Ból głowy w skroniach z lewej, prawej strony lub obustronny – o czym może świadczyć?
Ból głowy w skroniach u dzieci może świadczyć o zapaleniu ucha. Ból w skroni może też być konsekwencją zapalenia ucha czy też zatok przynosowych. Konieczna jest odpowiednia diagnoza i leczenie przyczynowe.
Nasze teksty zawsze konsultujemy z najlepszymi specjalistami
”Agnieszka Widera”
Ból głowy różnie jest opisywany przez osoby, które go doświadczają. Nie w każdym przypadku udaje się podać jego dokładną lokalizację – miejsce, w którym jest odczuwany najintensywniej. Bardzo często chorzy zgłaszają, że ból szczególnie dokuczliwy jest w skroniach. Najczęściej jest to jednak objaw nie budzący niepokoju, zwłaszcza jeśli nie towarzyszą mu żadne dodatkowe symptomy. Leczenie powinno być zawsze przyczynowe, co oznacza, że konieczna jest właściwa diagnostyka.
Ból głowy w skroniach i okolicach oczu
Najczęstszą przyczyną bólu głowy w skroniach i okolicach oczu są napięciowe bóle głowy. Są to bóle rozlane, jednak osoby, które cierpią z powodu napięciowych bólów głowy, najczęściej lokalizują największe nasilenie bólu właśnie w tych okolicach. Napięciowe bóle głowy najczęściej nie mają określonej przyczyny. Są działaniem wielu czynników, w tym przede wszystkim stresu, nieprawidłowego odżywiania, używek, nadmiaru kawy (kofeiny), lęku czy braku snu. Jest to ból obustronny o różnym czasie trwania. Najczęściej chory zgłasza ból w skroniach i okolicach oczu, jednak może się zdarzyć, że ból będzie występował również na czubku głowy.
Inne przyczyny bólu głowy w skroniach
Ból głowy może być obustronny bądź zlokalizowany wyłącznie z lewej lub prawej strony skroni. Może wynikać z podrażnienia struktur występujących w tej okolicy, jednak często ból jest wynikiem patologii układów sąsiadujących, a mianowicie ucha, zębów, czy zatok obocznych nosa. Do innych przyczyn niż napięciowe bóle głowy, zalicza się również migrenę czy bóle klasterowe (jednostronne bóle którym towarzyszy łzawienie oczu) czy bóle wysiłkowe. Ból w skroniach może być też wynikiem chorób naczyniowych. Nagły, silny skroniowy ból głowy (lub innej okolicy) może być niebezpiecznym symptomem świadczącym o tętniaku (nieprawidłowym poszerzeniu naczynia krwionośnego), guzie mózgu, czy zakażeniu, które przeniosło się na ośrodkowy układ nerwowy. Przyczyną mogą być również urazy głowy.
Czasami niektóre produkty spożywcze mogą przyczynić się do wystąpienia dolegliwości. Należą do nich przede wszystkim czekolada, sery pleśniowe i wino. W przypadku tego ostatniego często zdarza się, że występuje indywidualna nadwrażliwość na histaminę, której wydzielanie wyzwala właśnie wino. Dolegliwości z przewodu pokarmowego, niewłaściwa dieta, mogą przyczyniać się do występowania bólu głowy w skroniach jak i innych lokalizacjach.
Ból w okolicy skroni po lewej lub prawej stronie
Jednostronny ból głowy może być objawem klasterowych bólów głowy, czyli bólu o bardzo dużej intensywności, któremu towarzyszą również inne objawy jak łzawienie jednego oka, obrzęk powieki, a nawet połowy twarzy, katar z jednego otworu nosowego. Jednostronny ból w skroni może być wynikiem także napadu jaskry, czyli choroby okulistycznej. Jednostronny ból w skroni, szczególnie u dzieci, może być efektem zapalenia ucha.
Rzadziej ból w skroni po lewej czy po prawej stronie może być wynikiem półpaśca usznego, zapalenia tętnicy skroniowej, a także być efektem nadciśnienia tętniczego.
Zobacz także
Kiedy ból głowy w skroniach powinien niepokoić?
Nasilony ból głowy, który upośledza codzienne funkcjonowanie i nie ustępuje samoistnie, zawsze powinien być skonsultowany z lekarzem. Szczególnie niepokojący jest ten o bardzo dużym nasileniu pojawiający się nagle, jak również ból przewlekły czy bardzo często nawracający. Zmniejsza bowiem komfort życia chorego i upośledza normalne funkcjonowanie. Dlatego też wywiad lekarski, odpowiednie badania laboratoryjne i obrazowe są jak najbardziej wskazane. Niepokojące powinny być bóle nie reagujące na podawanie żadnych środków przeciwbólowych, a także bóle, którym towarzyszą objawy dodatkowe jak zaburzenia widzenia, nierówne źrenice, bóle oczu, zaburzenia świadomości, upośledzenie czucia czy ruchomości kończyn, objawy oponowe, w tym sztywność karku, drgawki, zaburzenia równowagi.
Ból głowy w skroniach – leczenie
Ból głowy w okolicy skroni ma tyle przyczyn, że trudno o jednoznaczne określenie metod leczenia. Jeśli ma charakter napięciowy konieczny jest odpoczynek, usunięcie stresu, regularne odżywianie, odstawienie używek (choć w tym przypadku czasami ich odstawienie, po przewlekłym przyjmowaniu może nasilić ból lub go wywołać). W zależności od tego jakie są objawy towarzyszące, wymaga konsultacji z innym lekarzem. Jeśli podejrzewa się chorobę zęba, konieczne jest podjęcie leczenia stomatologicznego. Gdy przyczyną jest zapalenie ucha, czy zatok obocznych nosa, należy skonsultować się z laryngologiem, a kiedy pojawiają się objawy oczne, konieczna jest konsultacja okulistyczna. Doraźnie można próbować przyjąć niesteroidowe leki przeciwzapalne, jednak przede wszystkim konieczne jest zwalczanie przyczyny bólu. Czasami pomagają również ciepłe okłady na głowę.
Polecamy
Lekarz pozwolił 13-latce wywiercić dziurę w głowie pacjenta. Media piszą o gigantycznym skandalu
Efekt Nocebo, czyli siła negatywnych myśli w medycynie
Coraz więcej chorych na gorączkę króliczą. Groźna bakteria zaatakowała w Słowenii
Top trzy asany na bolesne miesiączki. Małgorzata Kobus: „Przyniosą ci ulgę i zmniejszą dolegliwości”
się ten artykuł?