Przejdź do treści

Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel

Blok operacyjny – zasady funkcjonowania i personel Istock.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

Blok operacyjny to jedno z najważniejszych miejsc w szpitalu. Prawidłowe funkcjonowanie bloku operacyjnego jest zależne od przygotowania odpowiedniej kadry medycznej i od organizacji pracy. Ba bloku wszystko jest ważne – rozplanowanie bloku operacyjnego i zastosowanie takich rozwiązań architektonicznych, które będą łączyły wchodzące w jego skład pomieszczenia.

Jakie są elementy schematu blokowego?

W skład bloku operacyjnego powinny wchodzić następujące elementy:

 • śluza pacjenta;
 • pokój przygotowawczy pacjenta;
 • sala wybudzeń (sala nadzoru poznieczuleniowego);
 • śluzy personelu (damska i męska, w obrębie których wyszczególnione są: strefa brudna, węzeł sanitarny, strefa czysta i strefa przejściowa);
 • myjnia chirurgów;
 • korytarz brudny sal operacyjnych;
 • magazyny;
 • pomieszczenie porządkowe;
 • pomieszczenia personelu (dyżurka nocna, pokój socjalny, pokój kierownika bloku i sekretariat ze stanowiskami do opisu zabiegów operacyjnych);
 • korytarze łączące wszystkie te pomieszczenia.
Chirurdzy podczas operacji.

Schematy blokowe – zadania

Blok operacyjny dzieli się na wiele elementów. Pierwszym z nich jest śluza pacjenta. W tym miejscu przez pielęgniarkę anestezjologiczną i lekarza anestezjologa jest przeprowadzana identyfikacja pacjenta i sprawdzenie jego dokumentów.

Kolejnym elementem bloku operacyjnego jest pokój przygotowawczy. W nim pacjent jest znieczulany i przygotowywany do zabiegu operacyjnego. Następnie pacjent zostaje przetransportowany do sali operacyjnej. Po skończonym zabiegu operacyjnym pacjent trafia do sali wybudzeń. Taką drogę przechodzi pacjent na bloku operacyjnym.

Natomiast personel wchodzi na blok operacyjny przez śluzę personelu. Składa się ona z następujących elementów:

 • ze strefy brudnej;
 • z węzła sanitarnego;
 • ze strefy czystej;
 • ze strefy przejściowej.

W strefie brudnej personel przebiera się i przechodzi do strefy przeznaczonej do mycia rąk. W strefie czystej muszą się znajdować następujące elementy:

 • urządzenie dystrybucyjne do ubrań chirurgicznych;
 • wieszaki na buty przeznaczone do użytku w obrębie bloku operacyjnego;
 • półki na maski i czepki chirurgiczne.

W dalszej kolejności personel wchodzi na blok operacyjny. Po skończonej operacji przechodzi przez strefę przejściową. Przebiera się, a następnie kieruje się do strefy brudnej. Tam przebiera się w strój obowiązujący w szpitalu, poza blokiem operacyjnym.

Ambulans

Instrumentariuszka – kto to?

Pielęgniarka instrumentariuszka pracuje na bloku operacyjnym. Jej zadaniem jest sprawowanie wysokospecjalistycznej opieki pielęgniarskiej. Jest ona odpowiedzialna również za prowadzenie dokumentacji medycznej. Dba o prawidłowe i bezpieczne użytkowanie urządzeń medycznych na bloku operacyjnym. Pielęgniarka instrumentariuszka pracuje w trybie zmianowym w systemie zrównoważonym.

Jak zostać instrumentariuszką?

Instrumentariuszką może zostać pielęgniarka po odpowiednim przeszkoleniu lub po kursie kwalifikacyjnym. Bloki operacyjne dzielą się na wieloprofilowe, czyli ogólne oraz specjalistyczne (wykonujące operacje tylko w wybranym zakresie). W zależności od rodzaju bloku przeszkolenie pielęgniarki instrumentariuszki może trwać od kilku miesięcy do kilku lat.

Instrumentariuszka – jakie wykształcenie?

Nie ma jednego wykształcenia, które jest przypisane do tego zawodu. Jedynym wyznacznikiem jest to, aby osoba chcąca zostać instrumentariuszką, wcześniej była pielęgniarką.

Ile zarabia pielęgniarka na bloku operacyjnym?

Średnie zarobki pielęgniarki na bloku operacyjnym w 2022 roku to 4680 zł brutto. Najniższe zarobki to 4190 zł brutto, a najwyższe to 5620 zł brutto. Zarobki zależą od wielkości ośrodka oraz od stażu pracy.

Ile zarabia pielęgniarka anestezjologiczna?

Pielęgniarka anestezjologiczna zarabia w Polsce średnio 4900 zł brutto. Dla porównania średnie wynagrodzenie pielęgniarek w Niemczech to 8 100 zł brutto do 13 900 zł brutto. W Wielkiej Brytanii jest to od 10 000 zł brutto do nawet 18 900 zł brutto.

kobieta leżąca na stole operacyjnym

Co należy do obowiązków salowej w szpitalu?

Salowa w szpitalu jest odpowiedzialna za utrzymanie czystości w miejscu pracy. Natomiast na bloku operacyjnym odpowiada za higienę i dezynfekcję urządzeń medycznych, pomieszczeń na terenie sal chorych oraz bloków operacyjnych. Salowa również segreguje i zbiera bieliznę. Przewozi ją do miejsca określonego i utylizuje odpady medyczne. Salowa pełni też funkcje pomocnicze przy obsłudze pacjentów i sprawuje nad nimi opiekę.

Źródła:

 1. https://www.ciop.pl/CIOPPortalWAR/appmanager/ciop/pl?_nfpb=true&_pageLabel=P53400446641589386203555&html_tresc_root_id=11502&html_tresc_id=300011370&html_klucz=77777&html_klucz_spis= (dostęp: 16.03.2022).
 2. Blok operacyjny – organizacja i funkcjonowanie, pod redakcją Krzysztofa Bieleckiego i Tadeusza Szretera, Abacus Biuro Promocji Medycznej Sp. z o.o., Warszawa 2007.

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy:

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.