Przejdź do treści

Arteria – czym jest? Jak wygląda jej budowa i jakie spełnia funkcje?

arteria
arteria
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Po łacińsku – arteria to tętnica. Narządy tego typu są niesamowicie ważne w naszym całokształcie, ponieważ to właśnie tętnice rozprowadzają prawidłowo krew po organizmie człowieka. Z arterią wiążą się najgroźniejsze choroby takie jak miażdżyca, czy różnego rodzaju zatory, które hamują przepływy krwi w naszym ciele, przez co arterie są często kojarzone w wielu środowiskach.

Arteria – funkcje i budowa

Bez względu na ciśnienie tętnicze oraz cienka błona wewnętrzna wraz ze sprężystymi fragmentami to główne elementy budowy charakteryzujące arterie. Ściany tętnicy zbudowane są z błony sprężystej wewnętrznej. Ta natomiast stworzona jest z różnego rodzaju włókien sprężystych, którą tworzą blaszki sprężyste oraz komórki mięśniowe gładkie zbudowane z błony zewnętrznej składającej się w głównej mierze z włókien kolagenowych.

Wielu ludzi może zadawać pytanie, co dobrego dają nam arterie. Odpowiedź jest prostsza niż się wydaje, natomiast ich funkcja bardzo ważna w kontekście naszego funkcjonowania. Tętnice najzwyczajniej w świecie odpowiadają za prawidłowe rozprowadzenie krwi po organizmie człowieka a drogę przemierzają od serca do każdego jednego narządu.

Żyły i arterie – jaka jest pomiędzy nimi różnica?

Podstawowym dysonansem jest fakt, że żyły mają mniej sprężyste ściany, natomiast arterie mają je o wiele grubsze. Związane jest to ze zmiennym i wyższym ciśnieniem krwi w trakcie przepływania przez tętnice. Często pada pytanie, jak żyły są połączone z arteriami? Otóż w większości przypadków gwarantują to naczynia włosowate, natomiast rzadziej, ale zdarzają się – połączenia bezpośrednie.

Tętnice można zaszufladkować na wiele sposobów. Podstawowym rodzajem jest wielkość. Dzielimy je na małe, średnie i duże. Poniżej ujrzysz charakterystykę, która pomoże Tobie określić ich rodzaj.

Rodzaje arterii

Arterie małe – Stworzone w sposób, by były podatne na częste kurczenie się, w związku z czym sprawnie rozgospodarowują krew do wybranych narządów a także naczyń krwionośnych.

Arterie średnie (mieszane) – Są to formy pośrednie tętnic mięśniowych i sprężystych. Przykładem takiej tętnicy jest arteria szyjna zewnętrzna.

Arterie duże – Tętnice o typie sprężystym. Charakteryzują się tym, że są najbliżej serca. Dzięki arteriom dużym krew stale przepływa a zaliczamy do nich:

  • Arterie szyjne wewnętrzne
  • Arterie podobojczykowe
  • Arterie szyjne wspólne
  • Arterie płucne
  • Pień ramienno-głowowy
  • Aortę

Warto wiedzieć o arteriach

Z arteriami wiąże się wiele chorób. Najbardziej znaną a zarazem najgroźniejszą jest miażdżyca, która nie bez przyczyny profesjonalnie nazywa się arteriosklerozą. Najbardziej narażeni na konsekwencje tej choroby są nałogowi palacze oraz osoby prowadzące niezdrowy tryb życia powiązany z brakiem ruchu oraz źle zbilansowaną dietą pozostawiającą wiele do życzenia. Osoby chorujące na cukrzycę wraz z nadciśnieniem tętniczym posiadają podobnie jak palacze bardzo dużą szansę na popadnięcie w arteriosklerozę, która jest ciężka do wyleczenia.

Nie da się ukryć – miażdżyca jest bardzo groźną chorobą. Trzeba ją wykryć jak najwcześniej się da. Tylko i wyłącznie dobry lekarz postawi prawidłową diagnozę. Nie ma najmniejszego sensu oszczędzać na specjalistach i warto zapisać się prywatnie, ponieważ liczne zaniedbania mogą prowadzić do opłakanych skutków, których już nie da się odwrócić.

Arterie – podsumowanie

W życiu człowieka powinny przyjść dni, w których zastanowimy się nad swoją egzystencją. Nad naszymi celami, wizjami i marzeniami jeszcze niezrealizowanymi. W ten sam sposób powinniśmy poddać refleksji naszą dietę oraz ruch, który jak wiemy w dzisiejszych czasach jest bardzo ważny.

Niestety wielu ludzi zupełnie nie dba o swoją dietę. Takie osoby nie mają świadomości, że prawidłowe odżywianie w jakikolwiek sposób może zadziałać na nas pozytywnie. Eksperci twierdzą, że taki tryb życia pozwala nas uchronić przed różnymi chorobami. Cukrzyca, miażdżyca a także wysoki cholesterol i wiele innych przypadłości to konsekwencja naszej fatalnej diety. Nie przyjdzie nam do głowy, by jeść więcej węglowodanów złożonych i przyswajać kwasy tłuszczowe omega 3. Mniej tłustych posiłków i ograniczenie śmieciowego jedzenia wraz z fast-foodami to idealne rozwiązanie dla osób, które chciałyby pomóc swojemu organizmowi.

Oczywiście, dobrze zbilansowana dieta jest tylko i wyłącznie dodatkiem, ponieważ nie wyleczy ona nam miażdżycy, aczkolwiek pomoże. Lepsze samopoczucie i dobra sprawność fizyczna jeszcze nikomu nie zaszkodziły. Otyłość nie musi być z nami na zawsze. Możemy na to nie pozwolić, dzięki prawidłowej suplementacji a przede wszystkim odżywaniu, które jak wiemy w dzisiejszych czasach jest bardzo ważne. Wielu ludzi stosuje tabletki i różnego rodzaju suplementy jako zamiennik diety i popełniają oni duży błąd. Gdy leczymy jakąś chorobę warto jest brać tabletki i różne specyfiki, natomiast nigdy nie zastąpią one nam prawidłowej diety. W przypadku cięższych chorób – nie jemy za dużo i tabletki stawiamy na pierwszym miejscu, natomiast w profilaktyce – dieta jest numerem jeden!

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.