Przejdź do treści

Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec?

Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec? Unsplash.com
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Burczenie w brzuchu to powszechny objaw, który choć raz w życiu doświadczył praktycznie każdy. Charakterystyczny odgłos głośnego bulgotania i przelewania się w brzuchu przeważnie jest wynikiem odczuwanego głodu lub gromadzenia się nadmiernej ilości gazów jelitowych. Niekiedy burczenie w brzuchu może wskazywać na rozwijającą się chorobę. Co oznacza burczenie w brzuchu i jak mu zapobiec? 

Dlaczego burczy w brzuchu?

Dziwny, dla niektórych zabawnie brzmiący dźwięk burczenia w brzuchu możesz usłyszeć w nawet najbardziej niespodziewanym momencie. Często mówi się wtedy, że „kiszki marsza grają” albo „jestem tak głodna, aż mi burczy w brzuchu”. 

I rzeczywiście, bulgotanie najczęściej pojawia się, gdy odczuwa się głód. Przelewanie w jelitach nie jest jednak bezpośrednim sygnałem głodu dawanym przez organizm, a jedynie odgłosem ruchów perystaltycznych, czyli silnych skurczów mięśni jelita cienkiego. Taką cykliczną aktywność mięśni gładkich wywołuje tzw. wędrujący kompleks motoryczny (MMC – migrating myoelectric complex). Burczenie można usłyszeć zazwyczaj około godziny po zakończeniu trawienia, kiedy to organizm „wymiata” z jelit resztki strawionego jedzenia. 

Co oznacza burczenie w brzuchu? Wiele osób odczuwa burczenie w brzuchu po jedzeniu. Uczucie przelewania jest wynikiem mieszania się treści pokarmowej z kwasami w żołądku. Bulgotanie spowodowane jest również gromadzącymi się gazami jelitowymi. Powstawaniu odgłosów w brzuchu sprzyja: 

  • szybkie jedzenie, podczas którego połyka się powietrze, 
  • spożywanie produktów wzdymających (m.in. fasoli, grochu, kapusty), tłustych wędlin, produktów typu fast food, które zwiększają uwalnianie gazów podczas trawienia, 
  • picie napojów gazowanych i piwa, 
  • stresujący tryb życia. 
brzuch kobiety

Burczenie w brzuchu jako objaw chorobowy

Nie zawsze burczenie w brzuchu jest zjawiskiem fizjologicznym. Gdy bulgotanie i przelewanie się stają się uporczywe i długotrwałe, może świadczyć o zaburzeniu pracy jelit i dolegliwościach żołądkowo-jelitowych. 

Burczenie w brzuchu a choroba wrzodowa

Burczenie w brzuchu występuje u wielu pacjentów z chorobą wrzodową. Chorzy odczuwają bóle brzucha, nudności i wymioty, zgagę, czkawkę, brak apetytu, szybkie uczucie pełności po posiłkach. Burczenie w brzuchu zazwyczaj występuje po 1-3 godzinach po zjedzeniu posiłku. 

Burczenie w brzuchu a celiakia

Bulgotanie w brzuchu bywa objawem alergii i nietolerancji pokarmowych. W celiakii (chorobie trzewnej) dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych, które odpowiadają za wchłanianie składników odżywczych. Zaburzenia pracy jelit prowadzą do wystąpienia zarówno bulgotania w brzuchu, jak i bólu brzucha, biegunek tłuszczowych, zaparć, wzdęć, zwiększenia obwodu brzucha, niedokrwistości. 

Burczenie w brzuchu a nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy to nieprawidłowa reakcja organizmu na pokarmy zawierające laktazę, czyli tzw. cukier mleczny. Wśród symptomów nietolerancji laktozy wymienia się: bóle brzucha, biegunkę, wzdęcia, wymioty, nudności, wzdęcia, oddawanie nadmiernej ilości gazów. Burczenie w brzuchu może pojawić się po zjedzeniu mleka i jego przetworów: jogurtów, śmietany, serów, lodów. Niedobór laktazy sprawia, że zjedzone pokarmy zalegają w przewodzie pokarmowym i stają się pożywką dla bakterii, które rozkładając pokarm i powodują wytwarzanie gazów. 

Burczenie w brzuchu a choroby jelit

Z burczeniem w brzuchu zmagają się osoby z zespołem jelita drażliwego. Pacjenci z tym schorzeniem skarżą się także na ból brzucha, zaburzenia rytmu wypróżnień, nudności, wymioty, zgagę, częste oddawanie moczu, bóle głowy i uczucie zmęczenia. 

Ciągłe, głośne bulgotanie w brzuchu towarzyszy pacjentom z chorobą Leśniowskiego-Crohna i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Ponadto objaw ten występuje u osób z zespołem jelita drażliwego (IBS). 

Burczenie w brzuchu a biegunka

Biegunka jest jedną z przyczyn bulgotania w brzuchu. Burczenie w brzuchu i luźne stolce często mogą być skutkiem infekcji wirusowych i bakteryjnych, np. zakażeniem E. Coli, Shigellą, Salmonellą czy Campylobacter. Przy biegunce pojawiają się bóle brzucha, wzdęcia, podwyższenie temperatury ciała, spadek masy ciała, osłabienie. 

Celiakia - co jeść na diecie bezglutenowej?

Jak zapobiec burczeniu w brzuchu?

Co zrobić, żeby nie burczało w brzuchu? Leczenie burczenia w brzuchu zależne jest od przyczyny występującej dolegliwości. Gdy bulgotanie wynika z niewłaściwej diety, konieczna jest zmiana stylu życia, w tym wprowadzenie regularnych 4-5 posiłków dziennie, spożywanych o stałych porach. Przerwa pomiędzy posiłkami nie powinna być dłuższa niż 3-4 godziny. Istotne jest również spokojne spożywanie jedzenia i dokładne przeżuwanie każdego kęsa. Produkty gazowane trzeba zastąpić wodą mineralną i herbatami ziołowymi. Pomocne zioła na burczenie w brzuchu, wzdęcia i gazy to mięta, rumianek, koper włoski, anyż i kminek. 

Gdy zmiana diety nie pomaga, konieczne jest pogłębienie diagnostyki i rozpoznanie choroby podstawowej. W chorobie wrzodowej żołądka ważna jest rezygnacja z kawy i używek: alkoholu oraz papierosów. U chorych z chorobami zapalnymi jelit wprowadza się dietę lekkostrawną, natomiast u osób z nietolerancją laktozy wyklucza bądź ogranicza produkty zawierające laktozę.

Bibliografia: 

  1. Adrych K., Rydzewska G, Rozpoznawanie i leczenie zespołu jelita nadwrażliwego w praktyce lekarza rodzinnego. Varia Medica 2020, tom 4, nr 1, strony 52–59. 
  2. Grzymisławski M., Stankowiak-Kulpa H., Włochal M, Celiakia — standardy diagnostyczne i terapeutyczne 2010 roku, Forum Zaburzeń Metabolicznych 2010, tom 1, nr 1, 12–21. 
  3. Malik T., Panuganti K, Lactose Intolerance,  StatPearls Publishing 2023. 
i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Obrzęk limfatyczny – przyczyny i leczenie zastojów limfy

Zapalenie mózgu – czy może być zabójcze?

Pamela Kozioł, prezeska fundacji Niezdiagnozowani

Za młodzi na choroby. Bo przekleństwo ageizmu dotyczy nie tylko osób starych

Zioła przydatne na regenerację wątroby Hello Zdrowie

Ile trwa regeneracja wątroby? Zdolności regeneracyjne wątroby

Kamienie migdałkowe – domowe sposoby, leczenie, objawy

Badanie krwi u kobiety z zespołem mielodysplatycznym

Zespół mielodysplastyczny a ostra białaczka – objawy choroby

kobieta z bolącymi plecami

Czym jest spondyloartropatia zapalna i jak ją leczyć?

Czym jest endometrioza? Objawy i leczenie endometriozy

Splot słoneczny – co to jest? Budowa, funkcje, ból

Kamienie żółciowe – skąd się biorą? Jak wpływają na twój organizm?

Węzły chłonne – fizjologiczna struktura, funkcje, anatomia

Termolezja – po co wykonuje się kontrolowane uszkodzenie nerwów?

Angioplastyka pomaga udrożnić tętnice nóg u kobiety Hello Zdrowie tętnice

Angioplastyka – na czym polega zabieg? Czy jest niebezpieczny?

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Mycie rąk przez dziecko by była ochrona przed pasożytami w kale i tasiemczycą Hello Zdrowie

Tasiemiec w kale – jak go rozpoznać?

Przepuklina udowa u kobiety Hello Zdrowie

Przepuklina udowa – jakie leczenie podjąć w jej przypadku?

Badanie tympanogram kobieta u lekarza Hello Zdrowie

Tympanometria – na czym polega badanie? Czy jest bolesne?

Przedawkowanie magnezu – czy jest możliwe? Jak się objawia?

Gert-Jan Oskam

Sparaliżowany mężczyzna po 12 latach zaczął chodzić. Pomogła pionierska operacja w Szwajcarii

Stopa kobiety na mchu modzele i nagniotki Hello Zdrowie

Czym są nagniotki i jak się ich pozbyć?

Kobieta dostaje zastrzyk z heparyny.

Heparyna – zastosowanie, przeciwwskazania i skutki uboczne

Kobieta cierpi na zatrucie pokarmowe

Zatrucie pokarmowe – objawy, leczenie, pierwsza pomoc

mierzenie ciśnienia krwi hipotensja

Hipotensja – zbyt niskie ciśnienie, które utrudnia funkcjonowanie

Kobieta leży chora w łóżku z chusteczkami, obok niej stoją lekarstwa

Stan zapalny w organizmie – o czym może świadczyć?