Przejdź do treści

Błędne przekonania, które nie pozwalają cieszyć się seksem. „Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś” – mówi psycholożka

Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels
Błędne przekonania dotyczące seksu / pexels
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim
Ciężko ustać ci w tej pozycji? Naukowcy mówią, o czym może to świadczyć
„Nadżerkę, taką prawdziwą, będzie miało tylko 30 proc. z was. To, czym najczęściej 'straszą’ was ginekolodzy, to ektopia” – mówi dr Agnieszka Nalewczyńska
Dieta łagodząca objawy PMS, czyli co jeść, żeby mniej cierpieć
Ciśnieniomierze odejdą w zapomnienie? Grafenowy tatuaż sam zmierzy ciśnienie krwi
Wyleczą migrenę botoksem. Przełomową terapię zrefunduje państwo

„Błędne przekonania biorą się z negatywnych doświadczeń, ze skryptów rodzinnych przekazywanych sobie międzypokoleniowo, ze słów wypowiedzianych przez autorytety (rodziców, kolegów), czy z gazety. Zwykle podszyte są lękiem, brakiem wiary w siebie i w kogoś. Na całe szczęście można nad nimi pracować i je modyfikować” – tak o przekonaniach, które nie pozwalają cieszyć się seksem, pisze psycholożka Katarzyna Kucewicz na swoim profilu @psycholog_na_insta na Instagramie. Jakie to więc przekonania?

Zastanawiasz się, czy wasz seks jest dobry? Czy twojemu partnerowi podoba się twoje ciało? A może interesuje cię, czy wspólnie możecie zrobić coś, by było wam jeszcze lepiej? Sprawdź, czy nie kierują tobą błędne przekonania. Pisze o nich Katarzyna Kucewicz.

Na pewno w seksie lubi to co ja

„Ludzie mają różne progi wrażliwości sensorycznej, różne fantazje, różne potrzeby i doświadczenia. A to wszystko rzutuje na ich preferencje w seksie. Nie zamykaj się w myśleniu, że każdy lubi tak jak ty albo tak jak twój/twoja ex. Zapytaj, czy tak jest ok, przyglądaj się reakcjom, eksploruj na różne sposoby, miej otwartość na sugestie, by robić coś inaczej zamiast się obrażać” – pisze Katarzyna Kucewicz na swoim profilu na Instagramie.

Wszyscy normalni ludzie mają seks tak często jak ja

Dalej psycholożka pisze o normach.

„Normy w zakresie 'ile to jest dużo’ są bardzo szerokie, a wielu specjalistów twierdzi, że na dobrą sprawę i raz dziennie, i raz w tygodniu to jest ok. Oznacza to w praktyce, że twoja norma może być zupełnie inna niż norma drugiej osoby. Warto otworzyć się wtedy na wspólne szukanie rozwiązań, a nie atakować kogoś, że każdy normalny człowiek lubi tyle seksu co ty” – wyjaśnia ekspertka.

I dodaje, że naukowcy mówią, że seks mniej niż 10 razy w roku nie sprzyja budowaniu więzi. Problematyczne za dużo jest wtedy, gdy seks przysłania człowiekowi inne aktywności życiowe i staje się głównym narzędziem regulacji nastroju. Problematyczne za mało – kiedy kompletnie nie mamy ochoty na seks i brak libido utrzymuje się długo, bez żadnych zmian.

W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:

Każda krytyka w seksie to informacja o mnie

Katarzyna Kucewicz pisze, że chociaż miło jest, jak ktoś nas docenia, to nawet osoby z rewelacyjnym seksualnym wyczuciem mogą się pomylić, zrobić coś za mocno, za ostro albo zbyt delikatnie.

„Nie obrażaj się i nie bierz do siebie krytyki twoich seksualnych działań. To nie jest o tobie, tylko o tym, jak ktoś potrzebuje być traktowany w seksie. Super, że o tym mówi – to świetny start, żeby polepszyć wasze życie intymne. Nie zatapiaj się w lęku, że krytyka to ukryty komunikat 'nie chcę cię’, 'źle mi z tobą’, 'jesteś brzydki’. Potraktuj ją jako zachętę do eksploracji i rozwijanie waszego wspólnego doświadczenia” – dodaje psycholożka.

Ekspertka wyjaśnia, że kiedy każdą krytykę bierzemy do siebie i się dąsamy, to druga osoba w końcu przestanie zgłaszać swoje potrzeby i oddali się – i od nas, i od wiary, że możecie mieć super seks.

„Chyba że krytyka podana jest w niejadalnej formie docinek, agresywnych zaczepek czy wyśmiewania. Pamiętaj o swoich granicach” – dodaje Kucewicz.

Nie chce seksu ze mną, a z inną osobą to by pewnie…

„Nie ma nic gorszego w komunikacji od własnoręcznego stawiania diagnozy, dlaczego ukochana osoba powiedziała 'nie’. Jeśli nie wiemy, to zapytajmy, zamiast tworzyć scenariusz, że na pewno z tamtą dziewczyną/tamtym chłopakiem to by seks był. Branie do siebie odmowy i takie interpretacje jeszcze nigdy nikogo nie zbliżyły do siebie i nie zachęciły do seksu.

Jeśli każde 'nie’ traktujesz jako informacje na twój temat – to nic z tej relacji może nie zostać. Posłuchaj, o czym jest to 'nie’, postaraj się je zrozumieć, zaproponuj rozwiązania, kiedy się powtarza, wyraź swoje zmartwienie, zaniepokojenie, potraktuj 'nie’ jako waszą wspólną sprawę, a nie przytyk” – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Na pewno cały czas ocenia moje ciało

Jak pisze psycholożka, człowiek w ekstazie nie ma specjalnych zasobów do tego, by lustrować i wnikliwie analizować to, jak wygląda druga strona, bo właśnie oddaje się wielkiej przyjemności.

„Kiedy w czasie seksu twoje myśli wędrują wokół własnego wyglądu, to przestajesz być tak mocno zaangażowana w seks i tracisz to, co najcenniejsze – spontaniczność, beztroską zabawę, oddawanie się szczęściu z bycia razem, przestajesz też być podniecona, co druga strona może odebrać jako problem, niechęć do niej. Błędne koło!” – wymienia ekspertka.

Jak powiem czego chcę, to mnie wyśmieje albo odejdzie

„Wszyscy ludzie w temacie seksu są wysoko wrażliwi. Boimy się m.in. tego, że jeśli zaczniemy pokazywać swoją prawdę, to ktoś nas odrzuci albo wyszydzi. Dlatego nierzadko ludzie, zamiast komunikacji, stosują uniki i albo rezygnują z własnych pragnień całkowicie, albo realizują je poza związkiem.

Pokazanie swojego seksu, swoich zasad, swoich fascynacji wymaga zaufania i bliskości. Nie czując się w relacji bezpiecznie, nie czując się kochanymi i chcianymi, możemy stronić od prawdy i działać według oczekiwań drugiej strony.

Otwierając się na rozmowę o oczekiwaniach, dajesz związkowi szansę wejść na wyższy poziom bliskości. Jeśli masz obiekcje, to zadaj sobie pytanie, co jest ich podłożem?” – pisze ekspertka.

Z naszymi problemami w seksie nie da się nic zrobić

Ekspertka tłumaczy, że wiele par uważa, że z ich problemami nic się nie da zrobić, bo to na przykład kwestia niedopasowania anatomicznego. Tymczasem warto zawsze w takich sytuacjach zasięgnąć porady specjalisty.

„Seksuolog może otworzyć wam oczy na kompletnie nowe obszary satysfakcji i zaproponować przeróżne treningi i opcje pomocy. Wiele par w gruncie rzeczy jest w stanie się do siebie dopasować i nauczyć odkrywania swojej przyjemności, jeśli ma do tego motywację oraz wewnętrzną gotowość na pracę nad seksem i rozmowy o nim” – wyjaśnia Katarzyna Kucewicz.

Katarzyna Kucewicz – kim jest?

Katarzyna Kucewicz jest psycholożką, pedagożką, psychoterapeutką i terapeutką zaburzeń seksualnych. Współtwórczyni Ośrodka Psychoterapii i Coachingu INNER GARDEN w Warszawie. Propagatorka psychologii i psychoterapii. Na Instagramie prowadzi swój cykl rozmów „Nocne Rozmowy Terapeutów”. Współautorka książki „Pięknie odmienni”.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Gang Weneraków z Przychodni Stonewall / mat. prasowe

„Gang weneraków. Złap je wszystkie!”. Nietypowa akcja poznańskiej przychodni

Wakacje z partnerem – co zrobić, by były pełne wrażeń i namiętnych nocy? Podpowiada sex coacherka, Marta Niedźwiecka

„Syn chciał mi podziękować, że 'robiłam seks z tatą'”. Aleksandra Żebrowska rozbrajająco o tym, jak uświadamia swoje dzieci

8 kobiecych chorób, których objawem jest bolesny seks

Kobieta z kwiatkiem

Masturbacja jest fantastyczna! Poznaj 7 zdrowotnych powodów, dla których warto pobawić się samej ze sobą

Kobieta i mężczyzna w łóżku

Mity o seksie oralnym, które powinny wreszcie zostać obalone

Mężczyzna i kobieta. Przytulają się

Nie tylko nieudawany orgazm…Poznaj łóżkowy savoir-vivre!

"Tylko nie zajdź w ciążę!". Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

„Tylko nie zajdź w ciążę!”. Katarzyna Koczułap wyjaśnia, jakie skutki może mieć powtarzanie takich słów nastolatkom

Bezpieczna seksualność / pexels

„Wiesz, co jest naprawdę seksowne? Wiedza!” Już niedługo 7. Ogólnopolska Studencka Konferencja Seksuologiczna „Bezpieczna Seksualność”

„Orgazm może być wywołany nawet przez pocieranie nóg, napinanie mięśni czy samą fantazję”. Czy jest możliwy orgazm bez seksu, mówi edukatorka seksualna Weronika Jóźwiak

Lubrykant - jak wybrać najlepszy? / istock

Jaki jest idealny lubrykant? Dr Agnieszka Nalewczyńska wyjaśnia

„Uważałem, że to jakieś dziwne, niemęskie. Nic z tego nie było prawdą”. Czym jest wazektomia i dlaczego o niej nie rozmawiamy?

„Musimy być delikatni, bo dla nich dotyk drugiego człowieka jest często czymś nowym”. Asystentka seksualna osób z niepełnosprawnością mówi o swojej pracy

Tak, "kobiecy" wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, jak go rozpoznać

Tak, „kobiecy” wytrysk istnieje! Może go osiągnąć nawet połowa z nas. Dominik Haak wyjaśnia, czym dokładnie jest squirting

„Inteligencję seksualną możemy rozwijać. Często jest ona gwarancją orgazmu” – mówi psychoterapeutka Małgorzata Matusiak

Oglądanie cipki - filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Oglądanie cipki – filmowy wymysł czy podstawy edukacji seksualnej? Odpowiada seksuolożka Olga Woźna

Kobieta rozmawia z nastoletnią córką przy stole

„Seksualność twojego dziecka nie należy do ciebie, tylko do niego. Co nie znaczy, że możesz iść na wagary z rodzicielstwa” – ostrzega psycholożka

Orgazm - co warto o nim wiedzieć? / pexels

Freud określił kiedyś orgazm łechtaczkowy jako „dziecinny” i odradzał kobietom dążenie do jego osiągania. Co teraz wiemy o kobiecych orgazmach?

Edukację seksualną zacznij w swoim domu! Psycholożka wyjaśnia, jak się za to zabrać

Edukację seksualną zacznij w swoim domu! Psycholożka wyjaśnia, jak się za to zabrać

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Orgazm łechtaczkowy bez tabu

Wynalezienie tabletki antykoncepcyjnej / pexels

„Antykoncepcja w rękach kobiet, a nie uzależniona od kaprysu mężczyzn, dała siłę. Poczułyśmy, że wreszcie mamy kontrolę nad własnym życiem” – mówi prof. Magdalena Radkowska-Walkowicz

Seks - obniżone libido / unsplash

5 zaskakujących przyczyn mniejszej ochoty na seks

Zakleszczenie podczas seksu / istock

Zakleszczenie podczas seksu. Ginekolog: pamiętam dwa poważne przypadki, które wymagały interwencji szpitalnej

Całująca się para

Slow food, slow life… Czas na slow sex! Czy leniwy seks oznacza nudę?

Najpopularniejsze

Ból trzustki – jak boli trzustka i jak odróżnić ból trzustki od bólu żołądka?

Para na kanapie

Seks analny – co to jest i jakie są najlepsze pozycje analne?

Masturbacja może być jeszcze przyjemniejsza. Poznaj sposoby masturbacji

MCH – co to, podwyższone i poniżej normy. MCH w morfologii

Kobieta

O czym świadczy ból pod łopatką? Charakter bólu, objawy i możliwe sposoby leczenia

kobieta z problemami skórnymi

Wybroczyny (petocje) – co to jest, dlaczego powstają i jak sobie z nimi poradzić?

„Każdy orgazm jest czymś pięknym, jednak ten rodzaj orgazmu jest wyjątkowy”. Seksuolożka o kobiecym wytrysku

ucho kobiety

Domowe sposoby na zatkane ucho. Jak odetkać ucho zatkane: woskowiną, katarem, wodą?

para w łóżku

Fellatio, czyli oswajanie penisa. 7 najważniejszych zasad!

Ropiejące oczy kobiety

Ropiejące oczy u dzieci i dorosłych – przyczyny i metody leczenia

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

Co oznacza drętwienie rąk w nocy i podczas snu?

MCV – morfologia, wyniki, norma. MCV podwyższone i za niskie

Wysoki cholesterol - jakie są przyczyny i objawy? Sposoby na wysoki cholesterol

Wysoki cholesterol – jakie są przyczyny i objawy? Jak go obniżyć?

Orgazm - jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Orgazm – jak go osiągnąć? 10 sposobów na lepszy orgazm

Kiedy występuje niskie ciśnienie i wysoki puls?

Niskie ciśnienie i wysoki puls – kiedy występują? Co to oznacza?

Torbiel - twarz kobiety z widocznymi krostkami

Torbiel – czym jest, gdzie występuje i czy jest groźna dla zdrowia?

×