5 min.
Ból głowy w ciąży – jakie są jego przyczyny? Czy należy się niepokoić?

Fot. Rawpixel.com / stock.adobe.com
Wiele kobiet ciąży skarży się na bóle głowy. Część z nich można leczyć samodzielnie w domu, jednak są objawy czy też znaki ostrzegawcze, które obligują do skontaktowania się z lekarzem. Nie wszystkie leki można też stosować w czasie ciąży.
Spis treści
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami

Agnieszka Widera
lekarz
Ból głowy w ciąży to powszechna dolegliwość. Najczęściej są to napięciowe bóle głowy oraz migrena. Natomiast należy zdawać sobie sprawę, że w czasie ciąży wzrasta ryzyko wystąpienia chorób zagrażających zdrowiu i życiu ciężarnej i dziecka, w przypadku których dolegliwość jest jednym z objawów alarmowych. Silny, uciążliwy ból głowy w ciąży czy też nietypowym charakterze, powinien zawsze być konsultowany z neurologiem, jak również może wymagać badania obrazowego.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ból głowy w ciąży – przyczyny
Za ból głowy w ciąży w 90% odpowiada migrena czy też napięciowy ból głowy, czyli wywołany m.in.: stresem, zmianami hormonalnymi, niedoborami snu czy wieloma innymi czynnikami. Ciąża jest bardzo specyficznym stanem, ponieważ nigdy nie można przewidzieć jak pewne objawy będą prezentowane w jej trakcie. Bóle głowy, które pojawiały się często przed ciążą, mogą ustępować, czy też odwrotnie – ciąża może być bodźcem dla pojawienia się tego typu objawów. Poza migreną i bólami głowy o charakterze napięciowym wśród przyczyn bólu głowy u kobiet w ciąży wyróżnia się m.in.:
- nadciśnienie tętnicze,
- zakrzepica naczyń żylnych mózgu,
- udar mózgu,
- malformacje naczyniowe (zniekształcenia naczyń, które mogą się powiększać bądź pojawiać w czasie ciąży);
- odstawienie używek (papierosy, mocna kawa),
- anemia (niedokrwistość).
Należy pamiętać, że w ciąży zachodzą intensywne zmiany hormonalne. Szczególnie dotyczy to pierwszego okresu jej trwania, kiedy dochodzi przede wszystkim do poszerzenia światła naczyń krwionośnych i zwiększonej objętości krwi. To z kolei może mieć przełożenie na zaburzenia krążenia w obrębie ośrodkowego układu nerwowego, w związku z czym może pojawić się zarówno ból głowy jak i zaburzenia równowagi. Najczęściej ból głowy w ciąży, który pojawia się w I trymestrze z reguły znika w kolejnych miesiącach. Często kobiecie towarzyszą również nudności, wymioty, problemy ze snem, emocje, a to z kolei również może przyczynić się do nasilenia się bądź pojawienia uporczywych bólów głowy.
Migrenowe bóle głowy w ciąży
Okazuje się, że największy odsetek migrenowych bólów głowy odnotowuje się w wieku rozrodczym, choć ciąża zdecydowanie zmniejsza częstość czy nasilenie napadów migrenowych bólów głowy niż by miała je nasilać czy wyzwalać. Jeśli jednak występuje, to jest to ból jednostronny, o charakterze pulsującym. Jest to najczęściej umiarkowany bądź silny ból. Towarzyszą mu nudności i wymioty, nadwrażliwość na światło bądź na dźwięk i utrudnienie codziennej aktywności. Leczenie migrenowych bólów głowy obejmuje przede wszystkim nawodnienie organizmu, odpoczynek, zdrowe odżywianie. W silniejszych bólach konieczne jest przyjęcie tryptanów czy niesteroidowych leków przeciwzapalnych, jednak w I i II trymestrze ciąży. W ciąży może być również stosowany propranolol jako profilaktyka bólu głowy o charakterze migrenowym.
Ból głowy w ciąży – niepokojące objawy
Nie każda migrena w ciąży może zostać zlekceważona. Jeśli ból ma nagły początek i krótki czas który dzieli początek objawów do największego nasilenia objawów, może świadczyć o krwotoku podpajęczynówkowym. Niepokojące są zawsze bóle głowy, którym towarzyszą jakiekolwiek zaburzenia neurologiczne, zaburzenia widzenia, drętwienia czy też inne objawy neurologiczne czy zaburzenia świadomości. Uwagę powinien zawsze zwrócić ból głowy wywołany wysiłkiem fizycznym, zmianą pozycji ciała, a także taki, któremu towarzyszą objawy dodatkowe w postaci gorączki, sztywności karku czy współistniejącej ciężkiej infekcji.
Co na ból głowy w ciąży?
Bóle głowy nie powinny być leczone samodzielnie przez kobietę. Mimo, iż część leków może być stosowana przez ciężarne, to jednak konieczna jest konsultacja lekarska przed przyjęciem jakichkolwiek tabletek na ból głowy w ciąży. Warto również w pierwszej kolejności wypróbować domowe sposoby na ból głowy w ciąży.
Przede wszystkim należy jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu, by dotlenić organizm. Aktywność fizyczna, choćby nawet spacer, również jest podstawą dobrego samopoczucia. W ciąża należy unikać stresu i spróbować np. różnego rodzaju technik relaksacyjnych. Bardzo ważne jest zdrowe odżywianie. Mimo, iż powszechnie mówi się, że cukier podnosi poziom hormonów szczęścia i poprawia samopoczucie, to jednak może przyczynić się do zaburzeń poziomu cukru we krwi, do których predysponuje ciąża i w rezultacie wpływać na pojawienie się bólu głowy. Bardzo ważny jest również sen. Wśród sposobów na ból głowy w ciąży wymienia się:
- ciepły okład na głowę,
- masaż szyi i ramion,
- ucisk na skronie,
- pozycja leżąca z zamkniętymi oczami, muzyka relaksacyjna, odpoczynek.
Udostępnij
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Polecamy

22.03.2023
„Neurolog uznał, że nie mam zespołu Tourette’a, bo nie mam tiku przeklinania, który dotyczy 10 proc. chorych” – mówi Piotr, który z zaburzeniem tym żyje od 25 lat

21.03.2023
„Czym innym jest spędzać z dzieckiem czas i pytać je o różne rzeczy, a czym innym węszyć, podglądać, nasłuchiwać. To forma agresji”. O nadopiekuńczych rodzicach mówi psycholożka Magdalena Halicka

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023