Kolory migreny. Jakie światło zmniejsza ból głowy?
Na migreny cierpi 10 proc. społeczeństwa. Dlatego naukowcy poszukują wciąż metod, które mogłyby ulżyć cierpiącym na ten rodzaj bólu głowy. Odkryli właśnie, że pomóc może światło. Wszystko jednak zależy od jego koloru…
Migrena – czym właściwie jest?
Statystycznie na migreny cierpi 10 proc. naszej populacji. Chyba każdy z nas zna kogoś, kto miewa tego typu bóle głowy. I nawet nie przeżywając ich wspólnie, z opowieści wiemy, że nie jest wtedy lekko. Ból potrafi wybić z rytmu codziennych zajęć, ściąć z nóg, pokrzyżować wszelkie plany, uziemić.
Dla tych, którzy szczęśliwie nie znają sprawy z własnego doświadczenia, ból migrenowy to ból pulsujący, kłujący, zlokalizowany najczęściej po jednej stronie głowy. Może trwać od 4 do 72 godzin. Stres, wysiłek fizyczny lub intensywne światło mają moc prowokowania lub nasilania migrenowych bólów głowy. Pierwsze napady pojawiają się nawet w wieku 10-20 lat. Migrena ma do siebie również to, że niestety powraca. Zwykle co kilka dni lub tygodni. Wielu migrenowców skarży się na dodatkowe objawy, towarzyszące bólowi, jak: aura, nudności, światłowstręt, nadwrażliwość na dźwięki i zapachy. Właśnie wpływ światła na ten rodzaj bólu zainteresował naukowców z Bostonu.
Migrena – gra w kolory
Jak powszechnie wiadomo, silne światło może nie tylko wywoływać napady migrenowe, ale jest też źle tolerowane w trakcie dolegliwości bólowych. To jeden z głównych symptomów migreny – fotofobia, czyli światłowstręt.
Czasem cel uświęca środki, dlatego dla dobra nauki grupa badaczy postanowiła oddziaływać różnymi kolorami światła na osoby z migreną. Okazało się, że w porównaniu ze światłem czerwonym, niebieskim i białym, zielone światło redukowało nasilenie bólu u ponad 20 proc. pacjentów. Żadna inna barwa światła nie powodowała zmniejszenia migreny. Przeciwnie – ból i wrażliwość mięśni dokuczały badanym jeszcze bardziej. Więcej osób narzekało też na rozwijanie się bólu pod wpływem światła niebieskiego, żółtopomarańczowego oraz czerwonego, w porównaniu ze światłem białym i zielonym. To badanie otwiera nową furtkę w dziedzinie leczenia migreny. Być może stanie się pierwszym krokiem do opracowania skutecznej metody zmniejszania bólów migrenowych przy pomocy światła?
Wciąż jednak, z medycznego punktu widzenia, najlepszą terapią są odpowiednio dobrane leki. Cześć z nich przynosi ulgę nie tylko w bólu, ale i zwalcza dodatkowe objawy, jak mdłości. Poza tym lekarze zalecają unikać czynników spustowych, np. niektórych potraw (czerwone wino, kawa, sery pleśniowe, strączki, cytrusy, czekolada), intensywnego światła, długotrwałego stresu lub zmęczenia.
się ten artykuł?