3 min.
Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna

Co powinno zaniepokoić w trakcie oddawania moczu? Wyjaśnia fizjoterapeutka uroginekologiczna/ Pexels, fot. Daria Sannikova
12.08.2022
Masz problemy z jelitami? Wypróbuj „Metodę 5R”, czyli plan naprawczy polecany przez dietetyka
12.08.2022
5 razy TAK dla wakacyjnego seksu
12.08.2022
„Treść, która ma trafić do polskich szkół, krzywdzi, szkaluje i poniża”. Małgorzata Rozenek-Majdan o nowym podręczniku HiT
12.08.2022
Łódzcy lekarze uratowali bliźniaki z syndromem podkradania. Ich matka uciekła przed wojną
11.08.2022
Ziewasz, swędzi cię skóra, masz zimne dłonie? To mogą być objawy zaburzeń lękowych
Nietrzymanie moczu i zaburzenia dolnego odcinka dróg moczowych są dla wielu osób dość krępujące. „To ważny temat, bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię” – pisze na swoim profilu na Instagramie Katarzyna Galińska, fizjoterapeutka uroginekologiczna. Wyjaśnia, na co w szczególności należy zwrócić uwagę w trakcie mikcji.
Problemy z mikcją
Oddawanie moczu to ważna kwestia, od której zależy nasz komfort życia. Problemy z dolnym odcinkiem dróg moczowych dotykają zarówno kobiety, jak i mężczyzn, niezależnie od wieku. Zdecydowanie częściej problem ten dotyczy jednak kobiet (przykładowo na nietrzymanie moczu powyżej 80 roku życia cierpi co druga kobieta i co trzeci mężczyzna). Większość osób, które obserwują zaburzenia przy oddawaniu moczu, nie zgłaszają się jednak z nimi do lekarza. Jak alarmuje na swoim profilu na Instagramie fizjoterapeutka uroginekologiczna Katarzyna Galińska, to duży błąd.
To ważny temat bo każda z tych dolegliwości nie powinna być zbagatelizowana i powinnaś zgłosić się w takim przypadku na terapię – pisze ekspertka.
Problemy z mikcją należy starać się zdiagnozować. Tylko wtedy istnieje możliwość wdrożenia skutecznego leczenia. A powodów – jak i zaburzeń – może być wiele.
Potrzebna jest diagnostyka, bo przyczyn może być bardzo dużo. Na przykład mogą to być konsekwencje zarówno obniżenia narządów rodnych, wzmożonego czy obniżonego napięcia w obrębie dna miednicy, czy brak w synergii mięśni przepony, brzucha i dna miednicy. U każdego taka terapia będzie wyglądała inaczej – wyjaśnia Galińska.
W przestrzeni zakupowej HelloZdrowie znajdziesz produkty polecane przez naszą redakcję:
Na co zwrócić uwagę, oddając mocz?
Ekspertka wymienia, co powinno nas zaniepokoić w trakcie mikcji:
- subiektywnie słaby strumień moczu odbierany jako wolniejszy w porównaniu do wcześniejszych mikcji ,
- rozproszony strumień moczu,
- przerywany strumień moczu w trakcie mikcji,
- trudności w rozpoczęciu oddawania moczu – potrzeba parcia,
- wysiłek w trakcie, w rozpoczęciu lub zakończeniu mikcji,
- wyciek kropelkowy – wydłużona faza końcowa – kropelkowe oddawanie moczu.
Jak zaznacza Galińska, w każdym z powyższych przypadków należy skonsultować się z urologiem lub fizjoterapeutą uroginekologicznym, który rozpozna przyczynę problemu i wdroży potrzebne leczenie.
Katarzyna Galińska – kim jest?
Katarzyna Galińska to certyfikowana fizjoterapeutka uroginekologiczna, certyfikowana Instruktorka – Body Control Pilates oraz mgr fizjoterapii. Profil specjalistki na Instagramie z dnia na dzień staje się coraz bardziej popularny. I nic dziwnego, to źródło wielu merytorycznych postów. Fizjoterapeutka stara się także pomagać swoim obserwującym, odpowiadając na wiele nurtujących pytań związanych z dolegliwościami kobiecymi. Obecnie profil Katarzyny Galińskiej obserwuje niemal 20 tys. osób.
Wyświetl ten post na Instagramie.
Podeślij innym!
Zobacz także

Mocz – 7 powodów, dlaczego się pieni

„Ćwiczmy mięśnie dna miednicy! Zmniejszymy dolegliwości nietrzymania moczu oraz poprawimy jakość naszego życia seksualnego”

„Zazwyczaj kobieta załatwia się na bizneswoman: biegnie do toalety, siada i szybko, z parciem, oddaje mocz. A powinno się dać sobie sekundę, dwie, bez parcia na mięśnie dna miednicy”- mówi Urszula Herman, założycielka zespołu PelviFly, oferującego treningi mięśni dna miednicy
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.
Podoba Ci się ten artykuł?
Tak
Nie
Powiązane tematy:
Polecamy

12.08.2022
Katarina Hellstrom: „Obecnie modne jest posiadanie twardego, wciągniętego i płaskiego brzucha. Przepraszam za mocne słowa, ale to powolne samobójstwo”

11.08.2022
„Jeśli kobieta opowiada koleżankom, że jej partner dochodzi wyłącznie, kiedy się masturbuje, zwykle nie kojarzy tego z przemocą. A powinna” – mówi Anna Jastrzębska

10.08.2022
Miażdżące wyniki monitoringu gabinetów ginekologicznych. „W Polsce lekarze zdają się mieć bardzo dużą władzę nad kobietami” – alarmuje Aleksandra Magryta z Fundacji FEDERA

09.08.2022