Przejdź do treści

Badanie TSH – na czym polega i jak się do niego przygotować?

kobieta podczas badania tsh
Fot. Alexander Raths / stock.adobe.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Najnowsze
Usuwanie lakieru hybrydowego z paznokci
Nie wiesz, jak zregenerować paznokcie zniszczone po hybrydzie? Skorzystaj z trików kosmetyczki
Zdjęcie małego Leonardo DiCaprio wywołało burzę w Internecie. „Czuję jak śmierdzi to zdjęcie”
Kobieta w mieszkaniu
Wilgoć w domu może skutkować pleśnią albo grzybem na ścianie. Co zrobić, aby pozbyć się wilgoci?
Gwiazdy „Sex Education” uczą się mówić „siusiak”, „cipka” i „jaja”. To świetna promocja bardzo dobrego i potrzebnego serialu
Spuchnięte stopy
„To było jak chodzenie z baniakami u nóg”. Opuchnięcia w ciąży to większy problem, niż nam się wydaje, ale można sobie pomóc

Badanie TSH wykonuje się z krwi i pozwala ono na ocenę stanu tarczycy. Dodatkowe badania tarczycy, np. fT3 i fT4 oraz USG, pomagają w wykrywaniu stanów nadczynności lub niedoczynności tego gruczołu oraz nieprawidłowości w jego budowie.

Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Marta Dąbrowska
lekarz

Badanie TSH we krwi to kluczowa metoda diagnozowania chorób tarczycy. Hormon stymulujący tarczycę (TSH) jest głównym regulatorem tarczycy, a jego zawartość w organizmie wpływa na funkcjonowanie wszystkich układów ciała. Naruszenie metabolizmu hormonów tarczycy może prowadzić do poważnych chorób, dlatego zalecane są regularne badania mające na celu diagnozę zaburzeń tarczycy.

Tarczyca a TSH

Tarczyca jest gruczołem wydzielania wewnętrznego, który jest częścią układu hormonalnego. Tarczyca syntetyzuje wiele ważnych hormonów, które wspierają homeostazę organizmu. Według WHO co najmniej 3% światowej populacji cierpi na różne choroby tarczycy – najczęściej są one diagnozowane u kobiet. W Polsce od 15 do 40% populacji cierpi z powodu zaburzeń pracy tego gruczołu. Z tego powodu konieczne jest regularne wykonywanie badań krwi na stężenie hormonu tarczycy (TSH), który jest ważnym wskaźnikiem jej stanu.

Co to jest TSH i kiedy wykonuje się badanie?

TSH (hormon tyreotropowy, tyreotropina) jest hormonem produkowanym przez przysadkę mózgową, który jest głównym regulatorem tarczycy. Główną funkcją TSH jest wpływ na syntezę trijodotyroniny (T3) i tyroksyny (T4). T3 i T4 są najważniejszymi hormonami wzrostu, które kontrolują wytwarzanie energii w ludzkim ciele i są odpowiedzialne za metabolizm tłuszczów i białek. Ponadto TSH reguluje gospodarkę jodu w tarczycy i nasila lipolizę (rozkład tłuszczów na kwasy tłuszczowe).

Hormony T3 i T4 wpływają na aktywność wielu układów organizmu. Oprócz metabolizmu mają wpływ na pracę układu sercowo-naczyniowego, pokarmowego i rozrodczego oraz są odpowiedzialne za wiele funkcji umysłowych. TSH, T3 i T4 są hormonami powiązanymi i często wraz z badaniem krwi na TSH lekarz zleca analizę hormonów tarczycy T3 i T4. Zawartość tego ostatniego we krwi jest odwrotnie proporcjonalna do zawartości TSH: po osiągnięciu określonego stężenia T3 i T4, mają one działanie hamujące na wytwarzanie TSH, zaś gdy stężenie T3 i T4 maleje, zwykle wzrasta poziom TSH. Na czym polega badanie TSH i hormonów tarczycy? Badanie to pozwala endokrynologowi w pełni ocenić hormonalny stan pacjenta.

Jakie czynniki wpływają na zawartość TSH we krwi?

Poziom TSH zmienia się w zależności od pory dnia. Najwyższe wartości osiąga w nocy (od godz. 2 do 4) i rano (od godz. 6 do 8), a najniższy wieczorem (od godz. 17 do 19). W przypadku przebudzenia w nocy proces wydzielania hormonów zostaje zaburzony. Obniżony poziom TSH obserwuje się podczas ciąży i laktacji, co jest zupełnie normalne. Na poziom TSH mogą także wpływać niektóre leki. Gruczoł tarczycy jest związany z pracą wielu układów i narządów, których zaburzenia również mogą mieć wpływ na wydzielanie hormonu.

Zobacz także

Badanie TSH – normy

Norma dla badania TSH wynosi od 0,32 do 5,0 mU/l. Inaczej interpretuje się wyniki kobiet w ciąży – wartości TSH powyżej 2,5 μU/l wykraczają poza normę i wskazują na potrzebę wykonania dalszych badań.

Badanie TSH – jak się przygotować?

Przed wykonaniem pobrania krwi należy przygotować pacjenta do badania TSH. Trzy dni przed badaniem należy wyeliminować spożycie alkoholu, palenie tytoniu, duży stres fizyczny i emocjonalny, a także wychłodzenie i przegrzanie organizmu. Wskazane jest, aby wykluczyć jakiekolwiek leki, jeśli tylko jest to możliwe (w tej kwestii należy skonsultować się z lekarzem) – w szczególności dotyczy to preparatów hormonalnych, preparatów jodu i kompleksów witaminowych. Konieczne jest wykonanie badania TSH na czczo. Ostatni posiłek można spożyć 12 godzin przed badaniem. Przed badaniem można wypić szklankę wody. Należy pamiętać, że przestrzeganie procedur przygotowawczych wpływa bezpośrednio na dokładność wyników analizy. Od prawidłowego przygotowania do badania TSH zależy rzetelność wyników i dalszego leczenia.

Jak wygląda badanie TSH?

Podczas wykonywania testu na TSH wykonywana jest standardowa procedura pobierania krwi z żyły. Konieczne jest oddanie krwi rano. Przedmiotem badań jest surowica krwi. Jeśli nieprawidłowości w tarczycy wystąpiły już wcześniej, zaleca się sprawdzać poziom TSH dwa razy w roku. Co więcej, wskazane jest, aby zawsze robić to w tym samym czasie i w tym samym laboratorium, ponieważ w różnych placówkach medycznych może być stosowany odmienny sprzęt, odczynniki, metody i skale oceny, czego efektem mogą być niemiarodajne wyniki badania TSH. Poziom TSH w badaniu krwi jest zwykle mierzony w jednostkach objętości – mU/l lub μU/l. Analizę wyników powinien przeprowadzić endokrynolog.

Badanie TSH – cena

Ile kosztuje badanie TSH? W większości placówek jest to koszt około 20 zł. Badanie może być również bezpłatne, jeśli pacjent posiada skierowanie od lekarza. Wskazania do badania TSH są następujące:

  • podejrzenie niedoczynności tarczycy i wola tarczycy,
  • niepłodność męska i żeńska,
  • problemy z potencją,
  • terapia hormonalna, terapia zastępcza,
  • problemy z sercem,
  • miopatia (uszkodzenie mięśni),
  • łysienie,
  • brak miesiączki,
  • przedłużająca się depresja,
  • opóźniony rozwój seksualny i umysłowy u dzieci.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Najnowsze w naszym serwisie

Zupa orzechowa, idealna na zimę. Prosta, łatwa i zdrowa

Orzechy włoskie zazwyczaj dodajemy do wypieków, deserów, ewentualnie jako dodatek do deski serów. Warto jednak wyjść nieco poza schematy i spróbować tej oryginalnej zupy. Tak, zupy orzechowej!

10 pytań o HPV

Z wirusem HPV miała lub będzie miała kontakt co druga aktywna seksualnie osoba. Niestety, mimo powszechnego występowania dla większości ludzi wirus ten jest bardzo tajemniczy. Wokół HPV krąży wiele niedopowiedzeń, z którymi rozprawimy się raz na zawsze. Jak uchronić się przed zakażeniem i co robić, jeśli już cię dopadnie?
Grzegorz Pawłowski coach oddechem

Oddychaj, nie bój się żyć i cieszyć się z bycia długodystansowcem. Rozmowa z coachem oddechem

Sałatka z melonem, ogórkiem i awokado

Sałatka z melonem, ogórkiem i awokado. Pełna smaku i wartości odżywczych

Noworoczne postanowienie to zrzucić kilka kilogramów? Świetnie! Pora zatem zmienić menu na lżejsze. Zacznijmy od melona, który idealnie nadaje się do sałatek, zaś w 100 g zawiera zaledwie 35 kcal, więc można jeść go na okrągło.

Powiązane tematy

Zainteresują cię również:

Na szkiełku laboratoryjnym położone są próbki gronkowca złocistego. Szkiełko trzyma w ręku lekarz.

Gronkowiec złocisty – czym jest i jak dochodzi do zakażenia? Jak należy go leczyć?

na dłoni leży plaster antykoncepcyjny

Jak działają plastry antykoncepcyjne i o czym warto pamiętać? Wady i zalety ich stosowania

prezerwatywa zakładana na banana

Jakie prezerwatywy wybrać? Czy jest to skuteczna metoda antykoncepcji?

taca z jedzeniem, na której jest mnóstwo produktów, które podnoszą cholesterol. Powyzej jest napis cholesterol

Jaka dieta na wysoki cholesterol jest odpowiednia? Co można jeść, a czego lepiej unikać?

Dwie kolorowe ręce na białym tle, które próbują się złapać

Autyzm u dorosłych – przyczyny i objawy choroby. Jak leczyć autyzm u dorosłych?

tablica z literkami

Autyzm – dlaczego powstaje i jakie są czynniki ryzyka

Małe dziecko w kombinezonie siedzi na łóżku i patrzy przed siebie

Stulejka u dziecka – co to jest? Jak ją rozpoznać i właściwie leczyć?

Schizofrenia – objawy wskazujące na rozwój schorzenia u dzieci, mężczyzn i kobiet

siwy mężczyzna w garniturze

Przyczyny i objawy raka jądra. Jak wygląda leczenie i rokowania?

Kobieta trzymająca się za brzuch z powodu skurczy żołądka

Czym mogą być spowodowane skurcze żołądka? Jak sobie z nimi radzić i czy wymagają zdiagnozowania u lekarza?

kobieta powstrzymująca wymioty w toalecie

Czym mogą być spowodowane wymioty? Czy mogą być niebezpieczne? Rozpoznanie, przyczyny i leczenie wymiotów

kobieta przygotowująca się do adenotomii trzyma się za gardło z powodu bólu migdałków

Adenotomia: jakie ma korzyści i jakie mogą być powikłania po zabiegu?