Przejdź do treści

Bakterie sterują cukrem i tłuszczami

Ilustracja: shutterstock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Jak bakterie żyjące w jelitach regulują poziom glukozy i tłuszczów w organizmie? Na to pytanie odpowiedzi szukali Japończycy. Ich badanie pokazuje, że wszechstronność mikroskopijnych pomocników jest imponująca i wciąż zaskakuje.

Na samotność raczej narzekać nie powinniśmy, bo nasz organizm to nie domek, nawet nie osiedle, to istna metropolia bytów. Bytów maluczkich, właściwie mikroskopijnych, gołym okiem niedostrzegalnych. Zwłaszcza w jelitach panuje niesłyszalny zgiełk istnień, bo żyje tam według obliczeń naukowych aż 100 trylionów tych małych organizmów z ok. 1000 różnych gatunków (!). Bakterie. Choć nadal w niektórych kręgach kojarzą się źle, złe nie są, a raczej być nie muszą, i ta deprymująca łatka zdecydowanie niesłusznie do nich przylgnęła. Gros z nich stanowią dobre, pożyteczne mikroorganizmy. I o nich tu mowa. Po raz wtóry. Bo trzeba pamiętać, by codziennie… o nich pamiętać. Dokarmiać, dopieszczać, bo bez nich, cóż, słabo się dzieje w naszym ciele. Jeśli jeszcze nie wiecie, że to dzięki nim łatwiej o dobry nastrój, zajrzyjcie tutaj: Szczęście rodzi się w jelitach. Nie doniesiono wam o ich wpływie na zapobieganie nowotworom? Przeczytajcie: Zdrowe jelita to zdrowsze piersi. A że dobre bakterie chronią układ krążenia, słyszeliście? Jeśli nie, kliknijcie link: Zadbaj o serce, zacznij od jelit.

A to tylko kropla w morzu, bo zbadanych zalet mikroorganizmów sporo za nami i wiele nieodkrytych przed nami. Tym razem japońskie najtęższe umysły z Uniwersytetu Kumamoto przedstawiły dowody na to, że zamieszkujące jelita bakterie wytwarzają wtórne kwasy żółciowe, które wpływają na poziom tłuszczu i glukozy w organizmie. A te dwa związki mogą nam wiele o zdrowiu przekazać i wskazać, jaka przyszłość na horyzoncie nas wyczekuje. Wszak w pewnym wieku regularnie powinniśmy glukozę i cholesterol badać, by móc cieszyć się zdrowiem dłużej.

Wiemy już z badań, że flora bakteryjna zasiedlająca jelita osób z nadwagą i o normalnej wadze, różni się. Jak już wcześniej odkryto wpływa na spalanie energii i magazynowanie tłuszczu. W dodatku, okazuje się, że ma związek z różnymi chorobami, jak cukrzycą typu 2, ale też autyzmem i stanami zapalnymi jelit. Do zaburzenia stanu mikroflory jelit, czyli do tzw. dysbiozy, przyczyniają się np. leki przeciwdrobnoustrojowe. Nie jest zaskoczeniem, że to z kolei ma wpływ na funkcjonowanie organizmu – stąd np. po antybiotykoterapii mogą dokuczać nam biegunki, rzadko, ale też się zdarza, może wystąpić hipoglikemia. Co więcej, ostatnie badania wskazują na związek przyjmowania antybiotyków w dzieciństwie z przybieraniem na wadze. A w tym wszystkim prawdopodobnie bakterie odgrywają kluczową rolę.

Japończycy sugerowali się faktem, że dysbioza spowodowana antybiotykami wpływała na wydzielanie protein w wątrobie (wcześniejsze badania) – organie odpowiedzialnym za metabolizm tłuszczów i cukru w organizmie. To podpowiedziało im, że bakterie jelitowe mogą wpływać za pośrednictwem wątroby na ważne związki decydujące o naszym zdrowiu. Wzięli pod lupę laboratoryjne myszy i dowiedli, że po zastosowaniu antybiotyków przez 5 dni zmniejszała się w jelitach gryzoni ilość wtórnych kwasów żółciowych, co z kolei obniżało poziom glukozy i trójglicerydów.

Jak ta wiedza może nam pomóc w praktyce? Na pewno otwiera naukowcom nowe ścieżki badawcze – choćby dążące do opracowania metod, które zapobiegną zachorowaniu na cukrzycę albo dyslipidemię oraz skuteczniejszych leków. Dla nas to dziś jasny komunikat, że nie warto lekceważyć pożytecznych lokatorów. Jak o nich zadbać? Sprawdźcie: 10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita oraz 6 rzeczy, które pomogą zadbać o zdrowe jelita.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.