Przejdź do treści

GIS ostrzega przed środkami na komary i kleszcze. Niektóre z nich mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne

GIS ostrzega przed środkami na komary i kleszcze. Niektóre z nich mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne
GIS ostrzega przed środkami na komary i kleszcze. Niektóre z nich mogą być nie tylko nieskuteczne, ale też niebezpieczne / iStock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane” – zaznacza GIS w komunikacie prasowym. Jak sprawdzić, czy nie popełniamy błędu, wybierając taki, a nie inny środek na komary? 

Nieznośne komary

Robi się coraz cieplej, a w związku z tym jesteśmy coraz bardziej narażeni na komary. Ugryzienia przez nie są czasami nieuniknione, ale dzięki zastosowaniu specjalnych środków możemy zminimalizować ryzyko ugryzienia, a także uniknąć nieprzyjemnych dolegliwości będących wynikiem ugryzienia – świądu, opuchlizny, zaczerwienienia.

Dzięki repelentom zmniejszamy też szansę na wystąpienie różnych chorób, takich jak: borelioza czy kleszczowe zapalenia mózgu. Tylko pytanie, jakie preparaty wybrać?

Jak pisze w swoim najnowszym komunikacie GIS, obecnie na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do odstraszania komarów, kleszczy i innych owadów. Większość z nich ma postać olejków, emulsji, aerozoli i płynów, jednak coraz częściej można spotkać repelenty w postaci plastrów lub bransoletek zwierających olejki eteryczne.

Zioło w misce

„Zagrożenie dla życia i zdrowia”

„Warto pamiętać, że repelenty nieposiadające pozwolenia niezależnie od ich postaci mogą nie wykazywać sugerowanego działania odstraszającego owady, a nawet jeśli ich działanie jest skuteczne, to ich stosowanie może stwarzać zagrożenie dla życia i zdrowia” – ostrzega polski Główny Inspektorat Sanitarny.

GIS zaleca, by zwrócić szczególną uwagę na produkty dostępne w sklepach internetowych i na platformach e-commerce, a także w nieoficjalnych kanałach dystrybucji i od podmiotów nieprowadzących oficjalnej działalności gospodarczej.

Tylko produkty biobójcze posiadające pozwolenie, stosowane zgodnie z przeznaczeniem i w sposób określony przez producenta, są produktami o udowodnionym działaniu, które mogą być bezpiecznie i skutecznie stosowane” – zaznacza GIS.

Masz wątpliwość, czy kupiłaś na pewno skuteczny i bezpieczny środek na komary? Możesz to sprawdzić. Tego typu produkty podlegają wpisowi do Wykazu Produktów Biobójczych, który jest dostępny na stronie Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.