Przejdź do treści

Co sprawia, że czujemy się bardziej przytłoczeni? Warto zadbać o te aspekty w sytuacjach kryzysowych

Kobieta siedzi na przystanku
Co sprawia, że czujemy się bardziej przytłoczeni? Warto zadbać o te aspekty w sytuacjach kryzysowych/ Pexels, fot. Mbardo
Podoba Ci
się ten artykuł?
Podoba Ci
się ten artykuł?

„To wszystko po to, by ładować baterie, które bez tego wyczerpią się o wiele szybciej i boleśniej” – napisała na swoim profilu na Instagramie psycholożka Paulina Koszut. Ekspertka wyjaśniła, w jaki sposób zadbać o siebie w sytuacjach kryzysowych. 

Kryzys psychiczny

W ostatnich dniach oczy całego świata skierowane są na Ukrainę. 24 lutego rosyjskie siły zbrojne rozpoczęły atak militarny na całym terytorium Ukrainy, a wojna u naszych sąsiadów stała się faktem. Wiele osób ruszyło na pomoc Ukraińcom, inni śledzą bacznie informacje w telewizji czy w mediach społecznościowych i przesyłają je dalej. Sytuacja jest bardzo napięta, a mieszkańcy ostrzeliwanych miast uciekają do schronów lub próbują wydostać się z kraju. Wszystkie te sytuacje wywołują silne emocje. Warto więc pamiętać o kilku zasadach, które pomogą nam zdrowo funkcjonować.

Problem ten poruszyła na swoim profilu na Instagramie psycholożka Paulina Koszut. Jak zaznaczyła, niezdrowe i nieregularne jedzenie, brak ruchu, niewyspanie, ciągłe bycie online, zbyt duża odpowiedzialność, stawianie potrzeb innych ponad swoje, zbyt dużo obowiązków mogą znacząco odbić się na naszym zdrowiu psychicznym.

Manifestacja

O jakie aspekty warto zadbać?

Ważne, by pamiętać, że kryzys zdrowia psychicznego może dotyczyć każdego niezależnie od wieku. Sytuacji, które mogą wpłynąć na nasze zdrowie, jest wiele w szczególności w obecnym czasie. Dla każdego może to być też coś innego. Jedni poczują się wyczerpani po godzinach niesienia pomocy, inni będą sparaliżowani, obserwując to, co dzieje się u naszych sąsiadów. Autorka profilu „Polski_psycholog_de” zaapelowała, by w sytuacjach kryzysowych nie zapominać o sobie. Tylko w ten sposób będziemy w stanie odpowiednio funkcjonować i działać.

O które aspekty w szczególności należy zadbać? Ekspertka wymieniła:

  • planujemy posiłki, jemy zdrowo i regularnie;
  • ruszamy się,
  • pilnujemy stałych godzin snu,
  • ograniczamy korzystanie z telefonu i dostęp do informacji,
  • delegujemy zadania,
  • pytamy siebie o swoje potrzeby,
  • odpuszczamy to, co nie jest na ten moment priorytetem.

Jak podkreśliła Koszut, jeśli nie zadbamy o podstawowe potrzeby, za chwilę możemy sami potrzebować pomocy.

„To wszystko po to, by ładować baterie, które bez tego wyczerpią się o wiele szybciej i boleśniej” – podsumowała.

Jak rozmawiać z dziećmi o lęku przed wojną? Radzi psycholożka dziecięca Anita Janeczek-Romanowska

Paulina Koszut – kim jest?

Za profilem „polski_psycholog_de” w mediach społecznościowych stoi psycholożka i psychoterapeutka Paulina Koszut. Jej celem – jak sama pisze – jest szerzenie wiedzy na temat zawodu psychologa, psychoterapii oraz uświadamianie, że każdy może poprawić jakość swojego życia. Jej profil na Instagramie obserwuje ponad 62 tys. osób.

 

Jesteś w kryzysie psychicznym i szukasz pomocy? Znajdziesz ją tu: Antydepresyjny Telefon Forum Przeciw Depresji – 22 594 91 00 (działa w środy i w czwartki  od 17.00 do 19.00)

Zobacz także

Podoba Ci się ten artykuł?

Powiązane tematy: