3 min.
Chorzy na Alzheimera zapamiętają więcej? Naukowcy coraz bliżej odkrycia skutecznej metody walki z tym schorzeniem

09.08.2022
Młoda krew wydłuża życie? Naukowcy w końcu poznali odpowiedź
09.08.2022
„Tam na dole”, „muszelka”, „siusia”. Badanie pokazało, jak Polki nazywają swoje narządy płciowe
09.08.2022
Nie żyje Olivia Newton-John. Gwiazda „Grease” od 30 lat chorowała na nowotwór
08.08.2022
Rewolucja w medycynie. Naukowcy ożywili część komórek u świni, która już nie żyła
08.08.2022
Szczepionka komórkowa na raka coraz bliżej? Pracują nad nią polscy naukowcy
To może być szansa dla osób cierpiących na Alzheimera lub borykających się z demencją. Naukowcy z Cedars-Sinai w USA odkryli komórki mózgowe odpowiedzialne za zapamiętywanie. Jak można je wykorzystać, by pomóc chorującym seniorom?
Naukowcy sprawdzili, jak tworzą się wspomnienia
Badanie, w którym udział wzięło 19 pacjentów z padaczką lekooporną przyniosło zaskakujące wnioski. Naukowcy odkryli dwa rodzaje komórek mózgowych, które odgrywają kluczową rolę w dzieleniu wspomnień na odrębne segmenty, które można później przywołać. Naukowcy przyjrzeli się, jak komórki mózgowe reagują podczas tworzenia się wspomnień.
Pacjenci biorący udział w badaniu mieli elektrody chirurgicznie podłączone do mózgów, aby pomóc zlokalizować ognisko ich napadów padaczkowych. Badacze w ten sposób rejestrowali aktywność poszczególnych neuronów, podczas gdy pacjenci oglądali klipy filmowe.
Zdaniem naukowców, to jak daną rzecz zapamiętamy, zależy w dużym stopniu od kontekstu danej sytuacji. We wnioskach wskazali, że jeżeli np. ktoś uczy się w nieznanym miejscu, w którym jest po raz pierwszy, to zapamięta więcej niż ucząc się na domowej kanapie. Eksperci udowodnili także, że głęboka stymulacja niektórych obszarów mózgu pozwoliła lepiej zapamiętać kolejność obrazów, które pokazywano uczestnikom badania.
„Jednym z powodów, dla których nie możemy zaoferować znaczącej pomocy komuś, kto cierpi na zaburzenia pamięci, jest to, że nie wiemy wystarczająco dużo o tym, jak działa system zapamiętywania” – powiedział jeden ze współautorów badania dr Ueli Rutishauser, neurochirurg z Cedars-Sinai, dodając, pamięć ma fundamentalne znaczenie w ludzkim życiu.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Choroba Alzheimera i demencja: czym są?
Badanie amerykańskich naukowców pomoże opracować nowe metody leczenia zaburzeń pamięci, takich jak demencja i choroba Alzheimera. To drugie schorzenie dotyczy przede wszystkim osób po 65. roku życia, jednak niekiedy może rozwinąć się także u osób młodszych.
Choroba związana jest ze stopniową degeneracją mózgu wskutek obumierania neuronów. Czym to skutkuje? Chorzy na Alzheimera borykają się z poważnymi zaburzeniami pamięci oraz zdolności logicznego myślenia. Zmienia się także ich zachowanie. Mylą imiona najbliższych, nie pamiętają ostatnich wydarzeń, zapominają, gdzie położyli klucze od mieszkania. Niestety luki w pamięci nie są jedynym problemem. Alzhaimer to groźna choroba, która upośledza ogólne funkcjonowanie organizmu i prowadzi do śmierci.
Demencja to schorzenie, w którego przebiegu u pacjenta dochodzi do postępującego obniżenia sprawności umysłowej oraz osłabienia funkcji poznawczych i wykonawczych, takich jak pamięć, myślenie lub rozumienie. Dawniej uważano, że to naturalny proces starzenia się mózgu. Schorzenie to mogą wywołać choroby chorobach neurodegeneracyjne, choroby mózgu, guzy, a nawet urazy. Demencją dotkniętych może być nawet 400 tysięcy osób w Polsce oraz 50 milionów osób na całym świecie.
źródło:medicalxpress.com
Poleć artykuł znajomej
Zobacz także

„Byłam przekonana, że nie przeżyję”. Emilia Clarke z „Gry o tron” przeszła dwie operacje mózgu

„Im więcej zrobimy dla siebie w wieku średnim, tym większe mamy szanse na udaną starość. Na swoją starość pracujemy też tym, jacy jesteśmy dla ludzi”. O depresji ludzi starych rozmawiamy z prof. Dominiką Dudek

„Jeśli chcemy widzieć potęgę kobiet, musimy znajdować sobie za przewodniczki stare i mądre kobiety” – o menopauzie bez wstydu mówi Voca Ilnicka
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

09.08.2022
„Kiedyś lekarze mówili, że parkinson lubi spokój. Teraz zmieniają zdanie. Po diagnozie trzeba się szybko otrząsnąć”

08.08.2022
Klątwa MONW, czyli otyłość, której nie widać. Jak ją rozpoznać i jak z nią walczyć, mówi Klaudia Wiśniewska, dietetyczka

07.08.2022
Joanna Jędrusik: „Tinder zapełnia jakąś pustkę, a jednocześnie inne pustki tworzy”

06.08.2022