Przejdź do treści

Atak paniki, bezsenność, płacz? Sprawdź, czy nie masz zaburzeń adaptacyjnych

Zmiany w życiu bywają stresujące: nawet te pozytywne\ pexels.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Przeprowadzka do innego miasta, ślub czy przyjście na świat wyczekiwanego dziecka: pozytywne zmiany w naszym życiu również wiążą się ze stresem. „Zmiany, nawet jeśli wyczekiwane, zawsze są pewnym wyzwaniem. I całkowicie ludzkie jest to, że czasami, nie jesteśmy w stanie im sprostać” – tłumaczy Milena Wojnarowska, psycholożka i autorka profilu @przystanekmindfulness. 

„Zmiany, nawet jeśli wyczekiwane, zawsze są pewnym wyzwaniem”

Najnowszy wpis na profilu @przystanekmindfulness jego twórczyni Milena Wojnarowska, psycholożka, poświęca tematowi zmian. A te, nawet jeśli pozytywne i szczęśliwe, wcale czasami nie są tak proste, jak by się miało wydawać.

„Każda większa zmiana w naszym życiu może być bardzo dużym stresorem i każdy z nas na pewnym etapie życia może doświadczyć objawów AD. Czasami zmiana przychodzi w złym czasie i może nam zabraknąć zasobów, aby sobie z nią poradzić” – tłumaczy psycholożka.

Co kryje się za tajemniczym skrótem AD? Chodzi o zaburzenia adaptacyjne (ang. adjustment disorder), będące reakcją na silnie stresujące wydarzenia i zmiany w życiu człowieka. Pojawiają się, gdy osoba nie jest w stanie dostosować się do nowej sytuacji. Mogą przypominać depresję lub zaburzenia lękowe.

„Zmiany, nawet jeśli wyczekiwane, zawsze są pewnym wyzwaniem. I całkowicie ludzkie jest to, że czasami nie jesteśmy w stanie im sprostać” – uspokaja Milena Wojnarowska.

I wyjaśnia, że stresorem są nie tylko wydarzenia postrzegane jako bardzo negatywne, typu urata pracy, choroba czy rozwód, ale także każde wydarzenie, do którego danej osobie trudno się przystosować, typu przeprowadzka do innego miasta, zmiana pracy, przejście na emeryturę, a także ślub czy przyjście na świat wyczekiwanego dziecka.

Jak się objawia AD? Milena Wojnarowska pisze,  że może wystąpić obniżony nastrój, brak energii, napady płaczu czy paniki, a także bezsenność i napięcie w ciele.

„Osoby zmagające się z AD mogą także przejawiać zmiany w zachowaniu – naruszanie norm społecznych, wdawanie się w bójki, czy zaniedbywanie obowiązków. Pojawiają się do 3 miesięcy po wystąpieniu stresującej sytuacji lub jej następstw. Wg klasyfikacji DSM-5 (klasyfikacja zaburzeń psychicznych – red.) , objawy utrzymują się nie dłużej niż 6 miesięcy”- czytamy.

Czy to znaczy, że każdy na zmiany w życiu tak zareaguje? Oczywiście, że nie.

„Podatność na to zaburzenie zależy od zdolności osoby do radzenia sobie ze stresem, a także odporności psychicznej czy wsparcia społecznego. Ważny jest także ogólny stan psychiczny przed wystąpieniem stresora” – wylicza psycholożka.

Czy w relacji z narcyzem można wygrać? Urszula Struzikowska-Marynicz/ fot. arch. prywatne

Przystanek Mindfullness to profil prowadzony przez Milenę Wojnarowską – psycholożkę i coacha. „Piszę o uważności, rozwoju, stresie, emocjach i pewności siebie. Organizuję kursy mindfulness i prowadzę sesje coachingowe” – tak sama siebie opisuje na Instagramie. W szczególności bliska jest jej terapia poznawczo-behawioralna oraz dialektyczno-behawioralna, praca z ciałem, filozofia stoicka i buddyjska.

Zaznacza, że jej misją jest rozpowszechnianie wiedzy na temat uważności w Polsce oraz pomoc osobom zmagającym się z odnalezieniem spokoju i równowagi. Profil na Instagramie Przystanek Mindfullness obserwuje niemal 42 tys. osób. Więcej informacji na stronie: przystanekmindfulness.pl.

 

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: