3 min.
Mroczki przed oczami – przyczyny. Czego mogą być objawem?

Mroczki przed oczami - ich przyczyny oraz sposoby na walkę z nimi
Mówi się o tym, że mroczki przed oczami objawiają się najczęściej jako błyski, muszki czy też kłaczki. Mroczki przed oczami przez wiele osób są bagatelizowane, ale należy pamiętać o tym, że ich występowanie może świadczyć o złym stanie zdrowia.
Spis treści
Patrząc z medycznego punktu widzenia mroczki przed oczami to ubytki występujące w polu widzenia. Osoby, które borykają się z mroczkami przed oczami opisują je właśnie jako błyski, muszki, pręciki itp., które przysłaniają obraz widzenia.
Mroczki przed oczami widoczne są najczęściej wtedy, kiedy skieruje się wzrok na jasne pole, np. na jasną ścianę.
Mroczki przed oczami występują najczęściej dodatkowo z innymi objawami, którymi są:
- ból pod powieką
- ból karku
- zawroty głowy
- swędzenie oka
- spadek ostrości widzenia.
Wszystkie te dolegliwości mogą świadczyć o zmęczeniu i osłabieniu, ale często mroczki przed oczami spowodowane są przez niepokojący stan zdrowia.
Mroczki przed oczami – przyczyny
Mroczki przed oczami spowodowane są mętami w ciele szklistym. Z biegiem lat ciało szkliste się kurczy i rozpada, a sama ciesz szklista staje się bardziej płynna. Pływające w tej cieczy odłamki ograniczają ilość światła, które dociera do siatkówki i to wywołuje właśnie wrażenie mroczków przed oczami. Jest to naturalny stan rzeczy.
Niestety wciąż należy pamiętać o tym, że mroczki przed oczami to też objaw niektórych schorzeń i wśród nich można znaleźć:
- schorzenia siatkówki
- powikłania cukrzycowe
- guz wewnątrzgałkowy
- anemia
- migrena
- ciało obce w oku
- nadciśnienie.
Mroczki przed oczami – diagnoza
Częste pojawianie się mroczków przed oczami i ich dłuższe utrzymywanie się powinno być sygnałem do tego, aby zgłosić się po pomoc do odpowiedniego specjalisty. Pacjent może zostać z takim problemem skierowany do neurologa, kardiologa, psychiatry no i oczywiście do okulisty.
Lekarz przeprowadzi diagnozę w odpowiedni sposób najprawdopodobniej zlecając dalsze badania, aby mieć pewność, gdzie tkwi problem. Pacjent może spodziewać się takich badań, jak: badanie pola widzenia, ostrości wzroku, dna oka, pomiaru ciśnienia wewnątrzgałkowego, tomografii komputerowej, rezonansu głowy i USG tętnic szyjnych.
Mroczki przed oczami – leczenie
Leczenie mroczków przed oczami oczywiście jest zależne od tego, jaka jest przyczyna ich powstawania. Nie istnieje również leczenie objawowe w przypadku mroczków przed oczami. I tak zatem:
- zaburzenia, które są efektem jakichkolwiek niedoborów żywieniowych lub związane są z problemami z przepływem krwi, leczy się wprowadzeniem zbilansowanej diety i aktywności fizycznej
- mroczki przed oczami, które wywołała jaskra lub guz wewnątrzgałkowy najczęściej leczy się przeprowadzając operację
- mroczki przed oczami leczy się również farmakologicznie.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

20.03.2023
„Dla osoby głuchej język polski jest językiem obcym. We własnym kraju czujemy się jak obcokrajowcy” – mówi Zuzanna Szymańska z Akademii Młodych Głuchych

20.03.2023
„Profesjonalna ofiara karmi się zainteresowaniem emocjonalnym i zaangażowaniem innych” – mówi Dominika Cwynar

17.03.2023
Po operacji każdy poszedł za głosem swojego nowego serca, do innego domu. Jak kiedyś leczono: historia przeszczepów

17.03.2023