Przejdź do treści

Mikcja – przyczyny i objawy zaburzeń

Mikcja - przyczyny i objawy zaburzeń Adobe Stock
Podoba Ci
się ten artykuł?
Udostępnij bliskim

Mikcja jest medycznym określeniem oddawania moczu (mikcja moczu). Polega na oddaniu na zewnątrz, zalegającego w pęcherzu moczu, za pomocą cewki moczowej. Zbierający się w pęcherzu mocz, napiera na jego ścianki. To z kolei powoduje wysłanie sygnału do mózgu, o konieczności opóźnienia go. Ilość oddawanego dobowo moczu uzależniona jest w dużej mierze od ilości przyjmowanych płynów. Niestety u niektórych osób proces ten jest zaburzony, pomimo prawidłowej ilości przyjmowanych płynów. Jakie są najczęściej występujące zaburzenia mikcji? Jakie są ich przyczyny i objawy? Kto najczęściej boryka się z nimi?

Zaburzenia mikcji – przyczyny 

Zdrowe oddawanie moczu przebiega bez uczucia bólu, strumień jest nieprzerwany, a po zakończeniu odczuwana jest ulga i całkowite opróżnienie pęcherza. W przypadku zaburzeń związanych z oddawaniem moczu wygląda to jednak inaczej. Przyczyny zaburzeń mikcji mogą być różne. Mogą wynikać z upośledzeń przesączania w kłębuszkach nerwowych, być wyrazem zaburzeń wydalania moczu na zewnątrz lub różnych stanów chorobowych, takich jak, np. przerost gruczołu krokowego, rozrost nowotworowy, pęcherz neurogenny, ostre zapalenie cewki moczowej, choroby nerek, zapalenie pęcherza, osłabienia mięśni. Zaburzenia oddawania moczu mogą pojawić się niezależnie od wieku i płci. Najczęściej jednak dotyczą mężczyzn w starszym wieku. Wynika to z bardzo dużej powszechności schorzenia, jakim jest przerost gruczołu krokowego (prostata). 

Zaburzeń oddawania moczu i ich objawy

Zaburzenia oddawania moczu związane z głównie z jego częstotliwością, ilością, sposobem oddawania moczu oraz objawami towarzyszącymi mikcji. W wielu przypadkach ciężko mówić o normach, ponieważ częstotliwość oddawania moczu w dużej mierze wiąże się z ilością dziennie spożywanych płynów. Może mieć na nią wpływ również spożywanie produktów czy napojów, których działanie jest moczopędne (np. kawa, alkohol).

Wśród objawów zaburzeń mikcji wyróżnia się bezmocz (anuria), w wyniku którego dochodzi do całkowitego zatrzymania wytwarzania moczu na skutek uszkodzenia aparatu filtrującego nerek. Kolejnym zaburzeniem jest zatrzymanie moczu, czyli nie wydalanie go w wyniku uszkodzeń lub przeszkody w drogach moczowych. Wśród zaburzeń jest również skąpomocz (oliguria), który oznacza wydalanie zbyt małych ilości moczu. Jego przyczyną najczęściej jest odwodnienie. Może wystąpić również wielomocz (poliuria), czyli zwiększona ilość wydalanego moczu, której przyczyną może być, np. cukrzyca. Często występującym zaburzeniem jest także częstomocz (polakisuria), w wyniku którego oddaje się mocz bardzo często, ale w bardzo małych ilościach. Wśród zaburzeń związanych z mikcją, wyróżnia się również bolesne oddawanie moczu (dysuria) i częste oddawanie moczu w nocy (nykturia).

Zaburzenia mikcji mogą dotyczyć także kwestii kontroli, a raczej jej braku nad oddawaniem moczu. Wspomnieć należy tutaj o zaburzeniach takich, jak nietrzymanie moczu, kropelkowe nietrzymanie moczu, nocne moczenie. Wśród nich wyróżnić można wysiłkowe nietrzymanie moczu i nietrzymanie moczu z przepełnienia. Wysiłkowe nietrzymanie moczu dotyczy sytuacji, gdy mocz jest popuszczany podczas wysiłku fizycznego, kichania, śmiechu, kaszlu. Nietrzymanie moczu z przepełnienia poprzedzone jest uczuciem parcia na pęcherz (jest niekontrolowane). Powodowane jest nadmierną pobudliwością wypieracza pęcherza. Występuje też mieszane nietrzymanie moczu, które przyjmuje postać połączenia objawów kilku zaburzeń nietrzymania moczu.

Zaburzenia mikcji – występowanie

Problem nietrzymania moczu jest przypadłością częściej występującą u kobiet. Może pojawić się niezależnie od wieku. Jego przyczyną najczęściej jest uszkodzenie lub upośledzenie mięśni Kegla, mięśni dna miednicy lub mięśni otaczających cewkę moczową. U mężczyzn najczęstszą przyczyn problemów z oddawaniem moczu jest przerost prostaty. Ogólnie na wystąpienie problemów z kontrolowaniem/oddawaniem moczu bardziej narażone są osoby zmagające się z otyłością, osoby po przebytych operacjach w rejonie układu moczowego, cierpiące na choroby układu nerwowego lub osoby zmagające się z częstymi zaparciami.

Moczenie nocne to przypadłość najczęściej występująca u dzieci. W zdecydowanej większości przemija około 5 roku życia. Jego przyczyny mogą być różne. Zdarza się, że moczenie nocne wynika z wad dróg moczowych, rozszczepienia rdzenia kręgowego lub przewlekłej niewydolności nerek. Podłoże tych zaburzeń może być również psychogenne. W przypadku, gdy dolegliwość nie mija po ukończeniu 5-6 roku życia, zalecana jest konsultacja z lekarzem oraz wykonanie niezbędnych badań.

i
Treści zawarte w serwisie mają wyłącznie charakter informacyjny i nie stanowią porady lekarskiej. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem.

Podoba Ci się ten artykuł?

Tak
Nie

Powiązane tematy:

Zainteresują cię również:

Dwie kobiety konsultują wynik anoskopii odbytu Hello Zdrowie

Anoskopia – badanie, cena. Czym się różni od rektoskopii?

Rak cewki moczowej daje różne objawy kobieta trzyma ręce na dole brzucha Hello Zdrowie

Rak pęcherza moczowego – jakich objawów nie należy bagatelizować?

Czym jest kolposkopia? Na czym polega? Interpretacja wyników

Podstawową lekturą studentów medycyny był wiersz francuskiego lekarza „O moczu”. Jak kiedyś leczono: urynoterapia

6 powodów, dlaczego mocz się pieni

Kobieta siedzi na toalecie. Widać jedynie jej nogi i opuszczone spodenki

Jesteś „toaletową czytaczką”? Czytasz, kichasz, wycierasz nos, siedząc na toalecie? W ten sposób niszczysz sobie zdrowie. Rozmawiamy z Panią Fizjotrener

Krótkie wędzidełko penisa – skąd się bierze, na czym polega plastyka wędzidełka?

Guz Wilmsa – przyczyny, objawy, leczenie, rokowania

Twój mocz pachnie inaczej niż zwykle? Oto 7 możliwych przyczyn

Kolka nerkowa – przyczyny, objawy, leczenie, dieta

„Zbyt dużo seksu, za mało soku z żurawiny”. Obalamy mity o zapaleniu pęcherza

Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów

Sprawdź, czy prawidłowo sikasz! Dawid Polak wyjaśnia, jak nie popełniać częstych błędów

Diureza – co to takiego i jaka jest norma? Czym różni się diureza osmotyczna od godzinowej?

Czujesz ból, gdy siusiasz? Osiem możliwych powodów

Kobieta trzyma w rękach rolki papieru toaletowego

Ciemny mocz – jakie są przyczyny? Co oznacza brunatny i brązowy kolor moczu?

Infekcje dróg moczowych – jak poradzić sobie z uciążliwym problemem

Szczaw

Kwas szczawiowy – źródła, właściwości antyżywieniowe, dzienna dawka

Aceton w moczu

Aceton w moczu – przyczyny, objawy, leczenie

Szczawiany

Szczawiany – wpływ na zdrowie. Co neutralizuje szczawiany?

inkontynencja

Nietrzymanie moczu (inkontynencja) – przyczyny, rodzaje i leczenie

Kobieta

Coraz więcej osób ma problemy z nerkami. Powodem globalne ocieplenie klimatu

Kobieta siedząca na toalecie martwiąca się krwią w kale

Co oznacza krew w kale u dzieci i dorosłych? Przyczyny, diagnostyka, choroby

Lady Pasztet o problemie nietrzymania moczu w ciąży

Lady Pasztet: Za 10 czy 15 lat okaże się, że ten niby bagatelizowany problem trzeba leczyć szpitalnie

Pomidorówka

Rozdawali pomidorówkę, by zwrócić uwagę na zdrowie układu moczowego. Niezwykła akcja urologów