Przejdź do treści

Biżuteria nazębna – co trzeba o niej wiedzieć? Wyjaśnia stomatolog

diament
Biżuteria nazębna - co trzeba o niej wiedzieć?/Unsplash
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

– Biżuteria nazębna wykonana jest z całkowicie bezpiecznego dla zdrowia materiału. Może być mocowana na zębach naturalnych, odbudowanych protetycznie, a nawet na licówkach – mówi implantolog, chirurg stomatolog, Piotr Stępień z Implant-Art. w Warszawie.

Modę na ozdoby przyklejane do szkliwa zęba zapoczątkowały gwiazdy estrady – noszą ją m.in. wokalista Simply Red – Mick Hucnall, Madonna czy Mick Jagger. Różnorodne kształty ozdób nazębnych, jak gwiazdki, serduszka, motywy zwierzęce – tworzą wraz z zadbanymi zębami niepowtarzalny urok.

Biżuteria nazębna, czyli twinkles, to alternatywa dla innych metod dekorowania ciała, jest całkowicie bezpieczna i co istotne – odwracalna.

Biżuteria nazębna, czyli co?

Biżuteria nazębna to nowe osiągnięcie stomatologii estetycznej, z którego korzystają osoby chcące się wyróżnić, a przy tym podkreślić swój uśmiech i oryginalność. Twinkles to elementy ze złota, kamieni szlachetnych bądź szkła kryształowego mocowane do powierzchni zęba. Ozdoba najczęściej jest zakładana na górną jedynkę, dwójkę bądź trójkę. Utrzymuje się na zębach od kilku miesięcy do kilku lat.

Jak mówi implantolog i chirurg stomatolog, dr Piotr Stępień, biżuterię nazębną może nosić każdy, pod warunkiem jednak, że zęby są zdrowe, z mocnym szkliwem. Duża gama wzorów pozwala na dobranie idealnej ozdoby dla każdego wieku czy płci. Biżuteria może być mocowana na zębach naturalnych jak i tych odbudowywanych protetycznie (w tym na licówkach).

– Przed zabiegiem warto wykonać test alergiczny, ponieważ niektóre materiały uczulają. Zdarzają się przypadki alergii kontaktowej, zwłaszcza w miejscach, gdzie ozdoba dotyka śluzówki – podkreśla dr Stępień.

Dla zwiększenia efektu noszonej biżuterii, przed jej założeniem można wykonać zabieg wybielania zębów – zyska wtedy na atrakcyjności.

Biżuteria nazębna – jak wygląda zabieg?

– Zabieg jest całkowicie bezbolesny i nie narusza powierzchni zęba. Ząb jest wytrawiany tylko miejscowo i biżuteria jest przyklejana do powierzchni szkliwa przy użyciu klejów kompozytowych utwardzanych światłem profesjonalnej lampy polimeryzacyjnej jak przy zwykłym wypełnieniu. Spodnia część biżuterii posiada strukturę perforowaną przygotowaną w sposób perfekcyjny do połączenia biżuterii z klejami zębowymi. Procedura założenia ozdoby trwa nie dłużej niż kwadrans – wyjaśnia specjalista i dodaje: – W momencie, kiedy nie chcemy już nosić ozdoby, jest ona odklejana a klej można spolerować z powierzchni zęba.

Po założeniu biżuterii możliwy jest niewielki dyskomfort, zanim organizm nie przystosuje się do nowej sytuacji.

Zalecenia po zabiegu

  • Nie spożywać pokarmów przez godzinę.
  • Nie powinno się myć zębów przez 12 godzin.
  • Nie należy jeść twardych rzeczy przez 12 godzin.
  • Nie wolno naciskać ozdoby przez 12 godzin.

Bezpośrednio po zabiegu można pić płyny. Należy pamiętać, że ozdoba ma charakter półtrwały i próby sprawdzenia trwałości przyklejonej biżuterii lub jej pocieranie mogą skutkować odpadnięciem ozdoby.

Biżuteria nazębna – przeciwskazania

Przeciwwskazaniem do przeprowadzenia zabiegu jest:

  • uczulenie na materiały dentystyczne,
  • zmiany próchnicowe bądź stan zapalny,
  • kamień nazębny,
  • sztuczne zęby (protezy ruchome, mosty, korony – w takich przypadkach biżuteria nazębna może się nie utrzymać).

Skutki uboczne

Jak każdy zabieg, tak i ten wiąże się z ryzykiem wystąpienia efektów ubocznych. W sporadycznych przypadkach mogą pojawić się na powierzchni szkliwa niewielkie przebarwienia w postaci białych plam. Do bardzo rzadkich powikłań należą nadżerki czy rany błony śluzowej w projekcji założonej ozdoby. Występują one pod postacią płytkich bolesnych zagłębień w śluzówce jamy ustnejnajczęściej ulegają samoistnemu wygojeniu.

Jak dbać o higienę po założeniu biżuterii?

– Nie ma szczególnych obwarowań, jeżeli chodzi o kwestię higieny jamy ustnej po założeniu biżuterii – wyjaśnia dr Piotr Stępień. – O zęby dba się tak samo i dokładnie je myje dookoła biżuterii, zwłaszcza jeśli jest bardziej odstająca, bo łatwiej dookoła mogą odkładać się osady, co wiąże się ze zwiększonym ryzykiem wystąpienia próchnicy i chorób dziąseł.

Zalecane jest nitkowanie zębów. Warto również co 6 miesięcy odwiedzać stomatologa w celu usunięcia kamienia nazębnego.

Nosząc biżuterię nazębną, powinno się zrezygnować z picia zimnych płynów gazowanych oraz jedzenia lodów – mogą spowodować, że ozdoba ulegnie odklejeniu.

Koszt zabiegu

Założenie wraz z przyklejeniem biżuterii nazębnej waha od 50 do 400 zł, wszystko zależy, z jakiego metalu szlachetnego lub kamienia jest zrobiona. Do ceny samego zabiegu należy dodać koszt zakupu samej biżuterii nazębnej.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.