Przejdź do treści

Błędne przekonania, które nie pozwalają cieszyć się seksem. „Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś” – mówi psycholożka

Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels
Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Choroby przenoszone drogą płciową są obecnie „poza kontrolą”. Liczba zarażonych osób nieustannie rośnie
Lekarz zbagatelizował jej objawy. O tym, że to rak piersi, 29-latka dowiedziała się w ósmym miesiącu ciąży
Natalia Nykiel: „Normalne, że ich dotykam”. To ważny spot, który powinna obejrzeć każda nastolatka
Czujesz, że przytłaczają cię emocje? Wypróbuj technikę samoregulacji STOP
Śpisz w skarpetkach? Sprawdź, czy to na pewno dobry pomysł

„Błędne przekonania biorą się z negatywnych doświadczeń, ze skryptów rodzinnych przekazywanych sobie międzypokoleniowo, ze słów wypowiedzianych przez autorytety (rodziców, kolegów), czy z gazety. Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś. Na całe szczęście można nad nimi pracować i je modyfikować” – tak o przekonaniach, które nie pozwalają cieszyć się seksem, pisze psycholożka Katarzyna Kucewicz na swoim profilu @psycholog_na_insta na Instagramie. Jakie to więc przekonania?

Zastanawiasz się, czy wasz seks jest dobry? Czy twojemu partnerowi podoba się twoje ciało? A może interesuje cię, czy wspólnie możecie zrobić coś, by było wam jeszcze lepiej? Sprawdź, czy nie kierują tobą błędne przekonania. Pisze o nich Katarzyna Kucewicz.

Na pewno w seksie lubi to co ja

„Ludzie mają różne progi wrażliwości sensorycznej, różne fantazje, różne potrzeby i doświadczenia. A to wszystko rzutuje na ich preferencje w seksie. Nie zamykaj się w myśleniu, że każdy lubi tak jak ty albo tak jak twój/twoja ex. Zapytaj, czy tak jest ok, przyglądaj się reakcjom, eksploruj na różne sposoby, miej otwartość na sugestie, by robić coś inaczej zamiast się obrażać” – pisze Katarzyna Kucewicz na swoim profilu na Instagramie.

Wszyscy normalni ludzie mają seks tak często jak ja

Dalej psycholożka pisze o normach.

„Normy w zakresie 'ile to jest dużo’ są bardzo szerokie, a wielu specjalistów twierdzi, że na dobrą sprawę i raz dziennie, i raz w tygodniu to jest ok. Oznacza to w praktyce, że twoja norma może być zupełnie inna niż norma drugiej osoby. Warto otworzyć się wtedy na wspólne szukanie rozwiązań, a nie atakować kogoś, że każdy normalny człowiek lubi tyle seksu co ty” – wyjaśnia ekspertka.

I dodaje, że naukowcy mówią, że seks mniej niż 10 razy w roku nie sprzyja budowaniu więzi. Problematyczne za dużo jest wtedy, gdy seks przysłania człowiekowi inne aktywności życiowe i staje się głównym narzędziem regulacji nastroju. Problematyczne za mało – kiedy kompletnie nie mamy ochoty na seks i brak libido utrzymuje się długo, bez żadnych zmian.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Każda krytyka w seksie to informacja o mnie

Katarzyna Kucewicz pisze, że chociaż miło jest, jak ktoś nas docenia, to nawet osoby z rewelacyjnym seksualnym wyczuciem mogą się pomylić, zrobić coś za mocno, za ostro albo zbyt delikatnie.

„Nie obrażaj się i nie bierz do siebie krytyki twoich seksualnych działań. To nie jest o tobie, tylko o tym, jak ktoś potrzebuje być traktowany w seksie. Super, że o tym mówi – to świetny start, żeby polepszyć wasze życie intymne. Nie zatapiaj się w lęku, że krytyka to ukryty komunikat 'nie chcę cię’, 'źle mi z tobą’, 'jesteś brzydki’. Potraktuj ją jako zachętę do eksploracji i rozwijanie waszego wspólnego doświadczenia” – dodaje psycholożka.

Ekspertka wyjaśnia, że kiedy każdą krytykę bierzemy do siebie i się dąsamy, to druga osoba w końcu przestanie zgłaszać swoje potrzeby i oddali się – i od nas, i od wiary, że możecie mieć super seks.

„Chyba że krytyka podana jest w niejadalnej formie docinek, agresywnych zaczepek czy wyśmiewania. Pamiętaj o swoich granicach” – dodaje Kucewicz.

Nie chce seksu ze mną, a z inną osobą to by pewnie…

„Nie ma nic gorszego w komunikacji od własnoręcznego stawiania diagnozy, dlaczego ukochana osoba powiedziała 'nie’. Jeśli nie wiemy, to zapytajmy, zamiast tworzyć scenariusz, że na pewno z tamtą dziewczyną/tamtym chłopakiem to by seks był. Branie do siebie odmowy i takie interpretacje jeszcze nigdy nikogo nie zbliżyły do siebie i nie zachęciły do seksu.

Jeśli każde 'nie’ traktujesz jako informacje na twój temat – to nic z tej relacji może nie zostać. Posłuchaj, o czym jest to 'nie’, postaraj się je zrozumieć, zaproponuj rozwiązania, kiedy się powtarza, wyraź swoje zmartwienie, zaniepokojenie, potraktuj 'nie’ jako waszą wspólną sprawę, a nie przytyk” – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Na pewno cały czas ocenia moje ciało

Jak pisze psycholożka, człowiek w ekstazie nie ma specjalnych zasobów do tego, by lustrować i wnikliwie analizować to, jak wygląda druga strona, bo właśnie oddaje się wielkiej przyjemności.

„Kiedy w czasie seksu twoje myśli wędrują wokół własnego wyglądu, to przestajesz być tak mocno zaangażowana w seks i tracisz to, co najcenniejsze – spontaniczność, beztroską zabawę, oddawanie się szczęściu z bycia razem, przestajesz też być podniecona, co druga strona może odebrać jako problem, niechęć do niej. Błędne koło!” – wymienia ekspertka.

Jak powiem czego chcę, to mnie wyśmieje albo odejdzie

„Wszyscy ludzie w temacie seksu są wysoko wrażliwi. Boimy się m.in. tego, że jeśli zaczniemy pokazywać swoją prawdę, to ktoś nas odrzuci albo wyszydzi. Dlatego nierzadko ludzie, zamiast komunikacji, stosują uniki i albo rezygnują z własnych pragnień całkowicie, albo realizują je poza związkiem.

Pokazanie swojego seksu, swoich zasad, swoich fascynacji wymaga zaufania i bliskości. Nie czując się w relacji bezpiecznie, nie czując się kochanymi i chcianymi, możemy stronić od prawdy i działać według oczekiwań drugiej strony.

Otwierając się na rozmowę o oczekiwaniach, dajesz związkowi szansę wejść na wyższy poziom bliskości. Jeśli masz obiekcje, to zadaj sobie pytanie, co jest ich podłożem?” – pisze ekspertka.

Z naszymi problemami w seksie nie da się nic zrobić

Ekspertka tłumaczy, że wiele par uważa, że z ich problemami nic się nie da zrobić, bo to na przykład kwestia niedopasowania anatomicznego. Tymczasem warto zawsze w takich sytuacjach zasięgnąć porady specjalisty.

„Seksuolog może otworzyć wam oczy na kompletnie nowe obszary satysfakcji i zaproponować przeróżne treningi i opcje pomocy. Wiele par w gruncie rzeczy jest w stanie się do siebie dopasować i nauczyć odkrywania swojej przyjemności, jeśli ma do tego motywację oraz wewnętrzną gotowość na pracę nad seksem i rozmowy o nim” – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Katarzyna Kucewicz – kim jest?

Katarzyna Kucewicz jest psycholożką, pedagożką, psychoterapeutką i terapeutką zaburzeń seksualnych. Współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Propagatorka psychologii i psychoterapii. Na Instagramie prowadzi swój cykl rozmów „Nocne Rozmowy Terapeutów”. Współautorka książki „Pięknie odmienni”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Zuzanna Kania, seksuolożka /fot. archiwum prywatne

„W skrajnych przypadkach nierozładowane napięcie seksualne może przerodzić się nawet w depresję” – ostrzega seksuolożka Zuzanna Kania

„Naszą misją od początku było wyjście z wulgarnej i przemocowej narracji wokół gadżetów erotycznych” – mówią założycielki queerowego butiku erotycznego

Kamasutra - czego można się z niej nauczyć?

Kamasutra – co to jest? Czym różnią się pozycje dla początkujących i zaawansowanych?

„Warto mówić: 'Potrzebuję, żebyśmy się dłużej kochali’ zamiast 'To ty dochodzisz za szybko'”. Seksuolożka o tym, jak rozwiązywać nieporozumienia w seksie

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet?

Słyszałaś o prezerwatywach dla kobiet? Dominik Haak wyjaśnia, co powinnaś o nich wiedzieć

„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? / unsplash

Jak bezpiecznie uprawiać seks oralny? Odpowiada dr Agnieszka Nalewczyńska

Unsplash

6 obaw dotyczących seksu, które wiele z nas ma w łóżku. Nie tylko cellulit i odrastające włoski

Mycie zębów po seksie oralnym / istock

Czy po seksie oralnym należy umyć zęby? Dentystka Marta Bik-Tavares wyjaśnia

Zapalenie żołędzi – przyczyny, objawy, leczenie i profilaktyka

Orgazm pochwowy bez tabu

Orgazm pochwowy bez tabu

Petting – co to jest, sposoby pettingu, petting a ciąża

HELLO PIONIERKI: Jak Michalina Wisłocka uczyła Polki seksualności i autoerotyzmu na wiele lat przed znalezieniem punktu „G”

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Nie tylko nieudawany orgazm…Poznaj łóżkowy savoir-vivre!

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

Bezpieczna seksualność / pexels

„Wiesz, co jest naprawdę seksowne? Wiedza!” Już niedługo 7. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Bezpieczna Seksualność”

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

Lubrykant - jak wybrać najlepszy? / istock

Jaki jest idealny lubrykant? Dr Agnieszka Nalewczyńska wyjaśnia

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

para zakochanych, romantyczny wieczór

Nie masz ochoty na seks? Poznaj 8 sposobów na podniesienie libido

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

5 rzeczy, które mężczyźni uwielbiają w łóżku

Kobieta leżąca w łóżku

9 możliwych przyczyn krwawienia po seksie

laboratorium

D-dimery – co to jest? Jak obniżyć zbyt wysoki poziom?

Kobieta siedzi

Krwawienie po okresie – przyczyny, objawy, kolory wydzielin

×