciowym bólem głowy niż objawem zapalenia zatok.

Kobieta

Rodzaj bólu i sytuacje, w których się pojawia

Nawet te podstępne ‒ bardziej ukryte ‒ odmiany zapaleniowego bólu głowy można rozpoznać. Otóż jeśli jest to ból pulsujący i rozpierający, który, jak podkreśla ekspertka, dodatkowo nasila się podczas schylania głowy, to powinno wzbudzić to nasze podejrzenie o konieczności łagodzenia objawów zainfekowanych zatok.

Sygnałem do leczenia zatok może być także ból głowy w trakcie wysiłku fizycznego. Co ważne, zatokowy ból głowy może nasilać się również pomimo leżenia, a zatem rano, po śnie czy dłuższej drzemce. Chory, ze względu na uciążliwe objawy, może mieć wręcz problemy ze snem. Jeśli zauważymy u siebie ból głowy w opisanych wyżej sytuacjach, to warto rozważyć leczenie zapalenia zatok.

Jak leczyć zatokowy ból głowy?

Gdy tylko zorientujemy się, że dopadło nas zapalenie zatok, a ból głowy wynika właśnie ze stanu zapalnego, to ulgę powinno przynieść przywrócenie drożności naturalnych ujść zatok. Efekt ten można uzyskać, stosując donosowe lub doustne leki zmniejszające obrzęk błony śluzowej i blokadę ujść zatok przynosowych. Dostępne są one w każdej aptece.

Ból głowy można oczywiście uśmierzać lekami przeciwbólowymi, o ile będą one stosowane jednocześnie z lekami obkurczającymi ujścia zatok. Jako że zapalenie zatok ma dość uciążliwe objawy, to można je łagodzić przez nawilżanie śluzówki od wewnątrz. W tym celu warto pić duże ilości wody, nawilżać powietrze, pamiętać też o wietrzeniu pomieszczeń i płukaniu nosa roztworem soli fizjologicznej bądź soli morskiej. Bądźmy jednak ostrożni. Jeśli ból głowy utrzymuje się pomimo domowej rekonwalescencji, należy pilnie zgłosić się do lekarza.

Jak nie dopuścić do powikłań związanych z zatokowym bólem głowy? Recepta jest całkiem prosta – wystarczy postawić właściwą diagnozę i wyleczyć chore zatoki. Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, pod warunkiem że nie lekceważymy objawów infekcji. Głowa przy okazji nam się za to odwdzięczy.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.