Prawidłowa postawa twojego dziecka – zadbaj o nią już dziś
Jeśli nie chcesz, by twoje dziecko miało problemy z kręgosłupem i stawami i narzekało na brak siły, musisz zacząć działać już dziś. Prócz dużej dawki regularnej aktywności, koniecznie pilnuj prawidłowej postawy ciała. To najlepsza inwestycja.
Siedzący tryb życia to najgorsze, co można zafundować dziecku. Dziś kiedy coraz mniej dzieciaków spędza wolny czas na podwórku, a zamiast tego siedzi przed komputerem, problem staje się niemal plagą. Ograniczona ruchomość, osłabione mięśnie i więzadła oraz niska aktywność fizyczna niesie w konsekwencji problemy związane z prawidłową postawą ciała. Rodzice w ferworze codziennych obowiązków rzadko skupiają się na tym, jak kształtuje się organizm ich dzieci. Nieprawidłowości widzą dopiero wtedy, kiedy pojawia się diagnoza. Bo nieleczone zmiany z czasem mogą poważnie i nieodwracalnie skrzywić kręgosłup.
Czym tak naprawdę jest prawidłowa postawa? To wiele czynników: harmonijne wykonywanie ruchów, spionizowana sylwetka i amortyzacja podczas codziennych czynności takich jak: chodzenie, bieganie, skakanie, podnoszenie przedmiotów z ziemi. By jej pilnować, koniecznie zwracaj uwagę, jak dziecko nosi plecak. Wyrób u dziecka nawyk przyjmowania prawidłowej postawy ciała podczas odrabiania lekcji lub przy innych czynnościach, które wymagają siedzenia przy stole. Zarażaj je pasją sportową, pilnuj, by więcej jeździło na rowerze, skakało, grało w piłkę, chodziło na pływalnię, a nie całe dnie spędzało w szkolnej ławce, a po powrocie do domu siadało przed telewizorem. Jasne, że to brzmi jak oklepane frazesy. Ale – uczciwie – pilnujecie tego na co dzień?
Jak ocenić, czy dziecko ma prawidłową postawę ciała? Oto kilka prostych wyznaczników:
– głowa ustawiona wprost nad klatką piersiową, biodrami i stopami,
– barki na tej samej wysokości (nie wysuwają się do przodu),
– brzuch lekko wciągnięty lub płaski,
– plecy łagodnie wygięte, łopatki nie wystają za linię pośladków,
– ręce i nogi prawidłowo ukształtowane,
– stopy wysklepione.
Nieprawidłowa postawa ciała:
– głowa wysunięta do przodu lub pochylona w bok,
– klatka piersiowa płaska, zapadnięta lub zniekształcona, barki wysunięte do przodu,
– brzuch wypukły, wysunięty do przodu lub zwiotczały, obwisły,
– plecy zgarbione, zaokrąglone, krzywizna kręgosłupa silnie wygięta w płaszczyźnie strzałkowej,
– stopy płaskie.
Koniecznie trzeba pilnować dziecięcej diety. Nic tak fatalnie nie wpływa na postawę ciała jak nadwaga, która jest dodatkowym obciążeniem dla kręgosłupa. Po szkole nie jemy pączków. Lepsze będzie jabłko…
Polecamy
Sandra Kubicka nie pozwala nikomu dotykać swojego dziecka. „Nie i koniec” – podkreśla
Nie chcesz znaleźć się na środku morza na różowym flamingu? Posłuchaj rady ratownicy Ane Piżl
Trzyletnia dziewczynka zakrztusiła się lizakiem. Było o włos od tragedii. Na szczęście z pomocą ruszył policjant
Kiedy i po co wykonuje się USG bioderek u niemowlaka?
się ten artykuł?