Przejdź do treści

Dermatolodzy ostrzegają. Zmiany skórne mogą być objawem koronawirusa?

wysypka na plecach
Dermatolodzy ostrzegają. Zmiany skórne mogą być objawem koronawirusa? / Rawpixel.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał komunikat, w którym poinformował, że symptomem zakażenia wirusem SARS-CoV-2 mogą być nie tylko objawy ze strony układu oddechowego.

Nowe objawy zakażenia koronawirusem?

Objawy COVID-19 pojawiają się zazwyczaj od 2 do 14 dni od zakażenia. Jak wykazały badania, zarażać może nie tylko osoba z kompletem objawów chorobowych, ale także i ta, która ich jeszcze nie ma lub infekcję przechodzi bezobjawowo.

U zakażonych wirusem SARS-CoV-2 najczęściej występują gorączka, suchy kaszel, ból kości i mięśni, duszności i ogólne zmęczenie. Niedawno informowaliśmy, że – zgodnie z tym, o czym informują okuliści – symptomem może być również zapalenie spojówek. Specjaliści potwierdzili też, że czasami koronawirus powoduje anosmię, czyli upośledzenie zmysłów węchu i smaku.

Jak wskazują ostatnie doniesienia francuskich dermatologów, sygnałem świadczącym o infekcji kornawirusem mogą być również zmiany skórne.

Oko

Dermatolodzy apelują: nie lekceważ zmian skórnych

Francuski Krajowy Związek Dermatologów (SNDV) wydał w środę komunikat, w którym poinformował, że analiza zgłaszanych przypadków wykazała, iż do objawów zakażenia SARS-CoV-2 mogą należeć:

  • uporczywe, czasem bolesne zaczerwienienia,
  • pokrzywka
  • zmiany skórne przypominające odmrożenia.

„Ostrzegamy społeczeństwo i pracowników służby ochrony zdrowia, aby jak najszybciej wykryć potencjalnie zakażonych pacjentów, którzy nie mają objawów ze strony układu oddechowego” – zaapelowali specjaliści.

Francuski dyrektor generalny ds. zdrowia Jerome Salomon poproszony przez dziennikarzy o komentarz odnośnie tych rewelacji,  wstrzymał się przed udzieleniem jednoznacznej odpowiedzi:

„Nowego wirusa uczymy się każdego dnia, a niektórzy opisują jego nieznane wcześniej formy. Jeśli jednak chodzi o aspekt dermatologiczny, to nie widziałem dotąd żadnej publikacji – stwierdził.

Światowa Organizacja Zdrowia również nie ustosunkowała się jeszcze do doniesień dermatologów z SNDV.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.