5 min.
Nieprzyjemny zapach z ust? To może być halitoza

Unsplash.com
09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
Halitoza, czyli nieprzyjemny zapach z ust, dotyka bardzo dużą część społeczeństwa. Niektóre źródła wskazują, że dotyczy on nawet 25 % osób na całym świecie. – Halitoza negatywnie wpływa na jakość życia i kontakty międzyludzkie – pisze dr Małgorzata Andrzejewska, dentystka.
Halitoza to temat wstydliwy. Nie oznacza to jednak, że nie możemy o nim mówić. Temat ten podjęła w swoim ostatnim poście na Instagramie dr Małgorzata Andrzejewska, dentystka. Jakie są przyczyny pojawienia się nieprzyjemnego zapachu z ust? Ekspertka wyjaśnia.
Halitoza – przyczyny
„Główną przyczyną jest niedostateczna higiena jamy ustnej. (…) Bardzo ważne jest również dokładne czyszczenie języka – zwłaszcza jego tylnej części. Jeśli Wasza szczoteczka nie posiada elementu do higieny języka, zaopatrzcie się w specjalne „czyścidełko”. (…)
Ubytki próchnicowe również mogą powodować nieprzyjemny zapach z ust. Najlepiej co 6 miesięcy kontrolować stan swojego uzębienia u stomatologa – wtedy będziecie mieć pewność, że nic złego z Waszymi zębami się nie dzieje.
Choroba dziąseł (…). Jeśli podczas mycia zębów zauważycie krwawienie z dziąseł, KONIECZNIE powinniście umówić się do dentysty. Stan zapalny dziąseł nie tylko może powodować nieprzyjemny zapach z ust, ale wpływa niekorzystnie na cały organizm.
Jeśli mimo usunięcia przyczyn stomatologicznych, halitoza cały czas się utrzymuje należy podjąć kolejny krok, czyli skonsultować się z LARYNGOLOGIEM.
Przewlekłe stany zapalne zatok, nawracające anginy i nieżyt nosa również mogą być przyczyną nieprzyjemnego zapachu z ust.
Wpływ ma również nieprawidłowa praca ślinianek i w związku z tym mniejsza ilość wydzielanej śliny.
Może wydawać się to dziwne, ale tylko w niewielkim odsetku halitoza jest efektem chorób układu pokarmowego. Jeśli jednak wyżej opisane potencjalne przyczyny zostały wykluczone, należy skonsultować się z GASTROENTEROLOGIEM lub INTERNISTĄ. Grzybica układu pokarmowego, zapalenie błony śluzowej żołądka czy zespół złego wchłaniania to tylko niektóre jednostki chorobowe, które mogą wywoływać halitozę.
Oczywiście wpływ ma również DIETA. Powinna zawierać błonnik, aby wspierać pracę jelit oraz ograniczać cukry proste, które są świetną pożywką dla bakterii. Głodówki również mogą wywoływać halitozę!
Inne możliwe przyczyny to zaburzenia hormonalne.
A także STRES i niektóre leki ZMNIEJSZAJĄCE WYDZIELANIE ŚLINY.
Pamiętajcie jednak, że AŻ W 90% HALITOZA MA PRZYCZYNĘ STOMATOLOGICZNĄ! Jeśli zatem borykacie się z tym problemem, najlepiej w pierwszej kolejności udajcie się do dentysty.” – pisze dentystka na swoim profilu „Dr Andrzejewska” na Instagramie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Halitoza – domowe sposoby
Zmagasz się z nieprzyjemnym zapachem z ust? Pomóc mogą domowe sposoby, ale tylko gdy przyczyną halitozy jest nieprawidłowa higiena jamy ustnej. Szczotkuj zęby i język przynajmniej 3 razy dziennie. Nie zapominaj też o stosowaniu nici dentystycznej.
Ważne jest też odpowiednie nawodnienie organizmu. Na poprawę oddechu wpłynie także rezygnacja z kawy i alkoholu.
Zobacz także
Spodobał ci się artykuł? Poleć go koleżance
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022