Przejdź do treści

Bandaż elastyczny. Samoprzylepny czy klasyczny? Kiedy użyć, jak założyć, ile kosztuje

Bandaż elastyczny. Samoprzylepny czy klasyczny? Kiedy użyć, jak założyć, ile kosztuje Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Bandaże wykorzystywane są do zabezpieczania opatrunków przed przemieszczaniem oraz do unieruchamiania kończyn. Dzięki delikatnemu uciskowi bandaże zapobiegają rozwojowi opuchlizny, ale też powstawaniu zakrzepów. Aby bandaż elastyczny mógł spełniać swoją funkcję, musi być prawidłowo założony. Podpowiadamy, jak to zrobić.

 

Czym jest bandaż elastyczny?

Bandaże elastyczne są opaskami o niskiej bądź wysokiej rozciągliwości. Ich zadaniem jest unieruchomienie kończyny, ale również wytworzenie delikatnego miejscowego nacisku. Ma to na celu minimalne ograniczenie przepływu krwi – w takim stopniu, by zapobiec m.in. powstawaniu obrzęków na unieruchomionej kończynie. Stąd tego typu bandaże uciskowe wykorzystywane są przy złamaniach, zwichnięciach czy wzmożonym napięciu mięśniowym.

Rodzaje bandaży elastycznych

Współcześnie stosuje się kilka typów bandaży elastycznych. Różnią się przede wszystkim składem i przeznaczeniem. Zanim więc kupisz bandaż elastyczny w aptece – upewnij się, czy będzie on odpowiedni do twoich potrzeb i problemu, który ma rozwiązać.

Bandaże samoprzylepne (bandaże elastyczne kohezyjne)

Produkowane są z bawełny z dodatkiem wiskozy i poliamidu albo z bawełny z dodatkiem elastanu i lateksu. Bandaż samoprzylepny łączy się wyłącznie sam ze sobą. Podczas zakładania nie ma obaw, że przyklei się do skóry niczym plaster lub zlepi włosy. Kupując bandaż samoprzylepny w aptece, pamiętaj, by zaopatrzyć się w odpowiednią jego ilość – jest to bowiem produkt jednorazowego użytku. Po zdjęciu nie nadaje się do ponownego założenia.

Złamanie kości

Bandaże elastyczne o niskiej rozciągliwości

Produkowane są z bawełny lub bawełny z dodatkiem jedwabiu poliamidowego i przędzy elastomerowej. Po założeniu zachowują stabilność i utrzymują opatrunek na właściwym miejscu. Wykorzystywane są do zapobiegania obrzękom (w tym obrzękom limfatycznym) i zakrzepom.

Bandaże elastyczne o wysokiej rozciągliwości

Produkowane są z bawełny z dodatkiem jedwabiu poliamidowego oraz przędzy elastomerowej. Mają charakterystyczną siateczkowatą powierzchnię, co sprawia, że zachowują swoje ułożenie po założeniu na ciało. Dzięki wysokiej rozciągliwości jest wykorzystywany przy powiększającej się szybko opuchliźnie. Zastosowanie w tym wypadku bandaża elastycznego o niskiej rozciągliwości mogłoby doprowadzić do niedokrwienia.

Bandażowanie – jak je prawidłowo wykonać?

Przed rozpoczęciem bandażowania – przyjmij wygodną pozycję (leżącą lub siedzącą). Pamiętaj przy tym o podparciu kończyny. Zacznij owijanie od góry powyżej lub pod miejscem uszkodzenia. Po wykonaniu kilku obwojów kolistych sprawdź, czy nie jest założony ani zbyt ciasno, ani za luźno. Jak to zrobić? Bandaż nie może się przesuwać, a jednocześnie musi umożliwić swobodne włożenie pod niego dwóch palców. Wykonując kolejne obwoje (już w miejscu uszkodzenia), zadbaj o to, by opatrunek nałożony na ranę czy opuchliznę się nie przemieszczał. Aby prawidłowo wykonać bandażowanie – każdy kolejny obwój powinien pokrywać w dwóch trzecich powierzchnię poprzedniego obwoju. Dzięki temu całość będzie stabilna.

Zwichnięcie kostki – jak się objawia i w jaki sposób leczyć kontuzję?

Bandaż elastyczny – cena

Cena bandaża elastycznego zależna jest od jego szerokości i rodzaju. Za opaskę samoprzylepną o szerokości 5 cm i długości 4,5 m zapłacisz około 5 zł. Bandaż elastyczny nierozciągliwy o szerokości 10 cm i długości 5 m kosztuje około 3 zł, natomiast bandaż elastyczny rozciągliwy o analogicznych parametrach – około 2 zł.

Źródła:

  1. A. Krupienicz, Bandażowanie. Podręcznik desmurgii dla studentów pielęgniarstwa, Edra Urban & Partner Sp. z o.o., Wrocław 2020.
  2. A. Chrząszczewska, Bandażowanie, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2007.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.