Przejdź do treści

Migrena oczna atakuje narząd wzroku. Co ją charakteryzuje?

Migrena oczna – typowe objawy i sposoby leczenia Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Migrena to schorzenie o nie do końca poznanej etiologii, któremu towarzyszy silny, pulsujący ból głowy, często pojawiający się z jednej strony głowy. Razem z nim występują takie inne symptomy, wśród których wymienia się nudności, wymioty czy wrażliwość na dźwięk oraz światło. Jednym z nich jest także tzw. migrena oczna. Jak się objawia? Jakie są jej przyczyny? Jak radzić sobie z atakiem?

Migrena oczna – objawy, które mogą wystąpić podczas ataku

Migrena oczna jest podobna do migreny z aurą. Często te dwa pojęcia używane są zamiennie, innym razem rozróżnia się je jako podtypy. Niektórzy wyróżniają także migrenę siatkówkową. Niezależnie od nazewnictwa, migrenie ocznej towarzyszą:

  • zaburzenia widzenia, obejmujące błyski lub martwe, czarne punkty migoczące w polu widzenia,
  • drętwienie rąk i twarzy,
  • ogólne osłabienie,
  • problemy z artykulacją dźwięków.

Zdarza się także, że migrena oczna występuje bez bólu głowy, a więc w takiej sytuacji pacjent może obserwować wyłącznie takie objawy, które zostały wymienione powyżej. Niekiedy obejmuje także wyłącznie jedno oko, wtedy mówi się o wspomnianej wcześniej migrenie siatkówkowej.

A jak długo trwa migrena oczna? Nie da się tego jednoznacznie określić. U niektórych osób obserwuje się objawy zaledwie przez kilka minut i ustępują samoistnie, u innych atak wymaga natomiast specjalnego postępowania i może przeciągnąć się nawet do godziny. To kwestia bardzo indywidualna.

Kobieta dotyka głowy z powodu migreny

Męczy cię migrena oczna? Przyczyny nie są jasne

Jeżeli cierpisz na migrenę oczną, z pewnością zastanawiasz się, dlaczego problem dotyczy akurat ciebie. Niestety, nie ma jednej, oczywistej odpowiedzi, której mógłby ci udzielić lekarz. Prawda jest taka, że nie wiadomo, co tkwi u podstaw występowania omawianego problemu. Oto kilka przypuszczalnych przyczyn, żadna z nich nie została jednak potwierdzona:

  • czynniki genetyczne – związek pomiędzy migreną a genetyką istnieje. Przypuszcza się, że to, co mamy w DNA, odpowiada za występowanie schorzenia u ponad 60% pacjentów. Podobnie jest z migreną oczną, natomiast badania nie są w stanie wskazać dokładnego schematu dziedziczenia,
  • problemy hormonalne – niektóre doświadczenia sugerują, że występowanie ataków migreny ocznej może mieć związek ze spadkiem poziomu estrogenów u kobiet lub wahań hormonalnych, mających miejsce np. podczas menopauzy, ciąży czy zażywania środków antykoncepcyjnych. Jednak tak jak w przypadku czynników genetycznych, tak i tutaj nie udało się znaleźć konkretnego procesu, który miałby za to odpowiadać,
  • indywidualne czynniki sprawcze – u wielu osób atak migreny ocznej ma miejsce w reakcji na określony czynnik, np. dźwięk, światło, zapach czy jedzenie, jednak dlaczego objaw pojawia się u niektórych, a u innych nie? Tego nie ustalono.

Czy migrena oczna jest niebezpieczna?

Migrena oczna nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla życia, ale to bardzo uciążliwe schorzenie, które znacząco wpływa na pogorszenie jakości życia. Pacjent jest zestresowany, zmęczony, a podczas ataku często niezdolny do wykonywania jakiejkolwiek aktywności. Co więcej, stale musi uważać na czynniki wyzwalające. Dlatego, jeżeli cierpisz na migrenę oczną, powinnaś zawczasu zaopatrzyć się w odpowiednie leki oraz ustalić plan działania na wypadek, gdyby objawy nasiliły się w nieoczekiwanym momencie.

Pamiętaj także, aby zachować odpowiednie środki ostrożności, jeżeli twoja praca wymaga szczególnego skupienia, obsługi niebezpiecznych maszyn albo w sytuacji, gdy jesteś kierowcą. W razie wystąpienia jakichkolwiek problemów z widzeniem, dolegliwości bólowych lub innych objawów migreny ocznej, niezwłocznie przerwij wykonywane czynności i poinformuj współpracowników czy inne osoby o zaistniałym problemie.

Migrena oczna może powodować utratę wzroku lub ślepotę na krótki czas – krócej niż godzinę. Dzieje się tak przed lub wraz z migrenowym bólem głowy. To rzadkie. Niektóre badania sugerują, że w wielu przypadkach objawy wynikają z innych problemów. Inne ataki migreny mogą również powodować problemy ze wzrokiem, np. migrena z aurą może obejmować migające światła i martwe punkty. Objawy te zwykle występują w obu oczach. Porozmawiaj ze swoim lekarzem, aby dowiedzieć się, czy faktycznie cierpisz na migrenę oczną. Może on wykluczyć inne stany, które powodują podobne objawy. Przygotuj się, aby opisać, czego doświadczasz, tak szczegółowo, jak to tylko możliwe, aby pomóc w określeniu tego, co się naprawdę dzieje.

Metcalf E., Ocular Migraines

Co pomaga na migrenę oczną? Domowe sposoby i leki

W aptece znajdziesz leki na migrenę oczną dostępne bez recepty (np. ibuprofen), ale jeżeli cierpisz na nawracające ataki, najlepiej skontaktuj się z lekarzem pierwszego kontaktu lub neurologiem, który dokładnie oceni twój stan i wykluczy ewentualne inne przyczyny bólu głowy czy zaburzeń widzenia, z jakimi mogłabyś pomylić migrenę – a powinnaś wiedzieć, że takowe istnieją.

Jeżeli specjalista potwierdzi migrenową naturę twoich objawów, wypisze ci leki dedykowane osobom cierpiącym na tę dolegliwość, które będą miały zdecydowanie lepsze działanie niż farmaceutyki dostępne bez recepty. Wśród nich wymienia się:

  • beta-blokery,
  • leki przeciwpadaczkowe,
  • leki przeciwdepresyjne.

Pamiętaj, aby stosować je zawsze zgodnie z wytycznymi lekarza, ponieważ są to środki o silnym działaniu, a zażywane w sposób nieodpowiedni mogą wywołać szereg skutków ubocznych. A co z domowymi sposobami na migrenę oczną? Jeżeli doświadczasz symptomów, znajdź sobie możliwe ciche i zaciemnione miejsce, w którym będziesz mogła usiąść lub się położyć.

Masuj skórę głowy, umiarkowanie dociskając palce do jej powierzchni, możesz też spróbować masażu skroni oraz karku. Niektórym osobom pomagają także zimne okłady na czoło i kręgosłup szyjny. Może metody te nie działają one spektakularnie, ale przynoszą pewną ulgę w dolegliwościach.

 

Bibliografia:

  1. De Boer I., Terwindt G. M., van den Maagdenberd A. M. J. M., Genetics of migraine aura: an update, The Journal of Headache and Pain 2020, 21, 64.
  2. https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/expert-answers/ocular-migraine/faq-20058113 [dostęp 22.10.2023].
  3. Khalili Y. A., Jain S., King K. C., Retinal Migraine Headache, StatPearls 2023.
  4. Reddy N., Desai M. N., Schoenbrnner A., Schneeberger S., Janis J. E., The complex relationship between estrogn and migraines: a scoping review, Systematic Reviews 2021, 10: 72.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.