Ból z tyłu głowy – pulsujący, nasilony, tępy czy kłujący?
Ustalając przyczynę bólu głowy należy wykluczyć takie stany jak zwyrodnienia kręgosłupa szyjnego, nadciśnienie tętnicze, niewłaściwe odżywianie, co z kolei przekłada się na właściwe leczenie. Nie zawsze pojawiają się objawy ogólne.
Ból głowy może szczególnie dokuczać w jednym miejscu. Jest to jedna ze wskazówek dla lekarza, ale nie jest to specyficzny objaw bezwzględnie wskazujący na konkretną jednostkę chorobową. Ból głowy może lokalizować się z tyłu, zarówno po prawej jak i po lewej stronie. Szczególny niepokój związany jest z bólami z tyłu głowy, którym towarzyszą objawy dodatkowe jak zaburzenia widzenia, zawroty głowy czy szumy uszne. Każdy silny ból głowy, szczególnie szybko narastający, powinien być skonsultowany z lekarzem, ponieważ może stanowić sygnał ostrzegawczy o zagrożeniu życia i zdrowia.
Ból głowy z tyłu głowy – przyczyny
Ból głowy z tyłu ma wiele przyczyn. Nie każdy ból jednak lokalizuje się z tyłu głowy. Najpowszechniejsze są migrenowe bóle głowy oraz bóle głowy o charakterze napięciowym. Jednak w ich przypadku ból rzadko lokalizuje się z tyłu. Ból przy schylaniu się jest niepokojącym objawem, który może świadczyć o ciężkiej postaci infekcji.
Ból z tyłu głowy ma najczęściej charakter wtórny, co oznacza, że pojawia się jako konsekwencja innych schorzeń jak np. choroba Hashimoto (niedoczynność tarczycy), zapalenie jelit, choroby zakaźne, choroby autoimmunologiczne. Należy pamiętać również o tym, że za ból głowy może odpowiadać zaburzenie w zakresie ukrwienia tkanki mózgowej, jak również zmiany guzowate uciskające sąsiadujące struktury w ośrodkowym układzie nerwowym i powodujące szereg objawów klinicznych. Przyczyną bólu z tyłu głowy może być również nerwoból czy promieniowanie w przebiegu zwyrodnienia kręgów kręgosłupa szyjnego. Wtedy też ból pojawia się z tyłu głowy i karku.
O czym może świadczyć ból z tyłu głowy?
Mimo szerokiego wachlarza przyczyn jakie wywołują bóle głowy, częściej można spotkać się z bólami głowy w okolicy czołowej czy skroniowej. Szczególnie dotyczy to najpowszechniejszego bólu głowy, czyli napięciowego, wywołanego przez stres, niewyspanie, czy nieprawidłową dietę. Może on jednak pojawić się z tyłu głowy, w okolicy potylicy, jednak jest to najrzadsze miejsce nasilenia objawów. Jedna z postaci migreny, może przebiegać z pulsującym bólem z tyłu głowy, który poprzedza szum w uszach, drętwienie w obrębie dłoni i stóp, zawroty głowy, niedowidzenie.
Zobacz także: Pulsujący ból głowy
Silny ból z tyłu głowy bez urazu, najczęściej świadczy o odkręgosłupowym bólu głowy. Ze względu na przewlekłe objawy wynikające ze zwyrodnienia krążków międzykręgowych, ból ten jest długotrwały, nawracający, uporczywy i ciężki do eliminacji.
O bólu z tyłu głowy często mówią osoby zgłaszające się do szpitala w wyniku wypadku komunikacyjnego. Jeśli są zapięci pasami, ich głowa podczas zderzenia swobodnie przemieszcza się do przodu, następnie do tyłu. Nie należy jednak w takich sytuacjach zapominać dodatkowo o obniżeniu poziomu stresu po wypadku i nasileniu się objawów bólowych.
Zobacz także
Choroby, którym towarzyszy ból głowy z tyłu
Pierwszą powszechną chorobą, której towarzyszy ból głowy z tyłu jest nadciśnienie tętnicze. Objawów może być wiele, choć najczęściej nadciśnienie nie daje wyraźnych symptomów, jest tzw. cichym zabójcom uszkadzającym narządy bez jasnego ostrzeżenia. W przypadku skoku ciśnienia tętniczego istotnym objawem jest poranny ból głowy z prawej lub lewej strony. Nie wpływa to jednak na rozpoznanie.
Jatrogenne bóle głowy z tyłu
Bóle głowy z tyłu mogą być powikłaniem po zabiegach leczniczych. Obejmują one popunkcyjne bóle głowy. Występują one po wykonaniu nakłucia lędźwiowego celem pobrania płynu do badania. Jest to zespół objawów, które obejmują pulsujący ból głowy z tyłu. Pojawiają się, kiedy pacjent nie stosuje się do zaleceń i za szybko unosi głowę lub chodzi.
Objawy towarzyszące bólowi głowy z tyłu
Bardzo ważne jest zwrócenie uwagi na symptomy, które mogą być szczególnie niepokojące. Mowa tu o objawach neurologicznych, zaburzeniach świadomości, zaburzeniu widzenia, istotnych zawrotach głowy z omdleniem, a także obecności nudności i wymiotów oraz nadwrażliwości na dźwięk lub światło.
się ten artykuł?