3 min.
Cierpisz na nawracające bóle brzucha i nie znasz źródeł swoich dolegliwości? Lekarka Weronika Błaszczyk wymienia możliwe ścieżki diagnostyki

Jak diagnozować ból brzucha? / Zdjęcie: Pexels
25.05.2022
„Jest mi niedobrze”. Tiktokerka pokazała, dlaczego koniecznie należy prać nowo zakupione ubrania
25.05.2022
Narkoza – wszystko, co chciałabyś o niej wiedzieć, ale boisz się zapytać
25.05.2022
„Za czerwone, za duże, niesymetryczne, zrobione”. Magda Gessler apeluje do hejterów i wyjaśnia, z czego wynika nietypowy wygląd jej ust
24.05.2022
Billie Eilish o zespole Tourette’a: „Podczas rozmowy ze mną się tego nie zauważa, ale dla mnie to wszystko jest bardzo męczące”
24.05.2022
Zmiany klimatyczne zabierają nam sen. Zaskakujące odkrycie naukowców
Ból brzucha to powszechna dolegliwość, która może sugerować zarówno niegroźne, jak i poważne problemy zdrowotne. Niezależnie od tego, czy jest nagły, czy przewlekły – powinien być przesłanką do wizyty lekarskiej. Tym bardziej, jeśli nie znamy jego przyczyny. O tym, jak diagnozować ból brzucha pisze na swoim profilu na Instagramie lekarka Weronika Błaszczyk.
Spis treści
Ból brzucha może mieć wiele przyczyn
Często kojarzymy ból brzucha z dolegliwościami ze strony jamy brzusznej. Tymczasem, jak podkreśla lekarka Weronika Błaszczyk na swoim profilu na Instagramie, „może on być związany z różnymi sytuacjami klinicznymi mającymi swoją lokalizację poza jamą brzuszną”.
Przykładowo ból brzucha na dole może wskazywać na kłopoty z układem pokarmowym, ale także może to być zwiastun problemów z układem moczowym czy stanem zapalnym jajowodów i jajników. Może być również związany z owulacją oraz okresem. Jak widzimy, ból brzucha może mieć wiele przyczyn, zależnych od jego umiejscowienia i natężenia dolegliwości. Nie można go bagatelizować. Należy niezwłocznie udać się do lekarza, który ustali rozpoznanie rodzaju choroby.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Ból brzucha – jak diagnozować?
O tym, jakie mamy możliwości diagnostyczne bólu brzucha, pisze lek. Weronika Błaszczyk. Jej zdaniem pierwsze kroki możemy postawić do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej. Może on zlecić wykonanie takich badań laboratoryjnych jak:
- morfologia,
- jonogram,
- CRP,
- AST,
- ALT,
- amylaza,
- GGTP,
- krew utajona w kale.
Lekarz POZ może również zlecić wykonanie diagnostyki obrazowej w postaci USG jamy brzusznej i RTG.
Lek. Błaszczyk w swoim wpisie podpowiada, że możemy też swoją diagnostykę oprzeć o dodatkowe badania wykraczające poza świadczenia na NFZ w ramach ambulatoryjnej opieki specjalistycznej (AOS). Należą do nich m.in.:
- kalprotektyna w kale, czyli nowoczesny marker stanów zapalnych jelit,
- M2-PK,
- β-defensyna 2,
- elastaza trzustkowa,
- przeciwciała ANCA, ASCA (nieswoiste zapalenia jelit).
„Dolegliwości ze strony układu pokarmowego mogą być również wywołane zakażeniami bakteryjnymi, np. Clostridium difficile lub Yersinia” – pisze lekarka.
Jak podkreśla lek. Błaszczyk, częste nawracające dolegliwości ze strony jelit mogą być też spowodowane nieprawidłową pracą żołądka. Zdaniem lekarki warto wtedy wykonać:
- gastroskopię,
- pH-metrię,
- diagnostykę w kierunku zakażenia H. Pylori.
Dr Simple Medicine – lek. Weronika Błaszczyk
Lek. Weronika Błaszczyk ukończyła Gdański Uniwersytet Medyczny. W trakcie studiów była przewodniczącą SKN Neurologii Rozwojowej. Pracę w zawodzie rozpoczęła w 7 Szpitalu Marynarki Wojennej w Gdańsku. Swoją ścieżkę zawodową zamierza rozwijać w kierunku medycyny rodzinnej.
Jako lekarz dodatkowo rozwija się prowadząc profil @dr_simplemedicine na Instagramie, gdzie omawia zagadnienia, z którymi borykają się pacjenci, obala medyczne mity i odpowiada na pytania internautów.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Poleć artykuł znajomym
Zobacz także

„Gdybym po kolejnym ataku przestała szukać odpowiedzi, to skończyłoby się to śmiercią” – Barbara Pasek o swoich zmaganiach z boreliozą

10 rzeczy, za które pokochają cię twoje jelita. Zadbaj o nie, zanim zaczną strajkować

„Miednica to nasze kobiece centrum dowodzenia”. Mięśnie Kegla potrzebują treningu, fizjoterapeutka wyjaśnia jak to robić i w jaki sposób ciało nam się odwdzięczy
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

25.05.2022
„Mnóstwo kobiet kumuluje napięcia w różnych rejonach ciała, część gromadzi je w miednicy. A te mięśnie nie są ze stali” – mówi Katarzyna Chanowska, fizjoterapeutka

23.05.2022
Dr Maciej Mazurec: Cytologia powoli przechodzi do lamusa. Mamy znacznie skuteczniejszy test, który zwiększa bezpieczeństwo pacjentek nawet do 70 proc.

22.05.2022
„Pocimy się, pozycje nam nie wychodzą, coś nas zaboli, robimy przerwy na siusiu, przeszkadzają nam zwierzęta”. Jak naprawdę wygląda nasz seks?

22.05.2022