Przejdź do treści

Blanka Lipińska: „Jestem inwalidą. Jeszcze rok i dojdę do siebie”

Blanka Lipińska bardzo cierpi \MWMEDIA
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blanka Lipińska zasłynęła odważnym erotykiem „365 dni”. Ostatnio pisarka nie może cieszyć się dobrym samopoczuciem. Udzieliła wywiadu, w którym opowiedziała o swoich problemach zdrowotnych. Co jej dolega?

Ból i rehabilitacja

Ostatnio autorka „365 dni” nie może cieszyć się pełnią życia. Boryka się z przepukliną kręgosłupa na odcinku lędźwiowym, która przynosi jej ból i utrudnia codzienne funkcjonowanie. Choroba towarzyszy jej od lat. Ale niedawno przepuklina pękła i uszkodziła nerw. Przez to Blanka Lipińska ma sparaliżowaną nogę. Czeka ją długa rehabilitacja.

Stało się tak, że się zepsuło, ale to się zepsuło wiele lat temu, bo sport to najkrótsza droga do kalectwa, a ja mam przepuklinę na odcinku lędźwiowym. Jak większość społeczeństwa zresztą, tylko nie wszystkim ona gruchnie. A mi gruchła i wbił mi się kawałek krążka z międzykręgów w nerw i sparaliżowało mi prawą nogę. Jeszcze rok i dojdę do siebie. Rehabilitacja potrwa rok” – opowiedziała Lipińska w rozmowie z portalem Pomponik.

Jak zauważa pisarka, obecnie nie może wykonywać nawet najprostszych czynności. W smutnym wywiadzie określiła siebie mianem inwalidki. Narzekała też na ogromny ból, który jej dokucza.

Ja mogę tylko leżeć. Jak siedziałam teraz na krześle, to już mi zaczął iść ból od lędźwiowego do kolana. (…) Bo ja teraz jestem generalnie krzywa, nie no, dramat. Takiego bólu nie czułam nigdy w życiu. Ja teraz jestem inwalidą. Ja z tym chorym kręgosłupem pojechałam do Tajlandii i tam leżałam” – wyznała w rozmowie z portalem.

Blanka Lipińska to kolejna gwiazda, która zdecydowała się opowiedzieć mediom o chorym kręgosłupie. Przed laty z nowotworem kręgosłupa borykała się aktorka Weronika Książkiewicz. Na szczęście wygrała walkę z rakiem. Z kolei Sylwia Wysocka, aktorka znana m.in. z serialu ” Na Wspólnej”, rok temu została dotkliwie pobita: sprawca – ówczesny partner – złamał jej kręgosłup, po czym musiała przechodzić żmudną rehabilitację. Dorota Rabczewska, piosenkarka, z bólem kręgosłupa borykała się pięć lat. Groził jej nawet wózek inwalidzki.

ból kręgosłupa

Przepuklina kręgosłupa: co to jest?

Przepuklina kręgosłupa jest schorzeniem jądra miażdżystego tarczy międzykręgowej kręgosłupa. Istota przepukliny kręgosłupa polega na uwypukleniu jądra lub jego fragmentu w kierunku rdzenia kręgowego oraz innych struktur kanału kręgowego, w wyniku czego dochodzi do ucisku i drażnienia korzeni nerwowych. Przepuklina kręgosłupa lędźwiowego stanowi blisko 70 proc.  przypadków schorzenia tego typu.

Dlaczego dochodzi do przepukliny? W wyniku codziennej pracy kręgosłupa, obciążeń fizycznych, mikrourazów i rozwijających się w organizmie stanów patologicznych, krążki międzykręgowe tracą swoją elastyczność, a jego warstwy pękają, tworząc w danym miejscu ubytek masy

Objawy:

  • ból, zaburzenia czucia i drętwienia miejscowe oraz promieniujące do nóg, najczęściej jednostronnie;
  • objawy rwy kulszowej;
  • wzmożone napięcie mięśni przykręgosłupowych;
  • niedowład lub porażenie siły mięśniowej kończyn dolnych i lędźwiowego odcinka kręgosłupa, co może prowadzić do zaników mięśniowych objawiających się zmniejszeniem obwodów mięśni nóg;
  • osłabienie odruchów ścięgnistych;
  • wzmożone objawy rozciągowe;
  • pogorszenie jakości chodu;
  • bóle w nadbrzuszu i pachwinach;
  • wzmożona potrzeba oddawania moczu i stolca;
  • ból podczas wypróżniania.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.