Przejdź do treści

Potówki – problem upalnego lata. Jak im zapobiegać?

Potówki – problem upalnego lata. Jak im zapobiegać? Rawpixel.xom
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Potówki kojarzone są najczęściej ze skórnymi problemami niemowlaków, lecz najmłodsi wcale nie mają na potówki monopolu. Pojawiają się na przegrzanej skórze i są sygnałem, że organizmowi jest za gorąco. Z temperaturą powietrza na zewnątrz niewiele da się zrobić, ale potówkom można zapobiegać!

Skąd się biorą potówki?

Mówiąc najprościej – potówki biorą się z gorąca. Wysoka temperatura otoczenia w połączeniu z nieodpowiednim do niej ubraniem daje doskonałe warunki do rozwoju tej swędzącej wysypki. Rozgrzana skóra poci się ponad miarę, a gdy odprowadzanie potu z jej powierzchni jest blokowane, swędzący kłopot gotowy. Potówki zjawiają się na skórze grupami. Niewielkie różowe krostki lubią te miejsca na ciele, gdzie utrzymuje się wilgoć – stad potówki najczęściej pojawiają się:

  • na karku,
  • w zgięciach łokci,
  • pod kolanami,
  • na brzuchu,
  • w pachwinach.

Pojawienie się ich na plecach czy stopach nie jest też niczym niezwykłym.

Istockphoto

Potówki – leczenie

Potówki nie lubią przede wszystkim suchego środowiska i dostępu świeżego powietrza. To recepta i na zapobieganie powstawaniu potówek, i na ich leczenie. Gdy już zaatakują, powodują spory dyskomfort – wdrażamy więc akcję ratunkową. Co można zrobić?

Jeśli to możliwe, obniżamy temperaturę otoczenia. Grzejące nadmiernie słońce wyłączyć będzie trudno, ale można malucha przenieść do cienia, a w domu, na czas kuracji – do najchłodniejszego pokoju. Schładzamy też samego delikwenta, wprowadzając do jego planu dnia częstsze kąpiele. Orzeźwiająca kąpiel dodatkowo złagodzi świąd i zbawiennie wpłynie na samopoczucie ofiary potówek i jego opiekunów. Rozdrażniony, wściekle drapiący się szkrab w połączeniu z ekstremalnymi temperaturami to spore wyzwanie dla rodziców.

W poprawie pomoże też odpowiednia pielęgnacja. Skóry z potówkami nie traktujemy oleistymi kremami, które będą zatykały pory i zamiast łagodzić, zaostrzą stan zapalny!

Wywołane gorącem i nadmiernym poceniem się zmiany skórne najlepiej leczy swobodny dostęp powietrza. W wersji minimum wystarczy więc pozwolić dzieciom pobyć jakiś czas bez ubranka (takie sesje powinny odbywać się kilka razy dziennie), najmłodszym również bez pieluszki, i cierpliwie czekać.

Kurację można wspomóc babcinymi sposobami. Genialnie prostym i tanim jest zastosowanie mąki ziemniaczanej, w dwóch opcjach: na mokro (pod postacią krochmalu dodanego do kąpieli) lub/i na sucho (jako puder).

Potówki: najlepsza profilaktyka

Sposób na zapobieganie wysypce powodowanej przegrzaniem jest prosty: nie przegrzewać. Łatwo powiedzieć, trudniej jednak zrobić – zwłaszcza, gdy żar leje się z nieba. Warto jednak kontrolować to, na co mamy wpływ.

Skóra będzie swobodniej oddychać w ubraniu z przewiewnej, naturalnej tkaniny, u najmłodszych dzieci przykryta – w razie konieczności – przepuszczającą powietrze tetrową pieluszką zamiast grubo tkanego kocyka.

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.