Marianna Fijewska-Kalinowska „Zdziwiłabyś się, jak często ludzie przynoszą mocz w słoiku po dżemie!”. Diagnostka laboratoryjna o sekretach swojej pracy – Pacjenci albo nic nie piją, albo prócz wody wypijają jeszcze kawę, herbatę czy sok, a to zdecydowanie zaburza wynik badania. Drugim najczęstszym błędem jest pobieranie moczu do pojemnika, który nie jest do tego przeznaczony.… 28.11.2022 7 min.
Patrycja Nawojowska Kortyzol – norma i badanie. Jak obniżyć poziom kortyzolu? Kortyzol nazywany jest hormonem stresu, ponieważ organizm zwiększa jego wydzielanie w sytuacjach zmuszających nas do "obrony lub ucieczki". Choć związek ten pełni w organizmie znacznie więcej ról, zarówno jego podwyższony, jak i… 13.11.2022 11 min.
Patrycja Nawojowska 17 hydroksyprogesteron – funkcje, badanie, normy i cena. Jakie są objawy podwyższonego i obniżonego poziomu? 14.09.2022 4 min.
Magdalena Bury „Nie jesteśmy w stanie odróżnić klinicznie depresji poporodowej od fazy niedoczynności poporodowego zapalenia tarczycy” – mówi dr Dorota Wakuła - Hormony tarczycy mają ogromny wpływ na naszą psychikę. Niedobór powoduje upośledzenie funkcji intelektualnych, senność, spowolnienie psychoruchowe, apatię, brak zainteresowania otoczeniem oraz obniżony nastrój. Wszystkie… 01.07.2022 6 min.
Aleksandra Tchórzewska Dziesięć lat – tyle czekała pacjentka z Wielkiej Brytanii na diagnozę. Zaczęło się od nocnych potów Pacjentka z Wielkiej Brytanii skarżyła się na wiele dolegliwości, m.in. problemy z jelitami, infekcje ucha, drażliwy nastrój, a także na nocne poty i mgłę mózgową. Dyskomfort 41- letniej kobiety się pogłębiał, samopoczucie… 28.06.2022 4 min.
Magdalena Bury „To, co dzieje się wewnątrz nas, wyznacza jakość naszej pracy. Hormony sterują całym naszym organizmem” – mówi Milena Nosek, dietetyczka - Bakterie, które zasiedlają jelita, mają bardzo duży związek ze stresem. Jeżeli równowaga bakterii jest zaburzona, będzie to wpływało na nasze emocje. A hormony stresu muszą być zaopiekowane - o diecie i stylu życia… 18.05.2022 10 min.
Justyna Mazur Androstendion – rola w organizmie, normy i interpretacja. Kiedy badać poziom hormonu? 05.05.2022 4 min.
Natalia Suchocka Testosteron – badanie hormonu, wpływ na libido, jak go podnieść i obniżyć 15.01.2022 5 min.
Lena Helman Niedoczynność tarczycy – objawy, przyczyny, diagnoza i leczenie Nadwaga i otyłość to zwykle wyniki złych nawyków żywieniowych lub nieprzestrzegania pewnych zasad. Najczęściej wystarczy wprowadzić kilka zmian, aby zatrzymać ten proces. Problem staje się znacznie poważniejszy, kiedy przyczyną… 19.12.2021 9 min.
Justyna Mazur Menopauza – co to, objawy, wiek kobiety, leki na menopauzę Menopauza (klimakterium), czyli okres przekwitania to naturalny etap życia każdej kobiety. Zmianom hormonalnym towarzyszą takie charakterystyczne objawy menopauzy jak zanik miesiączki, rozdrażnienie, wzrost masy ciała, pogorszenie… 10.12.2021 7 min.
Ewa Podsiadły-Natorska „W przypadku kobiet mówi się 'wypadanie włosów’, jakby to był stan przejściowy, zamiast nazywać rzeczy po imieniu: łysienie” 23.11.2021 9 min.
Ewa Wojciechowska Sandra Kubicka o PCOS: „Nigdy nie sądziłam, że będę tak bardzo cieszyć się z.. owulacji” "Teraz wylane łzy ze stresu i smutku mogę zamienić w łzy radości" - napisała na swoim profilu na Instagramie Sandra Kubicka. Fotomodelka, która od 2019 roku cierpi na zespół policystycznych jajników, przyznała, że pojawienie… 13.11.2021 4 min.
Ewa Podsiadły-Natorska Antykoncepcja hormonalna a badania. Jakie wykonać przed i w trakcie? Stosowanie antykoncepcji hormonalnej jako metody zapobiegania ciąży nie jest obojętne dla zdrowia. By mieć pewność, że twój organizm funkcjonuje bez zarzutu, powinnaś regularnie wykonywać badania kontrolne. 22.05.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Melatonina – czym jest i jak działa? Badanie melatoniny Melatonina nazywana jest hormonem snu, ponieważ odpowiada za koordynację pracy zegara biologicznego. Jej stężenie w organizmie spada wraz z wiekiem, dlatego u osób starszych pojawiają się problemy ze snem. Melatonina na sen dostępna… 25.01.2021 5 min.
Justyna Mazur Cholecystokinina – funkcje, badanie, norma i interpretacja Cholecystokinina to hormon peptydowy syntetyzowany w błonie śluzowej dwunastnicy oraz początkowego odcinka jelita cienkiego. Podstawową rolą cholecystokininy jest regulowanie czynności wydzielnicznych przewodu pokarmowego. Hormon ten… 07.01.2021 4 min.
Patrycja Nawojowska Hormon wzrostu (somatotropina) – efekty, badanie i cena Hormon wzrostu (GH, somatotropina) odpowiada za prawidłowy wzrost i rozwój organizmu człowieka, szczególnie w okresie dzieciństwa i dojrzewania. Badanie hormonu wzrostu wykonywane jest przy podejrzeniu niedoczynności lub nadczynności… 04.11.2020 5 min.
Zuzanna Kowalewska Estrogeny – czym są i jaką pełnią rolę? Estrogeny to grupa hormonów płciowych występująca u kobiet i u mężczyzn. Jednak to w organizmach kobiecych pełnią ważniejszą funkcję, dlatego nazywane są żeńskimi hormonami płciowymi. Jaka jest ich rola i jakie wykazują właściwości? 15.10.2019 3 min.
Zuzanna Kowalewska Oksytocyna – działanie, występowanie, zastosowanie Hormon oksytocyna ze względu na swój wpływ na relacje - wywoływanie potrzeby bliskości i silnego przywiązania nazywany jest hormonem miłości. Oksytocyna produkowana jest przez podwzgórze. Kojarzona jest głównie jako hormon… 12.10.2019 4 min.
Emilia Kruszewska Progesteron – funkcje w organizmie. Jak badać, jakie ma normy i jak go uzupełniać? Progesteron to jeden z najważniejszych hormonów żeńskich. Jego znaczenie wzrasta szczególnie w okresie ciąży lub jej planowania. Umożliwia nie tylko zajście w ciążę, ale też prawidłowy rozwój płodu. Niedobór czy też… 24.02.2019 4 min.
lek. Agnieszka Widera Hormony tarczycy – jak interpretować wyniki i kiedy należy wykonać badanie krwi? 16.02.2019 4 min.